Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. január 2021

Zverejniť nahrávku z vlády je podraz

Zverejniť nahrávku z rokovania vlády je nefér. Urobiť to s cieľom potopiť v dnešnej pandemickej kríze koaličného partnera je nehoráznosť.

Premiér Igor Matovič eskaluje konflikt so svojim podpredsedom R. Sulíkom, ktorého nie som sympatizantom. Nazval ho idiotom, obvinil ho zo smrti ľudí a uverejnil z rokovania vlády nahrávku jeho stanoviska k plošnému testovaniu, ktoré bolo iné, ako jeho výroky pre média. Premiér povedal, že prelomil tabu zverejňovať nahrávky z rokovania vlády, a preto nevylučuje, že sa tak môže stať aj v budúcnosti.

To sa v koalícii nerobí, je to krok smerujúci k autocenzúre členov vlády, ktorí sa budú ostýchať povedať svoj názor, ktorý by mohol byť použitý proti nim. Po 31 rokoch slobody sme došli k metódam režimu spred r. 1989: „Mravné je to, čo osoží robotníckej triede!“ 

Stretol som sa už s niečím takým?

V r. 1990 negatívne vyjadrenia podpredsedu vlády ČSFR Václava Klausa k reštitúciám vyvolali veľkú kritiku médií, ktoré žiadali zverejnenie jeho reči zo zvukového záznamu vlády. Päťčlenné Predsedníctvo, v ktorom som bol, to neodsúhlasilo. Tlak a telefonáty pokračovali, ale nepopustili sme  – „dnes on, zajtra ja“. Ak by sa vedelo, že slová člena vlády z rokovania môžu byť zajtra v titulkoch, bol by to koniec otvorených rokovaní, ktoré si vláda vyžaduje.

Neraz, keď sa člen vlády presne nepamätal, ako to bolo pri rokovaní a uznesenie sa mu zdalo nepresné, vypočul si nahrávku a na ďalšom rokovaní to mohol otvoriť. Využil som to iba raz, pri finančnej podpore projektov pre ľudské práva, keď podpredseda Klaus po písomnom súhlase, zrazu zmenil názor. Záznam mi pomohol schváliť moje uznesenie, podrobne je to v knihe Veľmi prísne tajné – ako sme boli slobodní (s. 86-89, 1999).

Vláda musí dávať svojim členom záruku, že môžu otvorene argumentovať s vedomím, že čo sa tam pracovne povie, je jej vnútorná záležitosť. Zverejní sa iba schválené uznesenie - ak by to tak nebolo, na rokovaniach by sa hovorilo iba politicky „korektne“, to, čo sa páči médiám.

Ako veľvyslanec v Taliansku som v r. 2003 pri irackej vojne, ktorej sa zúčastnila aj Veľká Británia, ocenil odvahu Sir Ivora Robertsa, veľvyslanca Veľkej Británie v Taliansku. Ten na uzavretom rokovaní podľa princípov Chattam House, keď sa možno slobodne vyjadrovať a o žiadnych výrokoch nemožno informovať médiá, povedal: „Najlepším  verbovačom Al Kaidy je prezident USA Bush.“ Taliani to vytiahli, boli toho plné noviny, ale Veľká Británia Robertsa neodvolala. Jeho Ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že „názor veľvyslanca neodráža názor vlády“. Klobúk dolu pred veľvyslancom a aj jeho nadriadenými.

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Generál Milan Lučanský - RIP

Generál Milan Lučanský - RIP

Súčasný „demokratický“ systém nás doviedol do situácie, keď na základe nedokázaných udaní obvinených „spolupracujúcich“ s políciou, pri prezumpcii neviny, je možné hocikoho odviesť v putách a chovať sa k nemu ako k zločincovi. Média takéto „senzácie“ podporujú, je to prejav neprávneho štátu. Aj exprezidenta polície takto zatkli a hrubo porušili jeho práva s fatálnym koncom.

Blog
Psychologička Iveta Schusterová:  Falošné predstavy o Bohu znásobujú utrpenie

Psychologička Iveta Schusterová: Falošné predstavy o Bohu znásobujú utrpenie

Ponižovanie, vyhrážanie, obviňovanie, výsmech, facky, údery päsťou, kopance... Diabolský rev, rozbíjanie, trieskanie, rúhanie... toto všetko a oveľa viac skrýva maska pretvárky tyrana, ktorý je v spoločnosti obľúbený, zábavný, dobroprajný. Kde a v kom je chyba? V obeti, ktorá mlčí a nemo trpí tyraniu! Kde je Boh? Stále pri nej trpezlivo čakajúci na smelý krok obeti, aby ju mohol obdariť milosťami a požehnať jej odvážny boj proti zlu. O domácom násilí sa rozprávame so psychologičkou Ivetou Schusterovou.

Blog
„Ich srdce ustavične blúdi," dnes ako i včera v Manzoniho opise moru

„Ich srdce ustavične blúdi," dnes ako i včera v Manzoniho opise moru

Tieto slová Žalmu 95 citované v liste Hebrejom ma inšpirovali nielen k homílii v omši, ale aj k napísaniu tohto blogu. V rokoch 1629 - 1631 sa v Miláne a ďalších oblastiach Talianska rozšírila morová nákaza. Alessandro Manzoni ju opisuje s odstupom 200 rokov na pozadí svojho historického románu Snúbenci, pričom čerpá z dobových prameňov. Dynamizmus spoločenského správania je veľmi podobný tomu dnešnému. Bude zaujímavé, keď raz niekto o pár desaťročí či storočí opíše správanie ľudí počas pandémie Covid19. Píšem tento blog aj ako povzbudenie a vďaku pre tých, ktorí ako súčasní mojžišovia nesú ťarchu ľudu, ktorého srdce ustavične blúdi, a ukazujú mu trpezlivo cestu počas pandémie i mimo pandémie, ako aj pre tých, na ktorých čnosti, rozvahe, obetavosti, stojí spoločnosť i Cirkev v dobrých i zlých časoch.