Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. október 2015

Nedeľná sv. omša v Auparku?

Pripadá sa vám to ako zlý sen alebo nezmysel? Na Slovensku je zatiaľ neprijateľnou predstava, aby ste v nedeľu išli do niektorého shopping centra nakúpiť a potom si priamo v ňom „vybavili“ nedeľnú sv. omšu z ktorej odídete s igelitkami plných „mamonu“ a so spokojným svedomím, že všetko je v poriadk...

Pripadá sa vám to ako zlý sen alebo nezmysel? Na Slovensku je zatiaľ neprijateľnou predstava, aby ste v nedeľu išli do niektorého shopping centra nakúpiť a potom si priamo v ňom „vybavili“ nedeľnú sv. omšu z ktorej odídete s igelitkami plných „mamonu“ a so spokojným svedomím, že všetko je v poriadku.

Možno to nie je vzdialená realita aj pre nás, lebo v „mekke“ katolicizmu v Ríme už takéto niečo funguje.

Na okraji rímskeho, kedysi výstavného sídliska EUR, ktoré začal stavať ešte Mussolini, leží veľké nákupné shopping centrum EUROMA2, ktoré je architektonickým skvostom, ak tieto stavby možno vôbec takto nazývať, lebo jeho interiér nesie v sebe štýl rímskej histórie a talianskej dizajnérskej elegancie.

V strede obrovských hál visia rôzne reklamné bannery, ktoré sa nenápadne vtierajú do podvedomia človeka, aby neskôr priniesli vytúžený marketingový cieľ, zisk z predaja. Niekedy ich už ani nevnímame a prechádzame okolo nich bez toho, aby nás nejako zaujali.

Jeden z nich sa však prehliadnúť nedá, je na ňom napísané: „Cappella della Trasfigurazione Tutte le domeniche Santa Messa ore 12.00 Parcheggio C Esterno Piano Terra Lato Boulevard“, v preklade: „ Kaplnka Premenenia, každú nedeľu sv. omša o 12 hod, vonkajšie parkovisko C, prízemie, časť Boulevard“

Pre slovenského veriaceho turistu horujúceho za kresťanskú nedeľu bez nákupov to znie neuveriteľne - v „chráme mamonu“ sa bude priamo na poludnie sláviť nedeľná sv. omša, ktorou by si človek mohol ospravedlniť nedeľné porušovanie Božieho prikázania, aby nedeľa bola venovaná Bohu a oddychu.

Inzercia

Priznám sa, aj ja som bol z toho šokovaný a to som ten nápis nečítal v nedeľu. A nielen ja, podobne sú prekvapení aj ľudia na Slovensku keď sa ich pýtam na názor, čo si o tom myslia.

Niektorí hovoria, čo ma do toho, iní sa čudujú, že sa ja čudujem a ďalší sú zjavne zaskočení a situáciu vysvetľujú odvolaním sa na miestneho rímskeho biskupa, ktorí ako sa predpokladá, to povolil a tak to musí byť v poriadku.

Čo sa deje? Mení sa doba, alebo sa mení človek? Je to „len“ logické pokoncilové „aggiornamento“ doby alebo sa obracia svet naruby?

Stále platilo aj platí, dobu mení človek a doba mení človeka, lebo ako sa zdá, pre súčasného človeka „práce“ môže byť nedeľa strávená v shopingg centre aj oddychom.

Alebo sa mýlim?

Pavel Kravec

Odporúčame

Blog
Gipsy Smith 2

Gipsy Smith 2

Gipsy Smith prežil dve vojny. Tú prvú strávil veľmi aktívne. Nemusel sa vďaka svojmu veku veľmi obávať toho, žeby ho nasadili. V Anglicku nedostal nejaké špeciálne ponuky. On nechcel váhať a chcel byť blízko toho, kde sa veci dejú. Skôr chcel byť s ľuďmi, ktorí v mladom veku nielen že nastavovali ži...

Blog
Smerom k záhube (Ad. M.Hanus: Zrušme to pravicové tabu)

Smerom k záhube (Ad. M.Hanus: Zrušme to pravicové tabu)

Martin Hanus sa mýli, ak volá po prelomení tabu spolupráce so Smerom. Každým dňom je dôvodov udržať tabu naopak viac a viac. Pre pravicové strany a najmä konzervatívne (t.j. KDH) by vláda so Smerom znamenala bozk smrti a stratu tváre. Nejde o boj štandardnej pravice a štandardnej ľavice. Ide o spor ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.