Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. 11. 2015, 21:39

Po prezidentovi prevezme záštitu nad konferenciou muž odsúdený na doživotie

Slávnostná konferencia (prezentácia študentských prác) 7. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom sa v tomto roku uskutoční dopoludnia dňa 20. novembra 2015 v PKO v Prešove (od 8.30 hod. do 11.30 hod.). V týchto dňoch postupne hodnotiaca komisia študuje štrnásť príbehov, v ktorýc...

Slávnostná konferencia (prezentácia študentských prác) 7. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom sa v tomto roku uskutoční dopoludnia dňa 20. novembra 2015 v PKO v Prešove (od 8.30 hod. do 11.30 hod.). V týchto dňoch postupne hodnotiaca komisia študuje štrnásť príbehov, v ktorých študenti zachytili príbehy bývalých politických väzňov.

Medzi odsúdených patril prešovský rodák Karol Maník, ktorý bol v roku 1950 odsúdení na doživotie. Sme radi, že bol ochotný prijať záštitu nad našim podujatí, počas ktorého si chceme zároveň pripomenúť aj príbeh jeho zosnulej manželky Márie, ktorá taktiež prežila utrpenie komunistického vyšetrovacieho procesu a väzby.

Karol Maníka bol v roku 1950 odsúdený na doživotie za údajnú špionáž a spoluprácu s imperialistami. Trest si odpykával v rôznych baniach a lágroch v Československu. V tom čase netrpel len on, ale aj jeho manželka Mária, s ktorou sa oženil necelé dva roky pred svojim odsúdením. Hoci jej štát navrhoval ponuku rozvodu, ona ju odmietla a čakala. V roku 1960 bol Karol prepustený vďaka prezidentskej amnestii nakoľko sa systém tváril, že v ČSSR nie sú politickí väzni. Následne sa im narodili tri deti. Dnes jedno z nich pôsobí na Ukrajine (don Karol), druhé pracuje v Starej Ľubovni (Jozef) a dcéra Mária žije v Prahe.

Sme radi, že v tomto roku študenti z celého Slovenska odprezentujú životné príbehy prenasledovaných (viac informácií zverejníme na stránke www.november89.eu), no zároveň chceme upriamiť pozornosť aj na manželov Máriu a Karola Maníkových, ktorých životnú cestu priblížime účastníkom konferencie.

Posledná, šiesta slávnostná konferencia, sa uskutočnila pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku v Bratislave. Podrobnejšie - http://www.november89.eu/aktuality/vyhodnotenie-vi-rocnika-projektu-nenapadni-hrdinovia/. Počas existencie projektu už viac ako 200 študentov zachytilo príbehy stovky nenápadných hrdinov. Sme radi, že im takto spoločne s učiteľmi prejavili vďačnosť, úctu, uznanie. Ďakujem partnerom podujatia: Konfederácii politických väzňov Slovenska, Nadácii Konrada Adenauera, VŠZaSP sv. Alžbety, Fóru pre kultúru (podujatie sa koná v rámci Hanusových dní - https://www.facebook.com/hanusovedni/?fref=ts), mestu Prešov, PKO a i. Naša vďačnosť patrí všetkým, ktorí nám fandia a podporujú nás. Ďakujeme a tešíme sa na stretnutie v Prešove.

František Neupauer

autor projektu, predseda OZ Nenápadní hrdinovia

Odporúčame