Obama verzus Putin, alebo problém problematizovania amerického konvoja

V marci prirovnal J. Čarnogurský ľavicovú demonštráciu proti NATO k sviečkovej manifestácii. Tri týždne po výročí okupácie Československa sovietskymi vojskami v auguste 1968 V. Palko odsúdil americký konvoj asi 600 vojakov, ktorý so súhlasom slovenskej vlády prechádzal Slovenskom. Podľa neho tým „dnešná Amerika nás zaťahuje do ideologických konfliktov, ktoré nám škodia.“ Karel Kryl by sa spýtal: „A co na to neznámý vojín?“

V. Palko prináša zväčša dobré analýzy a postrehy, na ktorých sa mi páči aj zdravé ignorovanie diktátu politickej korektnosti. V tomto komentári (Postoy 14.9.2015) však opomenul niekoľko dôležitých faktov a súvislostí, a niektoré interpretoval tak jednostranne, že to až príliš pripomína ľavicovú a ruskú propagandu.

Ľudské práva podľa Obamu a Putina

V Palko spomína nedávny prípad, keď americký súd poslal do basy Kim Davisovú za to, že odmietla sobášiť páry rovnakého pohlavia. Súhlasím, že „Zavrieť ženu do väzenia za to, že nechce sobášiť dvoch chlapov alebo dve ženy, to je jednoducho tuposť a tyrania.“ (Palko) Je to aj porušenie práva konať podľa svojho svedomia, ktoré patrí (na rozdiel od "manželstva" rovnakého pohlavia) k základným ľudským právam aj podľa Všeobecnej deklarácie ľudských práv OSN a následných dokumentov. Tá vznikla aj po skúsenostiach s Hitlerovým Nacionálno-socialistickým (ale aj komunistickým) totalitným režimom, ktoré toto právo nerešpektovali.

Riešiť to protestom proti NATO alebo citovaním prorodinných výrokov V. Putina je však chyba. Sovietsky Zväz a pod vplyvom Moskvy ani komunistické Československo za Deklaráciu ľudských práv OSN v r. 1948 nehlasovali, a jej princípy desaťročia hrubo porušovali. Za Putina v Rusku však pre kritiku vládnej politiky niekoľkonásobne viac ľudí zabili, ako v USA uväznili či ináč potrestali.

Redukovať súčasnú Ameriku iba na hlavného šíriteľa rodovej ideológie je zavádzajúce a nespravodlivé. Aj tú sa nám snažia nalinkovať hlavne niektoré kruhy EÚ, ktorá na to má aj silnejšie prostriedky, a domáci aktivisti. Administratíva B. Obamu to síce podporuje, ale pokiaľ ide o vplyv, na Slovensku je v tomto až na treťom mieste. Hľadať takýto úmysel za americkým vojenským konvojom a na základe toho ukazovať Putinovo Rusko ako záchranu dobrej morálky je pomýlené.

Slovenské rodiny totiž neohrozujú americkí vojaci, ale slovenská nezamestnanosť a chudoba väčšiny obyvateľov. Tá priamo súvisí s korupciou a biednou vymožiteľnosťou práva, ktorá je dôsledkom politiky hrubých čiar za komunistickou minulosťou a pretrvávajúceho papalášizmu.

Justícia slovenská a americká

Podstatné je, že slovenská justícia je podstatne horšia ako americká. Hlavne v dôsledku 40 ročného vplyvu komunistickej Moskvy je najhoršia v EÚ, a jedna z najhorších na svete, ako dobre pripomenul v skvelom príhovore 15.9. arcibiskup Cyril Vasiľ SJ. (http://postoy.sk/content/arcibiskup-cyril-vasil-neskryvajme-sa-za-pseudo... )

Za to, že je v tak biednom stave aj po 25 slobodných rokoch rokoch môže politika hrubých čiar za minulosťou. Tú za súhlasu väčšiny Slovenska začala ponovembrová vládnúca garnitúra. a k nespravodlivej a protidemokratickej "dokonalosti" doviedla Mečiarova partia "zakladateľov slovenskej štátnosti". Výrazne k tomu prispel aj exprezident Gašparovič, ktorého s dobrým cítením ale nepochopením podstatných súvislostí podporilo aj mnoho kresťanov.

