Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. január 2021

Ako Kažimír zázračne zbohatol

V médiách už pred niekoľkými týždňami prebehli správy, že expodpredseda Smeru a aj vďaka pánu Kiskovi dnes guvernér Národnej Banky Slovenska kúpil lukratívnu vilu v Starom Meste, spolu s vedľajším pozemkom a starším domom. Cena? 2,5 milióna eur.

Túto kúpu vraj financoval z predaja dvoch bytov v Starom Meste a z hypotéky. Pekná rozprávka. Vilu v Starom Meste kúpil od štátneho privatizéra a politického oligarchu Ladislava Reháka, v minulosti uvádzaného ako sponzora strany KDH a veľmi blízkou osobou Jurajovi Ondrejčákovi, ktorého mnohí poznajú ako Piťa. Čudujete sa prečo Piťo? Takmer každá politická strana mala svoju výpaľnícku skupinu. Mečiar Svobodu, Takáčovcov a Sýkorovcov, SDKÚ Jakšíkovcov a ľudia od Piťa boli poruke KDH.

Poďme však bližšie ku Kažimírovým nehnuteľnostiam. Jeden z bytov sa akosi zázrakom dostal do rúk Rehákovi a druhý si kúpil akýsi mladý chlapec z Krompách, ktorý si niekoľko týždňov predtým založil firmu. Veľmi pochybné? Samozrejme. Teraz o aké byty ide, keď po jednom z nich tak veľmi túžil pán Rehák. Byty sa nachádzajú v bytovke, z architektonického hľadiska síce peknej, ale naposledy bola opravovaná asi za Husáka. To je však maličkosť. Umiestnená je priamo na najrušnejšej križovatke v Bratislave, Pražská, Šancová, Štefánikova, kadiaľ 24 hodín, v sobotu a nedeľu prejde nie desatisíce áut, ale státisíce. Už vidím ako sa mnohonásobný milionár v sne triasol, aby takýto byt získal. Všetko nasvedčuje tomu, že kúpu Kažimírových nehnuteľností bolo treba nejako "ošetriť". 

Poviete si, veď si zobral hypotéku, niečo za byty dostal a terajší plat má vysoko nadštandatný. Ale pokiaľ sa do celej veci nepustia orgány činné v trestnom konaní neviete, aká výška tejto hypotéky je. A inak takto sa to robí pravidelne pri zakrývaní zlodejín. Kúpi sa nehnuteľnosť napríklad za milión eur, 950 000 sa vyplatí v hotovosti a vezme sa hypotéka 50 000. Dôležité, aby na katastri svietila poznámka založené v banke XY.

Kažimírov životopis a pracovná kariéra totiž nasvedčuje tomu, že počas svojho života mohol tak zarobiť a našetriť na trojizbový byt v bratislavskej Petržalke. Dlhodobo plat ministra nie je vysoko nadštandartný, a jeho pracovná kariéra predtým nie je nič z finančného hľadiska tiež nič moc. V minulosti si ho všimli ako mladého ekonóma ľudia blízki SDKÚ a aj Smeru (ako inak), pracoval pre akýsi ekonomický think-thank, no a potom už jeho kariéru oficiálne poznáme. Pravdou však je, že od roku 1997 sa objavoval v blízkosti štátnych podnikateľov, zapojených do rôznych, často pochybných privatizácii a dlhodobo spolupracujúcich so všetkými stranami, ktoré tu kedy boli. Mená ako Lukeš, zo skupiny Lazar-Lukeš-Beljajev či Rehák sú verejne známe a verejne opľúvatelné. Ale mená ako Ruman, Opaterný, Kopáčik už menej. Chcete vedieť trošku viac? Spomeňte si na štedré dotácie na solárnu enegiu. 

Takáto bola životná cesta človeka z košického Smeru, do bytu v schátranej bytovky v Pieštanoch až k vile v bratislavskom Starom Meste.

A mimochodom, Peter Kažimír a ekonón. Už touto kúpou má od predvídateľného ekonóma ďaleko. Lokalita, kde ju kúpil sa volá Patrónka, neďaleko je jedna z najfrekvetovanejších ulíc v Bratislave Pražská, výhľad má jedine tak na obrovskú ktižovatku. Nehnuteľnosti sú tam o polovicu lacnejšie ako na druhej strane kopca s výhľadom na celú Bratislavu. A ja tam si možete kúpiť podobnú nehnuteľnosť o státisíce eur lacnejšie. O to viac som presvedčený, že v tomto prípade bolo treba upratať peniaze, preto Rehák a preto bolo vedľajšie koľko stojí a kde stojí. 

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ministerstvo financii? Úplná katastrofa

Ministerstvo financii? Úplná katastrofa

A to nie pre tých niekoľko desiatok odborných pracovníkov, ktorí prežili časy kleptomana Mikloša a neschopného smeráckeho Kažimíra. Teraz ide konkrétne o Eduarda Hegera, postavičku z bratislavskej Dúbravky.

Blog
Naša milovaná vláda

Naša milovaná vláda

Narcizmus ako porucha je definovaný pomerne jasne, umiestnenie človeka na jeho spektre už trochu menej. Najpoužívanejší nástroj na jeho vyhodnotenie je Narcissistic Personality Inventory (NPI) s hodnotením v rozmedzí 0-40 bodov. Priemer populácie sa nachádza v rozmedzí 10-20 bodov.