Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. január 2021

Opustiť pohodlie a istoty a ísť hľadať Boha

Evanjeliový úryvok slávnosti Zjavenia Pána (Mt 2, 1 - 12) opisuje návštevu mudrcov, ktorí sa prišli pokloniť novonarodeného židovskému kráľovi.
Opustiť pohodlie a istoty a ísť hľadať Boha

Táto slávnosť hovorí o tom, že Boh sa dáva poznať všetkým národom. Mudrci opustili pohodlie svojich príbytkov a istotu svojho postavenia. Aj nás to núti zdvihnuť zrak  z tepla našich obývačiek a vnímať narodenie Pána vôbec nie ako hrejivý príbeh v papučiach našich domácností s tradíciami a folklórom, ale pozvanie Boha, ktorý sa cez nás chce dať spoznať iným. Znamená ísť odvážne za Božími znameniami. 

K spáse a viere sa dostávajú tí, ktorí sú vzdialení a slepými zostávajú najbližší susedia, ktorí majú Betlehem hneď za rohom.  Zdieľať

Spása pre vzdialených

Príchod cudzincov vyvoláva v Jeruzaleme rozruch. Evanjelista Matúš nám podáva paradox viery. K spáse a viere sa dostávajú tí, ktorí sú vzdialení a slepými zostávajú najbližší susedia, ktorí majú Betlehem hneď za rohom (približne 6 km od Jeruzalema). Tento paradox viery sprevádza kresťanstvo už 2000 rokov a bude jeho súčasťou počas celých dejín ľudstva. Návštevou v Jeruzaleme evanjelista Matúš najskôr vykresľuje úzkoprsosť a paniku ľudí, ktorí zostali uväznení v obmedzení vlastných schém. Je vôbec možné, aby znalci Písma presne odcitovali príslušný biblický verš a napriek tomu zostali zoči-voči prelomovej udalosti celých dejín – príchodu Mesiáša na tento svet ľahostajní? Je možné, aby nejakí pohanskí „uctievači hviezd“ zatienili príslušníkov elity vyvoleného národa, ktorí uprostred mnohobožstva pohanov vyznávali jediného pravého Boha a boli nositeľmi jeho prisľúbení? Vidíme, že je.

Mudrci sú úprimnými hľadačmi Boha, ktorým sa pre ich čistotu úmyslov dostáva z Božej strany aj odpovede.  Zdieľať

To je však aj upozornenie  pred nebezpečenstvom formalizmu v našej viere. Matúš sa vôbec netrápi nad odhalením identity, počtu a krajiny mudrcov. Aký je to kontrast s dnešným podávaním správ, senzácií a hoaxov. Je to výzva pre naše čítanie Božieho slova a jeho porozumenie nie logikou a prístupom chápania našej doby, ale z Božej perspektívy, ku ktorej nás neustále Sväté písmo vyzýva. 

Hľadači Boha

Biblické rozprávanie o návšteve mudrcov chce poukázať na Ježiša ako na Mesiáša – Kráľa, ktorý sa ponúka všetkým bez rozdielu. Boh cez svojho Syna, ktorý sa stal človekom, ponúka cestu k sebe aj všetkým ostatným národom. Mudrci z východu sa tak v jeho evanjeliu zaraďujú medzi prvých zástupcov tejto „kategórie“, ktorých Boh taktiež pozýva do vzťahu s ním. Mudrci sú úprimnými hľadačmi Boha, ktorým sa pre ich čistotu úmyslov dostáva z Božej strany aj odpovede. 

Inzercia

Odporúčame