Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. január 2021

Odožeň svoje tmy – alebo: Aj ty už máš toho plné zuby?

Občas nám nepomôže ani špáradlo do zubov, aby sme si uľavili. Jednoducho je čas, kedy každý z nás zvádza boje. So sebou. S politikmi. S očkovaním. So zatvorenými kostolmi a tak ďalej... Skrytý hnev a pýcha nás núti, aby sme si „kopli,“ a vyjadrili názor aj tam, kde nič nemôžeme zmeniť. Zabúdame však, že naše slovo má moc a môže v iných vyvolať napríklad zmätok, alebo ešte väčší hnev. Čo s nami? S „odborníkmi“ na rozhodnutia vlády, epidemiológov... S ľuďmi, ktorí sú v hĺbke svojich sŕdc pohoršení a ponorení do tmy. S ľuďmi, ktorí by najradšej boli, keby všetko bolo tak ako pred rokom... Ozaj, poďme sa na to spýtať Boha.
Odožeň svoje tmy – alebo: Aj ty už máš toho plné zuby?

Božia genialita nemá hraníc a z každej tmy nás vie vyviesť na svetlo.

Dáva nám noci a dáva nám dni.

Miluje nás, aj keď my ľudia Ním pohŕdame, alebo sa z času na čas presvedčíme, že môžeme byť vlastníkmi Jeho Pravdy. (Na náboženstvo som chodil. Písmo mám prečítané. Tak ho poznám. Čo mi Ešte ten Boh môže povedať???)

V preklade, sú medzi nami tí (a občas sme to aj my), ktorí poznajú do bodky do bodky Božiu vôľu pre seba i pre iných. Myslíme si, že stačí, ak máme papiere na to, aby hlásali Božie Slovo vhod i nevhod. Upozorníme manžela, manželku, deti... zvoláme Božie tresty.

Sme presvedčení, že máme právo, vyjadriť sa ku všetkému - samozrejme v pohľade vlastnej pravdy... – a spôsobom, ktorý ukazuje, že „odborníci.“

Sme jednoducho navonok „silní“ ale vo vnútri „plní hnevu a sklamania.“

Bohužiaľ, tieto dva fenomény neobchádzajú v živote nikoho. Sú prirodzené, a ak sme úprimní a nevyhnali sme zo svojho vnútra pokoru, tak ich v sebe, pri premýšľaní nad svojimi skutkami objavíme....

 

Súhlasím s tým, že naozaj žijeme zvláštne časy (niektorí majú pocit, že apokalyptické a vyťahujú všetky možné zjavenia a videnia svätých. Podsúvajú slová, ktoré povedala Panna Mária alebo arcibiskupi z druhého konca sveta... ), ale nech sú tie časy akékoľvek, BOH JE S NAMI. AJ TERAZ, keď čítaš tieto riadky. Je s tebou. Na tom nič nezmeníš.

Súhlasím, a toto slovo píšem už druhý krát, že k nám prehovára originálnym spôsobom a to takto:

V TOMTO   ČASE   NÁM   DAROVAL PÔST

 

Pôst, ktorý sme do minulého roka nepoznali.

Pôst, ktorý nás má naučiť, že nemôžeme vyžadovať od ľudí (prepáčte, ani od politikov) aby boli dokonalí, ak nie sme dokonalí my.

Pôst, keď sa máme zamyslieť sami nad sebou...

Prestať kopať, nadávať, pohoršovať (seba aj iných)... a začať budovať....

 

NÁVOD NÁM BOH DAL: JE TO JEHO SLOVO – BIBLIA.

 

Toto je pôst, ktorý sa mi páči, hovorí Pán cez proroka Izaiáša: Uvoľni nespravodlivo nasadené putá.

Čo to znamená?

Či to nie sú naše predstavy o tom, ako by sa iní mali správať k nám? Ako by mali jednať politici. Ako by mali žiť ľudia v rodinách. Ako by mal konať Boh? Ako by (a dnes je Troch kráľov) mali dať konečne do kostola svätenú vodu???

Ostatné si doplňte sami... je to všetko to, o čom si vo svojej mysli, možno na sociálnych sieťach, možno vo verejných oznamoch povieme: „Celé zle.“

 

Ale Božie slovo ostáva a každému z nás hovorí:

a v druhej časti pripomína: „Uvoľni to... Nemysli na to... Nesúď iných... Pusť to z hlavy...“ „Ja sa o teba postarám. Som Ten, kto ťa chce previesť cez tmavé obdobie tejto situácie. Len ty prestaň byť negatívny, nerozhlasuj vlastnú spravodlivosť. Ak som to dopustil, tak JA viem prečo. Dôveruj mi.“

 

Dôverovať Bohu, však neznamená sedieť so založenými rukami.

Vždy je to výzva urobiť kúsok dobra. Povzbudiť, dodať odvahu svojim bratom a sestrám, nakŕmiť ich dobrým slovom, v duchu im požehnať, alebo len tak zahrať si s nimi hru...

 

Izaiáš pokračuje: Lám svoj chlieb hladnému (nemusí ísť o telesný – stačí duchovný). Zavolaj niekomu, poteš ho dobrým slovom. Spýtaj sa ho, ako sa má. Vypočuj ho. Pripomeň mu, že Boh túži, aby sme mu aj teraz dôverovali. Prejdi s ním kúsok jeho „duchovnej cesty“ v pokore a bez odsúdenia.

A Izaiáš pokračuje: „Zaveď do domu tulákov.“ Teda nepohŕdaj tými, ktorí sú ďaleko od viery, ktorú vyznávaš ty. Alebo tými, ktorí neveria (možno práve preto, že stretli teba a ty si ich vedome, alebo nevedome pohoršil). Modli sa za nich... A nerozdeľuj ľudí na dobrých a zlých. Na spasených či zatratených. Na múdrych, či hlupákov. Sú to tuláci na ceste do večnosti, rovnako ako ty, alebo ja..

