Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. december 2020

Hazard s lekármi a sestrami v nemocniciach

Namiesto rešpektu, úcty, vďaky, povzbudenia, finančnej odmeny a svetla v podobe nevyhnutného tvrdého lokdavnu.
Hazard s lekármi a sestrami v nemocniciach

Keď sme v nedeľu išli do prírody, a prechádzali autom okolité obce, prišlo mi ako hovorí náš pán premiér „fyzicky zle“ z davov, ktoré vychádzali z kostolov po omši. Pekne v hlúčikoch pokope ako po minulé roky, len s rúškami namiesto šálov.

Keď som si pozrela fotky zo Štrbského plesa, ako ľudia, vzájomne si cudzí, stoja na seba natlačení v okolí stánkov s občerstvením opäť mi prišlo „fyzicky zle“.

Myslím, že ten vírus nám toho o sebe povedal už dosť na jar, keď taliansky premiér Conte plakal. Keď sa planéta nadýchla, a niektorí Číňania po prvý krát videli hviezdy.

Keď talianski, španielski, anglickí, americkí... zdravotníci.

Moja hlava to neberie. Od začiatku. Každý, kto má len minimálnu predstavivosť si vedel dať dokopy aj v marci, aj v septembri, čo môže nastať v slovenských nemocniciach. Začiatkom novembra to mohlo ešte byť len v predstavách. Začiatkom decembra to už bolo v realite. Dnes je spolu s koncom kalendárneho roka v Nitre skutočnosťou chladiarenský príves.

Asi tak pred pätnástimi dňami sme sa tu nepochopiteľne hrali na to, či lokdavn nastane 18. alebo 21. decembra. Ľudia z tých dní, do nemocníc ešte len prídu. Aj z tých bublinových dní. Aj z tých dní, v ktorých sa v kostoloch oslavovalo „Narodednie Pána“. Posledný „slobodný víkend zo svahov“ by už mal byť v nemocniciach. Teda jeho starší príbuzní.

Neviem prísť na to, kde sa stala chyba. Ani na to ako je možné, že sa stala. Keď realita bola, je a bude jasnejšia ako betlehémska hviezda.

Inzercia

Vláda Slovenskej republiky má právo a povinnosť rozhodovať o opatreniach, ktoré ochránia život a zdravie občanov tejto republiky.

Zomrelo viac ako 2000 ľudí. Každý z nich má svoj príbeh. Svoju rodinu. Nie je núdza o svedectvá zdravotníkov. Sestier, lekárov, lekárok. Vieme ako naše nemocničné zdravotníctvo nefungovalo aj bez covidu. Aj vtedy boli sestry preťažené a lekári ťahali šestnástky jednu za druhou.

Teraz tí ľudia v ochranných pomôckach sa nemajú kedy ani napiť, najesť, či ísť na záchod. Cez dva, tri páry gumených rukavíc, v zarosených štítoch, pracujú s vystrašenými, vydesenými, dusiacimi sa, umierajúcimi ľuďmi.

Neviem aká vesmírna sila by mňa donútila robiť túto prácu. Ak by som videla, že vláda neprijíma opatrenia k zlepšeniu stavu. Ľudia si užívajú lyžovačky a vyplakávajú kvôli banalitám. Predpokladám, že by mi bol ukradnutý akýkoľvek núdzový stav a jeho porušenie z mojej strany. Musela by som byť svätec aby som išla v takýchto podmienkach do práce. Mňa osobne by k práci v nemocnici nenamotivovalo, ani zdesaťnásobenie platu. Nedokážem pochopiť, ako je možné, že ľuďom v nemocniciach a v DSSkách neboli platy minimálne zdvojnásobené.

Polnočnú kázeň som si vypočula na RTVS. Urobila som výnimku, i to len po kázeň. Online omše nesledujem. Biskup Rábek je záruka zmysluplnej homílie. Hovoril o slovenskej rehoľnej sestre, lekárke, v Afrike, ktorá odviezla do nemocnice tehotnú ženu. Zachránila jej tým život. O svoj prišla, keď ju pri spiatočnej ceste zastrelili. Pochopila som tieto slova Františka Rábeka ako povzbudenie pre zdravotníkov.

Dokážeme ako spoločnosť prejaviť spolupatričnosť so zdravotníkmi, ktorí sú už a ešte dlho budú za hranicou svojich fyzických a psychických možností, ak dopúšťame nakazenie sa desiatok tisíc ľudí na covid a s tým priamo úmerne stovky mŕtvych, na covid i úplne iné odvrátiteľné úmrtia?

Páči sa mi definícia slobody ako schopnosti konať pravdu v láske.

Odporúčame

Blog
Matovičova Highway to hell

Matovičova Highway to hell

Keď včera profesor Jarčuška na tlačovke odôvodňoval včasné očkovanie pre psychiatrických pacientov, ich potenciálnou nebezpečnosťou pre svoje okolie v zmysle šírenia infekcie, asi nie len mne to prišlo v súčasnej situácii ako dobrý vtip, sarkastický.

Blog
2020: rok plný dobrých skutkov a obnovy rodín

2020: rok plný dobrých skutkov a obnovy rodín

„Prajem Vám, aby rok 2020 bol krajší ako bude...“ Takýmto vtipkovaním som sa prihováral priateľom na sociálnej sieti začiatkom tohto toku. Netušil som, že pre mnohých by bolo vykúpením, keby bol tento rok skutočne krajším, ako bol.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.