Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. január 2021

Priznanie práv iným

Ako sa dá pochopiť už z názvu, v tomto blogu by som chcel v skratke predstaviť argumenty pre priznanie práv menšinám, ktoré ich momentálne nemajú. Konkrétne možnosti manželstva/registrovaneho partnerstva osôb rovnakého pohlavia.

Ako by sa dal vysvetliť odpor časti  populácie voči priznaniu práva na manželstvo pre osoby rovnakého pohlavia? Z hľadiska logiky je to, aspoň z filozofického uhla pohľadu, extrémne ťažko obhájiteľné. 

Ak má osoba A napr. dom (jablko/sveter/auto atď.), prečo by mal byť proti tomu, aby mala dom aj osoba B? Osoba B sa predsa nejde nasťahovať do domu osoby A, nežiada z neho časť, ani nič podobné. Jednoducho by aj on chcel mať svoj dom. Ake dovody teda osoba A môže mať pre to, aby to odmietala?

- privilégium - osoba A jednoducho nechce aby mal okrem nej dom niekto iný, pretože ju to pripraví o "špeciálny status" vlastníka domu, resp. o privilégium. Argument je teda o zachovaní privilégia a odmietaní jeho priznania iným. 

- závisť - bez hlbšieho dôvodu je osoba A neochotná pripustiť, aby aj osoba B mala dom akéhokoľvek tvaru, štýlu či farby.

- presvedčenie - osoba A veri, že len ona by mala mať dom, z dôvodu tradície - len osoby A majú podľa tradície domy.

Inzercia

Všetky tieto dovody (predovšetkým body 1 a 3 - samozrejme sú zhrnuté veľmi stručne a nie sú k danej téme vyčerpávajúce) poukazujú k jedinej veci - elitizmu skupiny osôb, v tomto prípade "osoby A".

Čo je prekvapujúce je, že predovšetkým ľudia hlásiaci sa ku kresťanstvu odmietajú na takejto elitistickej báze práva homosexuálov. Kresťanstvo je predsa náboženstvom lásky k blížnemu a prijatia, nie vylúčenia. 

Ešte prekvapujúcejšie je to, že homosexualita nie je medzi siedmimi smrteľnými hriechmi, ba dokonca v novom zákone nie je žiadna pasáž, kde by Ježiš homosexualitu odsudzoval. 

Mali by to teda byť práve kresťania, kto bude bojovať za rovnaké práva pre všetkých.... Kde sa stala chyba?

Odporúčame

Blog
Predstavenie

Predstavenie

Keďže som tu na blogu nový, považujem za vhodné v skratke popísať,  akym témam by som sa tu rád venoval.