Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. novembec 2015

Prečo kandidujem

Život niekedy prináša človeku prekvapivé výzvy, ktoré odrazu prídu a človek na ne musí reagovať. Niečo také sa stalo aj mne, keď ma oslovil predseda KDH, aby som kandidoval vo voľbách do NR SR. Táto ponuka bola pre mňa príležitosťou, aby som sa zastavil a pozrel sa na svoju angažovanosť v pro-life ...

Život niekedy prináša človeku prekvapivé výzvy, ktoré odrazu prídu a človek na ne musí reagovať. Niečo také sa stalo aj mne, keď ma oslovil predseda KDH, aby som kandidoval vo voľbách do NR SR.

Táto ponuka bola pre mňa príležitosťou, aby som sa zastavil a pozrel sa na svoju angažovanosť v pro-life hnutí aj z inej perspektívy. Rozhodovanie nebolo jednoznačné a ľahké. Napokon pri mojom skúmaní prevážili argumenty, ktoré rozhodli, že som ponuku prijal.

Prečo teda kandidujem v nadchádzajúcich voľbách do NR SR?

- Lebo som bol oslovený. Ja osobne som nerobil nič preto, aby som ponuku dostal. KDH oslovilo mňa, nie ja KDH. Ale keď som už ponuku dostal, zobral som ju vážne a vyhodnotil ju ako výzvu pokračovať v aktivite v „mojich“ témach, len v inej pozícii.

- Lebo ako poslanec NR SR by som mohol efektívnejšie presadzovať požiadavky Národného pochodu za život. Ak by som vo voľbách dostal dôveru spoluobčanov, znamenalo by to pre mňa možnosť pracovať na napĺňaní požiadaviek Národného pochodu za život bezprostrednejšie než z pozície občianskeho aktivistu.

- Lebo by som mohol využiť svoje dlhoročné skúsenosti. Po 17 rokoch aktívnej práce v pro-life hnutí si myslím, že by som mohol efektívne zužitkovať svoje znalosti a skúsenosti aj v politickej sfére, kde by mohli byť prínosom najmä pri snahách o zlepšovanie legislatívy v prospech ochrany života a rodiny.

- Lebo je dôležité posilniť snahy o ochranu života zvlášť v politickom priestore. Pro-life hnutie je dnes už pomerne rozvinuté a stabilizované. Aktívne som participoval na jeho rozvoji spolu s ďalšími skvelými ľuďmi. Kedysi nás bola hŕstka, teraz sme v stave po dvoch masových pochodoch za život a s množstvom aktívnych organizácií a dobrovoľníkov. Rovnako si vážim prácu v neziskovom sektore a rovnako v politickom sektore. Rozhodol som sa skúsiť posilniť ten politický, aby som ho obohatil o to, čo som nadobudol v tom občianskom.

- Lebo sa tým naskytuje príležitosť na ďalšiu pro-life kampaň. Som presvedčený, že o pro-life témach by sa malo viac hovoriť. Voľby a s nimi spojená kampaň sú ďalšou príležitosťou priniesť tieto témy do verejného priestoru.

Inzercia

- Lebo chcem zvýšiť počet pro-life poslancov v NR SR. V parlamente by malo pôsobiť čo najviac pro-life poslancov. Ak by odmietali kandidovať ľudia s pro-life názormi, nebolo by nikdy možné pre dobré zákony dosiahnuť v parlamente potrebnú väčšinu.

Voľby nie sú ale iba o témach, nositeľmi politickej moci sú v našich podmienkach politické strany. Zákon neumožňuje kandidovať bez začlenenia sa na kandidátsku listinu niektorej strany. Prečo som sa napokon rozhodol prijať ponuku práve od KDH?

- Lebo KDH je dlhodobo overená pro-life a pro-family strana. Témy, ktoré sú mi najbližšie sú zároveň témami KDH. KDH má tieto hodnoty a témy takpovediac vo svojej DNA a dlhodobo a konzistentne sa v nich aj profiluje.

- Lebo KDH mi dalo serióznu ponuku. Keby som necítil, že strana má skutočný záujem o moju kandidatúru, o ponuke by som ani nepremýšľal. Kto pozná interné pravidlá KDH vie, že pre človeka, ktorý sa nepohybuje v štruktúrach strany, je poctou a vyjadrením uznania dostať ponuku kandidovať do 20 miesta. Vážim si túto možnosť, napĺňa ma nádejou, že spolupráca môže skutočne dobre fungovať.

- Lebo môžem kandidovať ako nestraník. KDH mi dalo príležitosť kandidovať ako nestraníkovi, čím sa môžem naplno zameriavať na témy, ktorým sa dlhodobo venujem.

- Z politických dôvodov. Politika je výrazne aj o počtoch a percentách, ktoré oprávňujú jednotlivé strany a kandidátov na užívanie moci. O programe i kandidátke KDH som si istý, že sú v línii požiadaviek pro-life hnutia. Preto, ak by som sa aj nedostal do parlamentu, viem, že svojimi hlasmi pomôžem strane a kandidátom, ktorí sú v zásade pro-life a nehrozí ich prepad v prospech pro-choice reprezentantov.

V tomto blogu som sa vrátil k procesu rozhodovania o kandidatúre do NR SR. S priateľmi už pracujeme na krokoch k dosahovaniu ochrany života, ľudskej dôstojnosti a rodiny, ktoré by sme radi predstavili v predvolebnej kampani. Ak by ste mali chuť zapojiť sa do ich tvorby a do pomoci pri kampani, napíšte na michalcik2016(zavináč)gmail.com. Teším sa na spoluprácu.

Odporúčame

Blog
Za otcom kardinálom Korcom

Za otcom kardinálom Korcom

Vážené smútočné zhromaždenie, dovoľte mi prihovoriť sa v mene nás laikov, ktorých otec Ján Chryzostom sprevádzal a formoval dlhé roky. „Ja som nebol disident, ja som len obhajoval Cirkev,“ povedal nám skromne otec kardinál o svojom zápase o slobodu a povzbudzoval nás, aby sme sa nebáli čeliť zlobe...

Blog
Sklamanie

Sklamanie

"Blbá nálada!" Tak by sa dali popísať pocity slovenského voliča pravice a zároveň fanúšika ľadového hokeja. Medzi slovenským hokejom a politikou je viac podobnosti ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Tak napríklad premiér SR ako aj prezident SZĽH sú Širokého ľudia. Účel pre nich vždy svätí prostrie...