Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. január 2021

Dobrá novina zaznieva na Slovensku ako aj v Etiópii

Vonku konečne sneží. Vírenie vločiek evokuje vianočnú atmosféru, škoda, že to neprišlo o čosi skôr.
Dobrá novina zaznieva na Slovensku ako aj v Etiópii

Kostoly vytesané do skaly v meste Lalibela na severe Etiópie sú považované za ôsmy div sveta. Mária Vidličková, 2018. 

Vianočné stromčeky už z našich domácností zmizli. Avšak nie u Etiópčana Fissuha žijúceho na Slovensku. V Etiópii používajú dodnes juliánsky kalendár. 61 % populácie tejto 110-miliónovej krajiny tvoria kresťania, ktorí 7. januára 2021 oslavovali Vianoce. 

Celým menom Fissuh Hailu Kelelom pochádza zo severu Etiópie z regiónu Tigraj. Pre priateľov Fish. Pochádza z chudobného regiónu, avšak vďaka dobrým výsledkom dostal možnosť študovať na strednej škole, ktorú viedli saleziáni. Vo vysokoškolských štúdiách pokračoval v Nairobi v Keni, kde spoznal aj svoju manželku. Práve za ňou sa presťahoval na Slovensko, kde aj zostal. Na Slovensku žije už 7 rokov, pracuje v medzinárodnej firme a teší sa z dvoch krásnych detí. 

Fish s rodinou

Fissuh Hailu Kelelom so svojou rodinou na Slovensku, 2021. ​

O Etiópii hovorí ako o krajine silných tradícií. Sám sa snaží udržiavať atmosféru etiópskych Vianoc aj na Slovensku, a tak väčšinu sviatkov slávi dvakrát. Rovnako je to v prípade štedrej večere, čomu sa podľa jeho slov najviac tešia deti. Slávenie vianočných sviatkov popisuje takto: „6. januára si s rodinou pripravíme tradičné etiópske jedlá, modlitby a deťom ukazujeme fotky z Etiópie, aby sme im priblížili spôsob, ako sa slávia sviatky tam doma.“ 

Kresťanstvo priniesol do Etiópie v 1. storočí nášho letopočtu apoštol Filip. Už vo 4. storočí sa stalo oficiálnym náboženstvom. Dovtedy sa Etiópčania hlásili k judaizmu príp. praktizovali rôzne pohanské zvyky a tradície. Dnes je kresťanstvo väčšinovým náboženstvom, najpočetnejšou denomináciou sú ortodoxní kresťania (50 %). Protestanti tvoria 10 % a katolíci iba necelé 1 % populácie.

Ortodoxný kňaz drží v rukách vzácny exemplár Svätého písma. Je vyrobený z ovčej kože a je napísaný v jazyku Ge´ez, ktorý používajú kňazi počas liturgie. Lívia Šimčeková, 2017. 

Miestna tradícia hovorí, že Archa zmluvy je uložená v meste Aksum na severe Etiópie. Vo všeobecnosti je Etiópia považovaná za krajinu, ktorá sa pýši veľkým kultúrnym a náboženským dedičstvom. 

Vianočné sviatky sú duchovným momentom, kedy vrcholí dôsledná príprava na príchod vteleného Božieho Syna Ježiša Krista na túto zem a do srdca každého veriaceho človeka. 

Na Slovensku obdobie duchovnej prípravy nazývame advent. V Etiópii trvá adventné obdobie 43 dní, medzi sviatkami Tsome Nebiyat (25. november) a Ganna (7. január). Veriaci sa počas týchto dní zdržiavajú mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov a vajec. Duchovnú prípravu sprevádzajú špeciálne katechézy a sväté omše. 

Prežitie vianočných sviatkov a ľudové tradície sa v regiónoch líšia. Fish si na etiópsky Štedrý deň spomína takto: „Na Vianoce naša rodina ide skoro ráno do kostola. Po omši ideme domov, kde sa pripravuje slávnostný obed z mäsa. Chlapci medzi 7 a 18 rokmi idú spolu po dedine či meste, od domu k domu a spievajú. Zaklopú na dvere a zvestujú narodenie Ježiša. Každá rodina im dá nejaké jedlo či drobné mince. Toto trvá niekoľko dní. Následne sa večer stretnú v niektorom dome a pokračujú v speve, tanci a jedia to, čo si nazbierali. Neskôr sa k nim pridajú aj dievčatá a dospelí.

