Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. január 2021

Jubilejný Jakubský rok Compostelano 2021

Jubileum je niečo špeciálne. Kdekoľvek. A v tomto roku to bude špeciálne určite aj na Jakubskej ceste. Nielen pre pútnikov.
Jubilejný Jakubský rok Compostelano 2021

Nebol by to špeciálny rok, keby nebolo na jeho začiatku špecíálnych hneď niekoľko udalostí. Niekoľko tisíc kilometrov od domova v jedinečnej atmosfére a s novými špecifickými podmienkami.

Aj keď pršalo a v Galícii to nie je extra výnimka, podarilo sa nám prísť nielen na oslavu podvečer prenesenie ostatkov apoštola Jakuba (30.decembra) ale aj na veľkolepé zahájenie Jubilejného roka (ANO SANCTO COMPOSTELANO 2021) do jedinečného svetového pútnického mesta. Stojí po boku Ríma a Jeruzaléma ako tretie. A tisíce pútnikov tak kráčajú pešo po vlastných a s baťohom na chrbte už niekoľko storočí.

Stojíme pred bazilikou sv. Jakuba a v duchu sa pýtame či sa nám to len zdá, alebo je to ďalší zázrak na jeho príhovor. Len pár krokov od arcibiskupa Juliána Barrio Barrio a apoštolského nuncia v Španielsku blízko celého sprievodu jubilea na špeciálne pozvanie nášho priateľa Joseho Gautieresa ako zástupcovia zo Slovenska sme sa sem predsa len dostali. Na slávnostné otvorenie jubilejného jakubského roka 2021 sme sa tešili, no stále viac zhoršujúca situácia pandémie nedávala veľké možnosti participácie. Slávnostný sprievod, historické zlaté kladivko i otvorená jubilejná brána, ktorá sa takto otvára v katedrále len na Jubilejný rok. Len v tomto roku sa pútnici cez ňu dostanú dovnútra. A je na čo sa pozerať. Bazilika je zvnútra vynovená a nové maľby a osvetlenie ju urobilo ešte krajšou ako bola. Aj keď aj tá stará podoba mala svoju krásu a tajomstvo. Nový rok - nová podoba-nové cesty. Takto nám hneď zrána zaželali pútnici, ktorí sa tiež podivuhodnou cestou k Jakubovi dostali, a aj keď prekonali len niekoľko sto kilometrov a nie niekoľko tisíc ako my prekonali niekoľko ťažkostí a bez jeho pomoci by tu neboli.

Vo vnúttri pri dymiacom a lietajúcom obrovskom kadidle, kde obsluhujúci muži mali k bordovým historickým odevom tmavé rúška na tvári kvôli pandémii, s úsmevom sme si s našim priateľom navzájom poznamenali, že takto je to skutočne špeciálny rok v takomto prevedení možno raz za sto rokov ak takéto rúška vôbec boli pred sto rokmi. Okrem tohto obrazu aj katedrála bola naplnená len stoličkami a v dohodnutých bezpečnostných rozostupoch (lavice boli preč). Na stoličkách s rúškami na tvári sedeli hostia a samozrejme všetci s dezinfekciou. Vyzeralo to zvláštne. Dejiny sa niekedy opakujú, no často sú nepredvídateľné. Ani mnohé ubytovne nevedia ako a kedy začnú ubytovávať pútnikov, veria len, že cez leto alebo na jeseň by sa to aspoň sčasti už mohlo podariť a aspoň časť jubilea by bolo možné naplno prežiť. Nádej tu je, aj keď niektoré skupinky hovoria že bude potrebný certifikát o zaočkovaní a bez neho nebude možné ani prenocovať. Počas roka sa ešte veľa veci zmení a tak múdra prosba miestneho arcibiskupa aby bol dekrét jakubského jubilea udelený aj pre rok 2022 bola pápežom Františkom vypočutá a nuncius taký dekrét aj priniesol a ukázal. Také predĺžené jubileum je zrejme v histórii jedinečné ak nepočítame čas vojny. Tento rok má jubileum motto: Vyjdi zo svojej zeme. Jubilejné roky sa v Compostele slávia od roku 1122. V každom storočí sa opakujú 4 krát a to po šiestich, piatich, šestich a jedenástich rokoch. Pútnik prechádzajúci jubilejnou bránou má možnosť tri krát pokľaknúť alebo tri krát sa pokloniť. A získava tak jubilejné milosti jakubského roku.

Teraz v januári sa jubilejný jakubský rok začal slávnostne otvárať aj na Jakubskej ceste v Taliansku, Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Rakúsku a v nedeľu 3. januára sa v zasneženej prírode vo výške 1246 m.n.m. otvoril na Slovensku. Nech teda jubilejný rok prinesie novú cestu, nové skúsenosti a tiež nájdenie odpovedí všade tam, kde vládne neporozumenie, nepokoj, otázky a zvady.

V roku 2010 počas posledného jubilejného jakubského roka sme putovali do Compostely asi 570 km. Bolo nas tridsať. Pre mnohých to bol zážitok na celý život. Aj takto sme niekoľko stovák ľudí inšpirovali aby putovali každý rok po Jakubskej ceste do Compostely alebo kdekoľvek kde už existuje. Keď po otvorení Československých hraníc sme vo Francúzsku a Španielsku do Compostely putovali po Jakubskej ceste hneď na jar v roku 1990 tak nás to obohatilo, že sme ani jeden ďalší rok navynechali a Jakubsku cestu sme objavovali každý rok viac a viac. Zrodilo sa teda na tom putovaní v Jubilejnom jakubskom roku 2010 nové rozhodnutie urobiť Jakubskú cestu na Slovensku a začať putovať po nej aj v regiónoch Slovenska. Teraz po 10 rokoch a na začiatku jubilejného jakubského roku 2021 je táto jedna etapa cesty za nami a druhé desaťročie len pred nami. Uvidíme čo nové prinesie. A aj keď sa na Slovensku extrémistom hoaxy nielen o koronavíruse ale aj Jakubskej ceste vykonštruovať daria, vieme že je veľa normálnych ľudí, aby vedeli rozlíšiť čo je pravé a čo len falzifikát. Raz aj blúznenia skončia a otvorí sa pravdivé poznanie aké ľudia už zažili niekoľkokrát. História je učiteľka života a učí aj nepoučených.

Pozdrav od pápeža Františka pre všetkých, ktorí sa zúčastnili na otvorení compostelskej jubilejnej brány obsahoval aj slová že je ,,momentom milosti pre cirkev a pre Európu a Španielsko.,, A tiež myšlienku: ,,Keď sa vydávame po apoštolových stopách, opúšťame sami seba a istoty, ku ktorým sa často utiekame. Máme však pred sebou jasnú métu, neblúdime v sebestrednom kruhu. Ako načúvajúci  pútnici všetko prijímame v postoji očakávania a hľadania. Vydávame sa na cestu, aby sme stretli Boha, druhých aj seba samých. 

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
TAIZÉ NA KONCI ROKA 2020 V TAIZÉ A V 78 KRAJINÁCH SÚČASNE - ONLINE

TAIZÉ NA KONCI ROKA 2020 V TAIZÉ A V 78 KRAJINÁCH SÚČASNE - ONLINE

Európske modlitebné stretnutia Taizé tvoria súčasť životov mladých od pádu totality už viac ako 30 rokov v celej Európe. Tento december je európske modlitebné Taizé v dedinke Taizé a súčasne aj v malých skupinkách online v 78 krajinách sveta. V Turíne teda Taizé bude až v decembri 2021 a veríme že už po skončení celosvetovej pandémie.