Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. január 2021

KDH sa rozlúčilo s Máriou Guregovou, Služobníčkou pre dobro iných

Vo veku 79 rokov zomrela 11. januára 2021 Mária Guregová (6. január 1942 – 11. január 2021).
KDH sa rozlúčilo s Máriou Guregovou, Služobníčkou pre dobro iných

Odvaha, obetavosť, ochota – azda tri najskloňovanejšie z plejády pozitívnych čŕt, ktoré pri spomienke na Máriu Guregovú v ostatných dňoch vyslovujú jej blízki a známi.

O dnešnú silnú pozitívnu spomienku a zároveň tak veľký smútok v srdci z jej neprítomnosti sa zaslúžila už od samého detstva prežitého v rodnej Starej Ľubovni. Spolu s deviatimi súrodencami bola odmalička vychovávaná v kresťanskej viere a láske k blížnemu. Uprostred besniaceho komunizmu to bolo odvážne a Mária si tieto dary vzala za svoje pre celý zvyšok života.

Už po strednej škole jej pre verejne prezentovaný Kríž v srdci odmietli dať kádrové odporúčanie pre štúdium na vysokej škole. Odvážne si však poslala prihlášku na matematiku do Bratislavy – znie to neuveriteľne, ale napriek všetkému uspela.

Jej služba bola v obetavosti a ochote pri zápase za rodinu, zdravý vývoj mládeže a ochranu života. Zdieľať

Ako vysokoškolská pedagogička matematiky zostala verná Bohu, čo ju po roku 1968 stálo miesto. Nezlomila sa, a kým v duši zostala naďalej lojálna predovšetkým viere, svoju spoločenskú aktivitu presmerovala „do podzemia“. Hoci o tom nikdy veľa nehovorila, zainteresovaní vedia, že pri tajných aktivitách podzemnej cirkvi – ktoré pomáhali vo verejnosti šíriť Božie slovo, vieru, vzdelanie a odvahu vytrvať ťažké časy útlaku – bola osobnosťou.

V snahe pomôcť verejnosti k spoznaniu slobody, vzdelania a spravodlivosti našla zmysel svojej činnosti aj po revolúcii. Už na začiatku 90. rokov ovládala vtedy neznámy počítač, čo naplno využila pri práci pre agentúru SAIA, kde sa nielen snažila získať štipendiá a zahraničné pobyty pre Slovákov, ale prebúdzala u mladých ľudí túžbu po poznaní.

Verila, že ak chce spoločnosť a jej pomery úprimne ovplyvniť, nástrojom môže byť aj politika. Verne a konštruktívne vždy reprezentovala KDH. Ako bratislavská staromestská poslankyňa pôsobila dvanásť rokov, pričom spoločensky aktívna a formujúca zostávala aj mimo politiky.

Známe sú jej bratislavské mikulášske večery pre deti a mimoriadna podpora a opatera pre viacdetné rodiny – spoločenskú skupinu, z ktorej sama vzišla. Jej služba bola v obetavosti a ochote pri zápase za rodinu, zdravý vývoj mládeže a ochranu života.

Spoluzakladala a neskôr i úspešne viedla Fórum pre verejné otázky, angažovala sa vo Fóre kresťanských inštitúcií a neskôr aj medzi kresťanskými seniormi. Jej stopa zostane nezmazateľné vyrytá v zápase o cirkevné školstvo (Katolícka univerzita jej v roku 2010 udelila striebornú medailu „za podporu a šírenie dobrého mena“) a čistotu a kultiváciu verejného priestoru.

Inzercia

Nikdy nestála bokom pri organizovaní množstva vedeckých seminárov, odborných prednášok, petícií proti hazardu, extrémizmu či za ochranu cirkevných sviatkov, voľnú nedeľu, za vznik cirkevných škôl a médií, popularizáciu viery a vzdelávania.

Najvýstižnejšie to povedal jeden z jej príbuzných: Mária bola služobníčkou pre dobro iných. Zdieľať

Ako spomínajú jej najbližší, nevyčerpateľná sila a nezlomnosť nezostávali iba v Bratislave. Rada a ochotne vždy pricestovala domov do Starej Ľubovne pomôcť súrodencom, a keď bolo treba, aj desať hodín kopať na poli.

Na dôchodku neustala, práve naopak, medzi prvými a verejne stála na strane racionálnej argumentácie a obhajobe spoločnosti vernej prirodzeným hodnotám, čo uprednostňovala pred zničujúcim a ukričaným politickým marketingom i bezbrehým znevažovaním autorít.

Rodinou pre ňu sme boli my všetci, pre ktorých sa odvážne a ochotne obetovala vo svojej vytrvalej a nezlomnej službe pre lepšiu spoločnosť.

Toto sú ľudia, ktorých odkaz chceme v KDH napĺňať a niesť ďalej.

Najvýstižnejšie to povedal jeden z jej príbuzných: Mária bola služobníčkou pre dobro iných.

Zaujíma ma zahraničná politika, filozofia a teológia. Mám rada vymoženosti našej doby, hlavne v oblasti ICT. Na chlieb si zarábam najmä tým prvým, s pomocou toho druhého.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Po 800 rokoch uvidíme „Betlehemskú hviezdu“. Bude ju nasledovať skutočná nádej?

Po 800 rokoch uvidíme „Betlehemskú hviezdu“. Bude ju nasledovať skutočná nádej?

Po skoro ôsmich storočiach sa nám opäť ukáže „Betlehemská hviezda“. V pondelok 21. decembra 2020 na večernej oblohe môžeme sledovať výnimočne blízke stretnutie dvoch planét – Saturnu a Jupitera. Nebeské znamenie pred viac ako 2000 rokmi ohlásilo príchod Spasiteľa na náš svet. To, čo zvestuje dnes, nám odhalí budúcnosť. V každom prípade nás však pozýva vrátiť sa v myšlienkach k  prvým Vianociam a ich významu.

Blog
Keď koža dostáva nový nádych

Keď koža dostáva nový nádych

Koža človeka plní v živote každého z nás najmä ochrannú funkciu. Toto už chápali aj prví ľudia v dávnej minulosti. Postupne sa začali chrániť proti chladu, či iným vonkajším vplyvom. A to práve tak, že sa začali obliekať do kože ulovených zvierat. Nosenie kože alebo kožušiny je dokázané už u jednoduchších foriem človeka, ako Homo sapiens či Homo neanderthalensis. Spočiatku používali len surovú kožu, no neskôr sa ju naučili spracovávať do vyšších a kvalitnejších podôb.

Blog
COVID – 18 / Obavy z novej mutácie z Južnej Afriky

COVID – 18 / Obavy z novej mutácie z Južnej Afriky

Nový variant vírusu sa rýchlo šíri v Spojenom kráľovstve a máme ho už aj u nás. Inak zmutovaný variant sa rýchlo šíri v Južnej Afrike a mal by vzbudzovať snáď ešte väčšiu pozornosť. Či sú obavy namieste uvidíme v krátkej dobe podľa toho, ako sa bude šíriť v populácii a aké má účinky na infikovaných. Ďalší variant vírusu sa objavil v Brazílii (Japonsku). Noviniek je naozaj dosť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.