Inzercia

Tradičná etiópska placka indžera sa pripravuje z jemnozrného obilia teff. Jedáva sa s mäsom a rôznymi omáčkami. Fissuh Hailu Kelelom 2021.

Vianočný stromček v Etiópii nepoznajú. Deti na Vianoce dostávajú darčeky, predovšetkým sa jedná o praktické veci. Oblečenie, školské potreby, topánky. Príbuzní zvyknú darovať aj peniaze, aby si mohla rodina ešte dokúpiť, čo potrebujú. Rodičia dary zvyčajne nedostávajú.

Duchovné prežívanie Vianoc je teda podobné. Ľudia sa viac modlia, chodia do kostola, idú na svätú spoveď a po domoch ohlasujú radostnú zvesť o narodení Pána. Fish si však všimol, že na Slovensku sa čoraz viac do popredia dostáva konzum. Veľké nákupy, preplnené obchodné centrá a zápchy na cestách sú bežným javom v našich mestách.  

Na druhej strane Fish vníma aj svetlú stránku tohto obdobia v podobe dobročinnosti, napríklad aj pre rozvojové krajiny ako je Etiópia. Zaspomínal si aj na prvý kontakt s Dobrou novinou: „s eRkom som sa dostal do kontaktu cez moju kolegyňu, ktorá ma pozvala na stretnutie do farnosti v rámci projektu Dobrá novina.” 

Veriaci sa na Vianoce obliekajú do slávnostného odevu bielej farby zvaného netela. Netela sa zvykne nosiť na veľké slávnosti a dokonca aj na pohreby. Mária Vidličková, 2018.  

Tieto Vianoce však boli úplne iné. Kostoly ostali zatvorené a sviatky tak trávili v úzkom rodinnom kruhu. 6. januára zvykli každoročne volať svojim príbuzným do Etiópie. Tým sa však tento rok nedovolali. Od 4. novembra 2020 zúri na severe krajiny v regióne Tigraj vojna, kde boli prerušené telefónne linky a prístup k internetu. Informácie o aktuálnej situácii ako aj o príbuzných nateraz chýbajú.  

Práve Etiópia bola v rokoch 2016 a 2017 ťažiskovou krajinou koledníckej akcie Dobrá novina. V Etiópii pôsobíme od roku 2009 a aktuálne tu podporujeme 5 projektov zameraných na zabezpečenie pitnej vody, vzdelávanie a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Práve v spomínanom regióne Tigraj spolupracujeme so sestrami vincentkami od roku 2010. 

Fish si tak môže počas lockdownu zaspomínať na uplynulé Vianoce, ktoré strávil naozaj netradične. „Zatiaľ najkrajšiu oslavu etiópskych Vianoc na Slovensku som zažil počas Trojkráľového sprievodu v Bratislave, kde som mal možnosť stvárniť kráľa Gašpara.” Po uliciach Starého mesta sa viezol na ťave a spoločne s niekoľkotisícovým sprievodom nasledoval hviezdu až k novonarodenému kráľovi kráľov.

Záber z druhého ročníka Trojkráľového sprievodu ulicami hlavného mesta. Igor Sivák, 2020.  

Prajeme vám všetko dobré do nového roka, veľa požehnania a Božej ochrany. Nezabúdajme ani na našich bratov v ďalekých krajinách. V tieto dni myslíme najmä na ľudí v Etiópii, za ktorých sa denne modlíme v čase 20:13 - 20:20 v rámci modlitbovej podpory Sedem minút.  

Odporúčame taktiež epizódu podcastu eRka o Vianociach v Ugande očami dobrovoľníčok zo Slovenska.

Odporúčame

Blog
Keď sa kňazi hádajú o nesplnených úlohách

Keď sa kňazi hádajú o nesplnených úlohách

Kňaz Radoslav Šaškovič uverejnil článok „O troch nesplnených domácich úlohách“ v roku „veľkých výziev“ 2020. O modlitbe v rodine, kresťansky sa tváriacich a cirkvi škodiacich dezinformačných weboch, a prijímaní Eucharistie. Na to kriticky a kontroverzne reagoval kňaz Štefan Mordel, ktorého text prevzal aj kresťanský dezinformačný web AzN. Za článkom jeden z diskutujúcich napísal „Dvaja kňazi sa žerú navzájom a to nie je dobré.“ Naozaj? Koľkí vedia rozlíšiť medzi tým ŽE polemizujú a AKO to robia?