Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. september 2015

Je pochod za život demonštráciou sily?

Je to zvláštne. Keď sa pochoduje proti islamizácii, alebo za čokoľvek na svete... tak je to vyjadrenie názoru, či v rámci rešpektovania ľudských práv. No keď je "pochod za život", tak to niektorí pripodobňujú k vojenským prehliadkam v Rusku, KĽDR, či v Číne hovoriac, že ide o "demonštráciu sily". Bu...

Je to zvláštne. Keď sa pochoduje proti islamizácii, alebo za čokoľvek na svete... tak je to vyjadrenie názoru, či v rámci rešpektovania ľudských práv. No keď je "pochod za život", tak to niektorí pripodobňujú k vojenským prehliadkam v Rusku, KĽDR, či v Číne hovoriac, že ide o "demonštráciu sily".

Bude to dnes "demonštrácia sily"? Verím, že áno. A to sily ohľadu-plnosti, pokoja, lásky. Sily, ktorá chráni. Sily, ktorá nie je namierená proti niekomu. Sily, ktorá hovorí: "Som pripravený pomôcť." "Pomáham". Prísť a prejsť sa ulicou mesta nie je zlé. Prísť a povedať "ďakujem za život" je dobré, správne, hodnotné ...a vlastne rovnako prirodzené, ako keď dáme mamám na deň matiek kvietok a pusu.

Naviac ako dieťa, syn i otec si uvedomujem, čo je to "dar života" oveľa plnšie, hlbšie ...nezaslúžený dar....krehký.

"Narodila som sa bez nôh" povedala mi raz jedna staršia pani v čakárni u lekára. "Vtedy ešte neboli také prístroje ako sú dnes... a ja som rada, že ma rodičia neutopili niekde v Dunaji. A tak Vám poviem... mala som krásny život. Aj som sa vydala, mám deti, nemám sa na čo sťažovať."

Život je dar. A sme radi za tento dar... A je darom pre druhých. Ako napr. naša malá Alžbetka, ktorá sa pozrie na človeka idúceho oproti... a ja vidím ako sa jeho tvár pri pohľade na ňu mení. Usmeje sa. Zažmurká očami.

Kiež sa na Slovensku vytvoria také podmienky, aby každé dieťa, každý človek mohol byť a bol s láskou prijatý. Pochod sú "Vianoce" (poteší) a vieme, že v jednej piesni sa spieva "každý deň budú raz Vianoce". Pochod je vyjadrením vďačnosti za dar života.

Aby sa radosť zo života stala každodennou realitou... aby sme v každom videli skutočného "brata, sestru" ("...aby sa nám každý človek stal rodinou"), tak táto téma bude pochodom každého jedného z nás počas ďalších dní. Výzva, ktorej sa, myslím, nebojíme.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Barbarstvo ducha

Barbarstvo ducha

Občianske združenie Nenápadní hrdinovia organizuje v dňoch 2. a 3. októbra 2015 odborný vedecko-didaktický seminár „Koniec 2. svetovej vojny a jeho dôsledky“ určený pre učiteľov dejepisu, občianskej náuky či náboženstva. Seminár je v poradí šiestym vedecko - didaktickým seminárom v rámci projektu Ba...

Blog
Stretnutie predsedov CEC a COMECE

Stretnutie predsedov CEC a COMECE

Predsedovia Konferencia európskych cirkví (CEC) a Komisie biskupských konferencií Európskeho spoločenstva (COMECE) sa stretli v Mníchove 18. septembra, aby prerokovali otázky a hlboké znepokojenie nad cirkvami Európy a pokračujúcej krízy s cieľom upútať pozornosť politikov a občanov.Predsedovia prer...

Blog
Povzbudenie, pre všetkých, kto chce vyjadriť názor

Povzbudenie, pre všetkých, kto chce vyjadriť názor

Veľmi si cením zaujímavé vyjadrenie generálneho sekretára Thorbjørn Jaglanda Rady Európy pre organizátorov a účastníkov Pride pochodu 2015 v Belehrade:Posolstvo tohto Pride pochodu je jednoduché a univerzálne - každý má právo vyjadriť svoju identitu mierumilovne, bez násilia a diskriminácie. Platí t...