Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. január 2021

Fašizmus - nevlastné dieťa kapitalizmu

 V poslednej dobe čelíme čoraz výraznejšiemu vzostupu fašizmu, resp. hnutí a strán s fašizujúcou tendenciou - ĽSNS na Slovensku, AfD v Nemecku, PiS v Poľsku, Fidesz v Maďarsku, „Trumpizmus“ v USA… Podstatná otázka je – čo zapríčiňuje tento jav a ako túto príčinu eliminovať.

Je očividné, že svet sa po finančnej kríze v roku 2008 zmenil. Zatiaľ čo dovtedy sme všetci zažívali obdobie bezprecedentného rastu, zrazu prišlo náhle vytrhnutie zo sna a poznanie, že svetová ekonomika je krehkejšia, než sme si mysleli. Generácia narodená v rokoch 1990-2000 bude pravdepodobne prvá povojnová generácia (v západnej Európe), ktorá bude chudobnejšia, ako generácia ich rodičov. Zatiaľ čo po páde ZSSR mnoho intelektuálov razilo myšlienku „konca dejín“ (end of history), 30 rokov potom sa to zďaleka nezdá také jednoznačné. 

 

 Poďme ale späť k predmetu tohoto článku – motívu vzostupu fašizujúcich tendencií (predovšetkým, ale nie exkluzívne) v Európe. Ten hlavný dôvod som už spomenul - krach v roku 2008. Ak sa pozrieme na vývoj po tomto roku uvidíme narastujúcu nerovnosť medzi najbohatšími a zvyškom populácie. Už aj tak výrazná nerovnosť v prerozdelení bohatstva sa naďalej zvyšuje. Horné vrstvy spoločnosti však nechcú podporiť spravodlivejšie rozdelenie bohatstva a príjmov, čoho nepriamym dosledkom je rozčarovanie veľkej časti populácie. 

 

Toto sklamanie a hnev je však nutné odviesť iným smerom – či už ekonómovia, politici alebo moderní kapitalisti nie sú schopní pripustiť, že problémom by mohol byť systém, ktorý funguje (pre nich) tak dokonale. Preto sa hľadajú obete, ktoré nemajú mediálne pokrytie ani bohatstvo na to, aby sa bránili – imigranti, rómovia, „leniví chudobní“ atď. 

Inzercia

 

Týmto sposobom však - hlavne pravicové - politické strany iba nahrávajú voličov a podporu stranám s fašistickými črtami. Tieto sú pre sklamaných a nehnevaných ľudí samozrejme v tejto pozícii autentickejšie. Vždy existovali, nakoľko sa v každej spoločnosti nájdu pomýlení jedinci ako napr. neonacisti, no teraz sa posúvaju do politického mainstreamu. Samozrejme so zjemnenou rétorikou (ĽSNS, AfD…). Prípadne sú strany, ktoré sa nachádzaju v politickom spektre napravo, tlakom týchto strán nútené sa názorovo posúvať smerom k nim, aby neprišli o množstvo voličov (PiS, Fidesz…). 

 

 Kým teda bude možné, aby existovali ľudia, ktorí za hodinu zarobia viac ako iní za celý život a naša spoločnosť bude naďalej odmietať, že by to bol problém, tendencie smerom k fašizmu nezmiznú – práve naopak, zrejme budú ďalej rásť.   

Odporúčame

Blog
Priznanie práv iným

Priznanie práv iným

Ako sa dá pochopiť už z názvu, v tomto blogu by som chcel v skratke predstaviť argumenty pre priznanie práv menšinám, ktoré ich momentálne nemajú. Konkrétne možnosti manželstva/registrovaneho partnerstva osôb rovnakého pohlavia.