Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. január 2021

Marianna a Braňo o neplodnosti: Bremeno bolo ťažké, keď v okolí pribúdali deti

Marianna a Braňo sú momentálne v radostnom očakávaní ich vytúženého prvého dieťatka, a to po takmer štyri roky trvajúcej a strastiplnej ceste neplodnosti. O ich prežívaní, o tom, čo im pomohlo, ako na neplodnosť reagovalo okolie a kde hľadali útechu, sa s nami podelili v tomto rozhovore.
Marianna a Braňo o neplodnosti: Bremeno bolo ťažké, keď v okolí pribúdali deti

Čo predchádzalo vaše tehotenstvo? 

Brali sme sa s manželom po asi jeden a polročnej známosti. Veľmi sme sa tešili, že budeme spolu žiť, zdieľať sa a nejako prirodzene prídu aj deti. Mňa po svadbe čakalo sťahovanie z Oravy do Žiliny, nová práca, nové všetko. Plynuli mesiace a my sme boli síce spolu šťastní, ale nie celkom naplnení a keď ani po roku bábätko neprišlo, skúšali sme vyhľadať odbornú pomoc. Teda zo zdrojov, ktoré nám boli známe. Ja som sa začala stresovať vlastným vekom – mala som 35 – a moja vtedajšia gynekologička ma poslala do centra asistovanej reprodukcie v Martine. V dobrej viere, však aj pani gynekologička je veriaca, sme sa objednali na presne stanovený čas. Prešli sme obaja vyšetreniami a mne sa vtedy zrútil svet, keď som počula, že mám endometriózu, vyšší vek a je nepravdepodobné, že dieťa počneme prirodzene. Tiež, že problém mám ja, manžel je relatívne v poriadku. 

Ako ste sa to snažili riešiť?

Veľmi sme sa začali trápiť, hľadali sme cesty, ako z našej situácie von, ako sa zorientovať v tom celom. Môj manžel je veľmi racionálny, aj nesmierne pokojný človek a vždy ma vedel povzbudiť, že nič sa nedeje, ideme ďalej a navštívime iných odborníkov. Naštudujeme si o tom autoimunitnom probléme čo najviac informácií a prípadne upravíme v strave, v životnom štýle všetko, čo sa z našej pozície dá. Keď videl, aký mám v sebe silný nepokoj, keď som mala ísť na ďalšie vyšetrenie do IVF centra, nevedel si to síce racionálne vysvetliť, ale rešpektoval ma a nechcel mi spôsobovať ďalší stres. Rozhodli sme sa, že tam viac nepôjdeme, lebo umelé oplodnenie sme z ľudsko-etických dôvodov nijako neakceptovali.

Ako to vnímalo okolie?

Náš problém sa v bližšej ani širšej rodine nedal prehliadnuť. Neplodnosť bola síce ako téma tabu, ale poznámky si ľudia neodpustia. Spomínam si, že osobne som začala nenávidieť spoločné posedenia, oslavy a hlavne, otázky, že ako sa máme, kedy prídu deti. A či nechceme navštíviť centrá asistovanej reprodukcie. Poznáte to, tie dobré mienené rady, zvlášť, keď prichádzajú od maminiek. A že nemám byť taká úzkoprsá, že učenie Cirkvi je v niečom veľmi zastaralé.

Čo bolo najťažšie?

Bremeno začalo byť ozaj ťažké, keď detičky v našom okolí pribúdali. Vždy som do neba posielala odkaz, že nech ich Pán požehná, že som rada, ze tie páry netrpia tak ako my dvaja, že nech tie deti len majú, ale nech ich máme aj my. Pomáhali len spoločné manželské modlitby.

Kde a ako ste sa dostali k Naprotechnológii? 

Raz sme boli na návšteve u môjho bratranca a jeho manželky. U veľmi silne veriacej rodinky. Odvážili sa nás opýtať, že ako sme na tom. Veľmi citlivo si vypočuli, čím všetkým prechádzame, prišli povzbudenia a odporúčania na žilinskú kresťanskú gynekologickú ambulanciu. Že nič nestratíme, ak sa tam objednáme na vyšetrenie.  

Na prvé stretnutie sme prišli obaja s manželom. Zaujalo nás, že pán doktor nič nesľuboval, pripomenul, že dieťa je dar, a nie nejaký samozrejmý tovar. A že on sám nerobí zázraky, iba ponúka pomoc. Bezdetným párom ponúka Napro liečbu, ktorá vyžaduje trpezlivo a svedomito sledovať hlavne prejavy v ženskom cykle a zapisovať ich do určenej tabuľky. V tom nám pomáhala naša úžasná lektorka Creightonského modelu, ktorá pozorovania nielen vysvetľovala, ale povzbudzovala nás aj duchovne.

Ako vám to pomohlo vo vnútornom nastavení?