Keď v r. 2012 občianski aktivisti niekoľko mesiacov protestovali pred budovou Generálnej prokuratúry proti tomuto stavu, ( http://postoy.sk/content/prokurat%C3%BAra-sr-%C5%BEiada-pre%C5%A1etri%C5... ) nepodporila ich ani ombudsmanka , ani kresťanskí a demokratickí politici a oficiálne ani cirkev. Keby "kresťanský" právnik Čarnogurský svoje možnosti využil na podporu reformy justície (a nie hrubých čiar za komunizmom a Mečiarom) spravil by pre Slovensko omnoho viac než protestami proti NATO.

Problematiku dúhovo interpretovanej "rodovej rovnosti" ešte naše súdy neriešili. Nič však nedáva nádej, že keď na to príde, budú ju riešiť lepšie a spravodlivejšie ako problémy nášho (post)komunistického kapitalizmu.

Americké a ruské zbrane

Bez jasného vysvetlenia ako to súvisí s kritizovaným americkým konvojom píše Palko o amerických zbraniach na Blízkom Východe a migračnej kríze: „Tvrdiť, že za súčasnú migračnú krízu môže iba americká politika, by bolo nespravodlivé. Príčin je totiž viac. Nespomenúť však americké vojny na Blízkom východe ako jednu z rozhodujúcich príčin, to by bol podvod.“ Súhlasím. Omylom alebo zavádzaním však je aj zamlčiavať Sovietsko - ruský podiel na konflikte, a falošne interpretovať niektoré príčiny amerických zásahov v tejto oblasti.

Prvým impulzom k vzniku Al-Kaidy bola sovietska vojenská intervencia v Afganistane, ktorou sa snažili dosadiť prosovietsku ľavicovú vládu. Proti tomu sa vzbúrili Afgánci, ktorým potom pomáhali aj USA. Z časti týchto mudžahedínov vznikla Al Kaida.
Palko píše, že „Invázia do Iraku v roku 2003 znamenala zánik silnej vlády, okamžitý začiatok celej dekády sektárskeho násilia, ktoré vyháňalo ľudí z ich domovov....“ Konflikt však nezačala americká invázia do Iraku, ale invázia diktátora S. Husseina, do Kuvajtu, ktorý obsadil pomocou ruských tankov. Najrozšírenejšou zbraňou v regióne je už desaťročia ruský Kalašnikov.

Rusko bolo v r. 2013 najväčším svetovým vývozcom zbraní. V zahraničí predalo zbrane v hodnote 11.55 miliardy eur. V júli 2014 povedal Putin, že Rusko sa musí posilniť na trhu so zbraňami. (http://hn.hnonline.sk/svet-120/musime-sa-posilnit-na-trhu-so-zbranami-vy... )

Koniec silnej vlády

Palko kritizuje, že USA pomohli zvrhnúť silné vlády. Vôbec však nespomína, že Lýbia, Sýria aj Irak boli islamsko-ľavicové dikatúry, podporované z Moskvy riadenými komunistickými krajinami. Aj diktatúra, ktorej sme „odzvonili“ v novembri 1989 bola 40 rokov stabilná a silná.

Je divné, keď niekto ostro kritizuje americkú vládu za niekoľkodňové uväznenie jednej „neposlušnej“ úradníčky, a zároveň za podporu odboja proti diktatúram, ktoré tisíce ľudí uväznili či zabili, alebo priamo podporovali teroristov. Napríklad Kaddáfí Semtexom z komunistického Československa.
Chybou Západu na blízkom východe je, že nepochopil psychológiu a kultúru islamského prostredia a dlho ignoroval prenasledovanie kresťanov. Aj to je dôsledok multi-kulti ideológie a liberálnej filozofie. Vedenie USA si neuvedomilo alebo dostatočne nezvážilo fakt, že nie každý kto bojuje proti diktátorovi je zároveň demokrat. A keď už Západ zasiahol, nebol a podnes nie je dôsledný.
Niet však dôkazov, že by americká vláda niekoho cielene a úmyselne podporovala ako teroristu, ako Moskva pred Gorbačovom alebo Kaddáfí.