 

Ak toto budeš robiť, hovorí Izaiáš v Božom Slove: „... Vtedy zažiari tvoje svetlo ako zora a rana sa ti rýchlo zacelí.“

Aká rana?

Rana tvojej duše....možno sa volá pýcha, možno nenávisť, možno závisť, odsúdenie, pocit menejcennosti, samota, strach.... (na to si daj odpoveď sám)

Čím viac dobra urobíš, tým väčší pokoj v sebe objavíš... Tým viac na sebe zakúsiš Božie požehnanie. Boh pre teba každý deň pripravenú výzvu a je na tebe, či ju objavíš, alebo nie.

 

Inzercia

Buď si istý /istá, že

Boh s tebou ráta... aj v tejto tme, aj v tomto pôste...

Jeho originalita nám ho dala práve v tomto čase.

Nie preto, aby sme sa hnevali, aby sme nadávali, aby sme zosmiešňovali... ale aby sme sa nanovo učili povzbudzovať iných..., hľadať nové spôsoby, ako im pomôcť.

 

Ako sa dostať z tejto tmy?

 

Izaiáš v tom má jasné:

„Ak odstrániš zo svojho stredu jarmo,

ukazovanie prstom (veď zle je vďaka hlúpym rozhodnutiam iných!!!! ), a zlomyseľné reči, ak sa hladnému (už som písala, kto sa skrýva pod slovom „hladný“) štedro zachováš, ubitú dušu nasýtiš, potom vyjde v tme tvoje svetlo a tvoja temnota bude ako poludnie. Hospodin ťa bude neprestajne sprevádzať a tvoju dušu nasýti na vyprahnutých miestach.“

 

To je sila: Boh nám hovorí, že naša duša môže byť nasýtená práve na vyprahnutých miestach. Nemusí to byť v kostole plnom ľudí. Môže to byť práve teraz a tu, keď sa cítiš, ako sa hovorí: pod psa.

Je to tvoja osobná púšť. A ty sa môžeš rozhodnúť, či budeš nadávať na slnko, vietor, piesok, páľavu... alebo budeš hľadať cestu, ktorá ťa z nej vyvedie a prinesie ti pokoj.

Ak prijmeš tento čas ako výzvu, staneš sa – a to znova hovorí Izaiáš

 opravárom trhlín a obnovovateľom ulíc na bývanie.

 

Božie Slovo zmení tvoje srdce... Premení tvoj strach a pripomenie ti, že toto je Hospodinov deň (a je jedno či apokalyptický alebo nie), lebo Boh, cez proroka hovorí toto:

„Ak v sobotu, v môj svätý deň, odvrátiš nohy od konania toho, čo sa ti páči, ak sobotu budeš volať rozkošou, Ak Hospodinov svätý ceň bude tvojou slávou a budeš ho sláviť tak, že sa  nevydáš na svoje cesty a nebudeš robiť to, čo sa ti páči a viesť plané reči, nájdeš rozkoš v Hospodinovi.“

 

 

Pokoj nájdeme len v tebe Pane.

Ty si s nami aj dnes.

A najlepšie je, že s nami rátaš a nikdy to s nami nevzdávaš.

Vymykáš sa akejkoľvek predstave, ktorú sme si o tebe vytvorili.

A vchádzaš do každej situácie, ktorú si ani nevieme predstaviť.

Nauč nás vzdávať sa každej predstavy o Tebe.

Daj nám milosť, aby sme ťa našli aj v tomto zmätku

a aby sme ti dovolili konať.

Aby sme pochopili, aké poslanie máme teraz, počas tejto situácie!!!!

Daj aby sme konali dobro, rozdávali radosť a pomáhali tak, ako sa nám dá.

A aby sme v pokore chránili seba aj iných. Lebo ty si Boh a ty žiješ a kraľuješ naveky. Amen.

 

 

PS1. Som na tej istej lodi... a bojujem.... s nádejou i s neúspechmi.... No Božie Slovo mi pomáha víťaziť a snáď aj povzbudzovať. Prosím, modlite sa za mňa, aby som naplnila túto Božiu výzvu.

 

PS2: Premeňme dnešný deň: nie frflaním, ale pokornou službou iným, veď viete. Izaiáš o tom hovorí jasne...

 

Odporúčame

Blog
Modlitba značky: AK - TAK

Modlitba značky: AK - TAK

Depky, depky, smútky, strach, hnev, obavy..... To všetko sa v nás v posledných dňoch mieša ako guľáš v hrnci. A zdá sa, že aj tí, čo si mysleli, že to zvládnu bez Boha, volajú po modlitebných knižkách a prosia o to, aby sme sa podelili s návodom na modlitbu. Nuž priznám sa, že sa učím modliť každý deň. (a to sa už modlím mnoho rokov). Ba dokonca sa s Pánom Bohom z času na čas aj o niečo stavím. Neveríte? Tak čítajte – vlastne je to pokus o fejtón... A ten kto ma pozná - VIE

Blog
Rok v živote oravského vychoša: december

Rok v živote oravského vychoša: december

December bol viac ako len symbolickou bodkou za neštandardným rokom 2020. Mrazivú zimnú rozprávku zo začiatku mesiaca rýchlo vystriedalo počasie nevýrazné na chlad, vietor či slnečný svit. Namiesto predĺžených prázdnin na Strednom Považí napokon zapísaný izolovaný vianočný pobyt v Trstenej. Nech sa páči, štvrté pokračovanie blogu zo života nádejného oravského vychovávateľa...