Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. september 2015

Na rukách mi zomierali deti

Ticho izby prerušovalo iba pípanie nemocničných prístrojov. Matka sedela schúlená v kresle pri malej bielej postieľke. Ležalo v nej malé, 10-mesačné dievčatko. Našli mu nádor v hlave. S bolesťou som pozerala na matku a nevedela nájsť vhodné slová útechy. Čo v takýchto chvíľach povedať? Čo zmôžu slov...

Ticho izby prerušovalo iba pípanie nemocničných prístrojov. Matka sedela schúlená v kresle pri malej bielej postieľke. Ležalo v nej malé, 10-mesačné dievčatko. Našli mu nádor v hlave. S bolesťou som pozerala na matku a nevedela nájsť vhodné slová útechy.

Čo v takýchto chvíľach povedať? Čo zmôžu slová? Nestačí objať a pohladiť ubolenú tvár? Z myšlienok ma vytrhol náhly zvuk prístroja signalizujúceho zlyhávanie srdca. Poslala som matku na chodbu a zavolala lekára. Bojovali sme zo všetkých síl a so všetkým lekárskym umením. No Boh si ju vzal k sebe, ticho zaspala v mojich rukách. Držala som ju v náručí a nevedela odtrhnúť oči od jej bledej tváre. Prečo? Prečo práve ona? Vymodlená a po 10 rokoch počatá Elizabeth. Bola ich jediné dieťa. Viac ich mať nemôžu. Matke som to nedokázala povedať, lekár sa podujal zvestovať túto Jóbovu zvesť. Počula som matkin výkrik a pád. Neuniesla hroznú správu, omdlela.

Dieťa som stihla pokrstiť a odovzdať do Božích rúk. Plakala som a nechápala Božej logike. Dodnes jej nie vždy rozumiem, ale prijímam všetko tak, ako chce.

Nechcem súdiť mnohé ženy, ktoré idú na potrat len preto, že im „to“ prekáža v kariére, nechcú si pokaziť postavu, postavenie v spoločnosti alebo jednoducho to nezvládnu finančne. Je to ich rozhodnutie. Ale mnohé nechcené deti nemusia zomrieť. Riešenie existuje. Ochrana tehotných žien, poradne pre tehotné ženy, i útulky pre čakajúce mamičky. Ak deti v pokoji donosia, hoci ich nechcú, môžu ich dať k adopcii a zachrániť tak tisíce životov. Bezdetní rodičia, ktorí sa zúfalo snažia o dieťa sa potešia malému batôžku a budú ho vychovávať s láskou. S takou láskou, akou vie milovať len Boh. Sama som matkou troch detí, viem, ako sa hýbe dieťa pod srdcom matky. Je to najkrajší pocit na svete, sprostredkovať malému človiečikovi Boží dar života.

Inzercia

Za vlaňajší rok bolo umelo ukončených 7 501 krátkych životov. Nie prerušených, ale ukončených. Preto sa ľudia dobrej vôle rozhodli symbolicky zasadiť Stromy života za nenarodených. Prvý už rastie pri Evanjelickom kostole v Ružinove. Ďalších 7 500 bude rásť pri Ružomberku. Každý jeden z nich bude mementom za zmarené životy tých, ktorí sa nemohli brániť, ani nevedeli povedať – nezabíjajte ma! Autor myšlienky, Ján Figeľ, chcel pomocou symbolu stromu poukázať na hodnotu života: "Chceme vyjadriť podporu každému počatému dieťaťu, lebo je najzraniteľnejšou bytosťou. Strom života za nenarodených je spomienkou na ľudský život, ktorý sa umelým ukončením tehotenstva stratil spomedzi nás."

Spolu s ďalším iniciátorom projektu Alojzom Hlinom chcú, aby sa táto myšlienka stala tradíciou. Za každý rok chcú spolu s mladými ľuďmi vysadiť toľko nových stromov, koľko bolo vykonaných umelých potratov. S nádejou, že takýto nový les za nenarodenách sa bude postupne zmenšovať a kultúra života bude mohutnieť. Ako mohutnejú zdravé stromy v krásnom lese.

Už viem, akú hodnotu má život. Nevyčísliteľnú, jedinečnú a nenahraditeľnú.

Nataša Žembová
Expertka KDH pre deti, mládež a rodinu

Odporúčame

Blog
Prípadové štúdie interrupcie

Prípadové štúdie interrupcie

V minulosti som sa ako psychológ venoval téme postabortívneho syndrómu. V rámci štúdia tejto problematiky som zaznamenal príbehy troch žien, ktoré podstúpili interrupciu. Ponúkam ich v rámci diskusie pred Národným pochodom za život. Mená a niektoré detaily sú zmenené. Daniela Z anamnézy: Na základn...

Blog
Nie je dôvod mlčať

Nie je dôvod mlčať

Nemám rád pochody. Nikdy som sa žiadneho nezúčastnil, sú mi nesympatické zo svojej samotnej podstaty. Pochod vnímam ako vojenský akt. Predstavím si skôr ľudové milície než občianskych aktivistov. Hoci samozrejme vidím veľký rozdiel medzi vojenským pochodovaním a občianskym pochodom, stále mi príde p...

Blog
Je pochod za život demonštráciou sily?

Je pochod za život demonštráciou sily?

Je to zvláštne. Keď sa pochoduje proti islamizácii, alebo za čokoľvek na svete... tak je to vyjadrenie názoru, či v rámci rešpektovania ľudských práv. No keď je "pochod za život", tak to niektorí pripodobňujú k vojenským prehliadkam v Rusku, KĽDR, či v Číne hovoriac, že ide o "demonštráciu sily". Bu...