Dostali sme novú víziu, novú nádej. Hlavne som nadobudla dojem, že aj keď mám ťažšiu diagnózu, je to liečiteľné. Začali sme študovať dostupné materiály, tiež sme sa v ambulancii dozvedeli o duchovných cvičeniach pre bezdetné páry, kde sme sa stretli s pármi, ktoré niesli rovnaký kríž. Teda zrazu sme niekam patrili. Netvrdím, že odvtedy sme nemali bôľ, to vôbec nie. Obaja sme prešli operáciami, boli dni, keď sme nevládali ísť ďalej, ale vypĺňali sme ich spoločnými modlitbami, navzájom sme sa podopierali. 

Keď sa pozriete spätne, čo pozitívne priniesol čas neplodnosti do vášho manželstva?

Zomklo nás to. Stále sme si vraveli, že sme v tom spolu a že naše manželstvo je najväčšou prioritou a keďže chceme mať aj dieťatko, tak možno to naše dieťa má prísť k nám inou cestou (adopcia). Každý večer sme sa modlievali buď ruženec, novény k svätým alebo si čítali Sväté písmo. A ja som začala chodievať na modlitby matiek, kde sme sa spoločne s inými mamičkami modlili aj na tento úmysel.

Inzercia

Ten úmysel bol napokon vypočutý. Aký to bol pocit, vidieť po takmer štyroch rokoch dve vytúžené čiarky?

V prvom momente sme tomu nechceli veriť, báli sme sa vôbec pomyslieť, že by sme sa začali tešiť a nakoniec by to nebola pravda. S pribúdajúcim časom bola naša radosť stále odvážnejšia. Pokračovali sme s manželom v modlitbách, pribudli aj ďakovné modlitby, ako aj nové obetované úmysly za bezdetné páry, ktoré poznáme, aby zažili rovnakú radosť a milosť od Pána Boha, akú sme zažili a zažívame stále. 

Ako prežívate dnes svoje vytúžené tehotenstvo?

Otehotnela som počas prvej vlny pandémie, prišlo to v čase, kedy by som vôbec na to nepomyslela. Svoju neplodnosť som dala bokom a sústredila sa na opateru môjho ocka zomierajúceho na rakovinu. Teraz vidím, že len Pán Boh to môže takto geniálne načasovať. Že aj keď ako rodina sme ockovým odchodom veľmi trpeli, zároveň sme sa veľmi tešili a tešíme sa stále na príchod nášho vytúženého, vymodleného bábätka.

Tehotenstvo prežívame ako veľkú vďaku za každý odnosený deň, ktorý nás približuje k narodeniu nášho dieťatka. Myslím, že je to pre mnohých jasný príklad toho, že aj pri ťažšej diagnóze sa dá otehotnieť prirodzene, ak sa správne lieči.

Povzbudenie na záver?

Chcem povzbudiť všetkých, ktorí nesú svoj kríž, aby svoj život zverili do rúk nášho Pána, on sa už postará. Len má svoj čas. 

Marianne a Braňovi sa 7. januára narodila krásna dcérka Anička.
Viac o Naprotechnológii na Slovensku nájdete na www.plodar.sk.
 
Foto: pixabay.com
Autor: Zuzana Rigdová 
 

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Odporúčame

Blog
Psychologička Iveta Schusterová:  Falošné predstavy o Bohu znásobujú utrpenie

Psychologička Iveta Schusterová: Falošné predstavy o Bohu znásobujú utrpenie

Ponižovanie, vyhrážanie, obviňovanie, výsmech, facky, údery päsťou, kopance... Diabolský rev, rozbíjanie, trieskanie, rúhanie... toto všetko a oveľa viac skrýva maska pretvárky tyrana, ktorý je v spoločnosti obľúbený, zábavný, dobroprajný. Kde a v kom je chyba? V obeti, ktorá mlčí a nemo trpí tyraniu! Kde je Boh? Stále pri nej trpezlivo čakajúci na smelý krok obeti, aby ju mohol obdariť milosťami a požehnať jej odvážny boj proti zlu. O domácom násilí sa rozprávame so psychologičkou Ivetou Schusterovou.

Blog
Celebrita, ktorá našla milosť

Celebrita, ktorá našla milosť

Neviem, či niekedy niečo hľadala. Či túžila byť veľkou a známou vo svete. Či sa jej niekedy snívalo, čo ju čaká, keď bude dospelá... Keď sa rozhodne vstúpiť do manželstva. Netuším... no myslím si, že skôr patrí medzi tých, ktorí nehľadajú a predsa nájdu.

Blog
Ako dal Vyvolený facku Netflixu

Ako dal Vyvolený facku Netflixu

Pamätá si ešte niekto škandalózny výplod Netflixu z Brazílie, v ktorom tvorcovia stvárnili Ježiša ako homosexuála? Našťastie tento snímok nemá pokračovanie a Netflix ho musel po súdnom príkaze stiahnuť. Ľudia sa spojili a dosiahli, čo chceli. A tak, ako sa spojili pre jedno dobro, spojili sa aj pre dobro druhé. Vďaka nim vznikol iný seriál o živote Ježiša Krista, s názvom The Chosen.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.