Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. január 2021

Žiť je právo, nie povinnosť

Týmito slovami Ramon Sampedro (vyobrazený Javierom Bardemom vo filme Alejandra Amenabara, Mar Adentro – More vnútri) bojuje za svoje právo na asistovanú samovraždu.

       Natočený na základe skutočného príbehu galicijskeho námornika, tento skvelý film ukazuje Ramonov dvadsaťosemročný boj za moznosť legálne ukončiť svoj život po tom, čo ho nehoda pri skoku do vody priviazala na lôžko, ochrnutého od krku dole (kvadruplégia). Nebudem hovoriť ako tento zápas skončil – film naozaj stojí za zhliadnutie.
 
       Pred zhliadnutím tohoto príbehu som nikdy o asistovanej samovražde ako takej hlbšie neuvažoval – nikto v mojom okolí o ničom podobnom nerozprával a keďže sa jedná v rámci spoločnosti o takpovediac „okrajový problém“ (v zmysle – je veľmi málo ľudí, ktorých by sa osobne dotýkala), nedostáva sa jej veľmi veľa pozornosti.
 
       Osobne ma argument, vyslovený vo filme Ramonom („Vivir es un derecho, no una obligacion“) a ktorý tvorí nadpis tohoto článku, absolútne odzbrojil. Predtým,  než som túto vetu počul, som sa k veci asistovanej samovraždy staval takpovediac neutrálne. Týchto pár slov však zo mňa, asi doživotne, spravilo jej zástancom…
 
       Jediná veta, ktorá v sebe skrýva celý zmysel, silu, krásu ale aj tragédiu ľudského života. Ako argument nepriestrelná, rafinovaná  a zmierlivá. Tento jediný výrok človeka, ktorý si želal zomrieť, ale nebolo mu to umožnené ma prinútil pozrieť sa do vlastného vnútra a skloniť hlavu pred jeho múdrosťou.
 
Žiť je právo, nie povinnosť. 
 
 

Odporúčame

Blog
Čo čaká USA pod Bidenom

Čo čaká USA pod Bidenom

Včera vyšiel na Postoji článok/anketa, kde niekoľko „odborníkov“ odpovedá na otázku v nadpise. Rád by som naň reagoval, resp. napísal niečo o tom, čo USA skutočne pod Bidenom čaká.

Blog
Psychologička Iveta Schusterová:  Falošné predstavy o Bohu znásobujú utrpenie

Psychologička Iveta Schusterová: Falošné predstavy o Bohu znásobujú utrpenie

Ponižovanie, vyhrážanie, obviňovanie, výsmech, facky, údery päsťou, kopance... Diabolský rev, rozbíjanie, trieskanie, rúhanie... toto všetko a oveľa viac skrýva maska pretvárky tyrana, ktorý je v spoločnosti obľúbený, zábavný, dobroprajný. Kde a v kom je chyba? V obeti, ktorá mlčí a nemo trpí tyraniu! Kde je Boh? Stále pri nej trpezlivo čakajúci na smelý krok obeti, aby ju mohol obdariť milosťami a požehnať jej odvážny boj proti zlu. O domácom násilí sa rozprávame so psychologičkou Ivetou Schusterovou.