Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. január 2021

K oceneniu Juraja Feníka (+ audio - opravené)

Máme radosť z ocenenia nášho kolegu a pripájame jeho audio inšpiráciu na Nedeľu Božieho slova a nasledujúce dni
K oceneniu Juraja Feníka (+ audio - opravené)

Z udelenia Ceny Jozefa Búdu Dr. Jurajovi Feníkovi, redakciou Studia Biblica Slovaca za odbornú a vedeckú prácu v oblasti exegetického skúmania, prežívame radosť i v Centre pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta v Košiciach (C-SBBS).

Juraj patrí medzi zakladajúcich a aktívnych členov Centra. Počas doktorandského štúdia biblických vied so zameraním na problematiku Listov sv. Pavla na The Catholic University of America vo Washingtone D.C. patril medzi najlepších študentov. Medzi jeho profesorov patrili  J. A. Fitzmyer SJ, F. J. Molloney SDB a R. F. Collins. Minulý rok bol práve touto univerzitou oslovený, aby tam prišiel prednášať novozákonnú exegézu a teológiu. Jeho charizmu vynikajúceho prednášateľa, ktorý so štipkou inteligentného humoru nerozpráva zbytočne mnoho, ocenilo veľa študentov na Slovensku i v zahraničí (predovšetkým v Rige). Počas deviatich letných prázdnin vyučoval bez nároku na odmenu biblickú gréčtinu desiatkam záujemcom zo Slovenska i zahraničia v rámci Letných škôl jazykov Biblie organizovaných C-SBBS. Viacerých kňazov, rehoľníčky i laikov nadchol záujmom o Božie slovo prednáškami zameranými na permanentnú biblickú formáciu. Bez neho by sa neboli zrodili nové preklady evanjelií podľa Jána i Lukáša zrealizované v Slavistickom ústave Jána Stanislava SAV. Juraj svojou vedeckou erudíciou prerástol Slovensko, o čom svedčia i jeho články v prestížnych zahraničných karentovaných časopisoch (počas jedného roka na troch kontinentoch mu ich uverejnili štyri). Tešíme sa na mnohé ďalšie výstupy jeho bádania odprezentované na viacerých fórach  rôznym cieľovým skupinám.

Ako inšpiráciu na Nedeľu Božieho slova a nasledujúce dni Vám ponúkame od nášho hieronymovsky zapáleného prekladateľa a znalca Písma audio prednášku, ktorá nám môže napomôcť zblízka a dôverne spoznať Sväté písmo i Zmŕtvychvstalého (porov. Aperuit illis, 8).
 

 


(Prednáška zaznela dňa 12.2.2018 v rámci kurzu celoživotného štúdia Biblie v Bardejovských Kúpeľoch s témou: Posledná večera a Ježišova rozlúčka: pohľad do textov Jn 13 – 17)

Róber Lapko, moderátor C-SBBS

 

Inzercia

Centrum sa zameriava predovšetkým na výskum a vzdelávanie v oblasti biblických a blízkovýchodných vied s interdisciplinárnych presahom do iných oblastí, na popularizáciu vedeckého štúdia biblického a blízkovýchodného sveta, na biblický apoštolát a formáciu. Členmi Centra sú kňazi Košickej arcidiecézy zaoberajúci sa štúdiom biblického a blízkovýchodného sveta. Viac o Centre a jeho aktivitách na www.biblia.abuke.sk

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.