Červené figúrky na Ukrajine

Palko píše, že Ruské kroky na Ukrajine sú neprijateľné, ale že to je „ťah čiernymi figúrkami“, pričom „bielymi“ - čiže prvý ťahal Západ na čele s Amerikou. Tým, že „podporoval bezvýhradne na Ukrajine extrémne politické živly ... a prevrat pomocou násilia,“ a požadoval vstup Ukrajiny do NATO.

Povestný „Mejdan“ však vznikol ako protest či vzbura proti silno skorumpovanej vláde s papalášskymi spôsobmi, ktorá chcela silnejšie previazanie Ukrajiny s Ruskom. To potvrdil napríklad gréckokatolícky biskup a viacerí kňazi v skvelom dokumente Českej televízie, ktorý vysielala 20.9.2015 v relácii „Cesty víry“.

Prvý nebol ťah bielymi, ale červenými figúrkami. Požiadavka Ukrajiny, a pobaltských krajín na vstup do NATO totiž nepramení v USA, ale má podobné motívy a asi ešte silnejšie dôvody ako sme mali my: Desaťročia ťažkých a tragických skúseností z Moskvou riadeného ťahania červenými figúrkami. (viac v článku „Stalin na Ukrajine ...- Zrno 21/2015 alebo http://postoy.sk/content/stalin-vyhral-vojnu-aj-vdaka-obrovskej-pomoci-z...) Bývalý dôstojník KGB, ktorá pri tom ťahaní zlikvidovala aspoň 2-3 milióny ľudí dnes riadi Kremeľ.

Diskutabilná interpretácia konvoja

Čo dokazuje, že americký vojenský konvoj je primárne demonštráciou sily ? Nie je to skôr štandardný presun jednotky spriatelenej krajiny a člena NATO? Môže byť armáda funkčná bez cvičení a tým aj presunov? Vojenský konvoj slovenskej armády v Afganistane či inde je / bol tiež demonštráciou sily?

Tohtoročné ruské oslavy konca vojny boli najväčšou ukážkou vojenskej sily, vrátane nových zbraní. V. Putin nedávno ohlásil rozmiestnenie vyše 40 nových medzikontinentálnych jadrových rakiet. (http://hn.hnonline.sk/svet-120/putin-predstavil-novu-hrozbu-rakety-dlheh...) To nebola demonštrácia sily, proti ktorej treba protestovať?

Dnešná Amerika a zajtrajšie Slovensko

Je pravda, že „Amerika Ronalda Reagana už neexistuje" (V. Palko) Ale aj EÚ je dnes iná než v r. 1989, alebo i v r. 2004 keď do nej Slovensko po niekoľkoročnom úsilí, a na rozdiel vstupu do Moskvou (z)riadeného bloku slobodne a dobrovoľne vstúpilo. Aj Rusko je dnes iné než za Gorbačova. Domáci kritici hovoria, že miera slobody je tam výrazne menšia než na začiatku vlády V. Putina.

Aj súčasné Slovensko je iné než v r. 1990 po prvých slobodných voľbách, alebo v r. 1993 po rozdelení Československa. V mnohom horšie než sme dúfali v novembri 1989. To v čom je lepšie je ovocím slobody a "návratu" k demokratickému Západu. Takmer všetko v čom je horšie je dedičstvo komunizmu importovanému z Moskvy a politiky hrubých čiar za minulosťou. (ešte aj šéfovia slovenských najväčších a najbezohľadnejších "finančných žralokov" sú z komunistických rodín a študovali v Moskve) Podstatné je, že ako súčasť demokratického Západu a člen NATO má Slovensko neporovnateľne viac slobody riadiť svoju vnútornú politiku i zahraničnú orientáciu, než za 41 rokov, keď sme boli súčasťou moskovského Východu.

Reagujem tu aj na niekoľko vecí, ktoré Palko priamo nenapísal, ale opakovane ich hlásajú alebo ignorujú tí, ku ktorým sa týmto článkom (neviem či úmyselne) pridal. Podobné pocity voči Amerike majú viacerí. Je to, pochopiteľná reakcia na niektoré naozaj kritiky hodné kroky Obamovej administratívy. Aj tu však treba hlavne racionálne zvažovať. Je dobré pripomínať že "levy prichádzajú". Ale pomáhať tým, ktorí tvrdia, že zo Západu prichádza iba skazenosť a naša záchrana je na Východe je chyba. Tam totiž nečaká nepoškvrnená rajská záhrada, ale klietky.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo