Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. december 2020

Konzervatívna fraška a iné

Pár slov o filmoch

Ľudia zvyknú na prelome rokov pozerať rôzne filmové klasiky s témou Vianoc. Odporúčať čokoľvek z nich by bolo nosením dreva do lesa. Tu je pár menej tradičných tipov, kým ešte vianočná atmoféra úplne nevyprchala. 

 

Bláznivá strela - Amerika v ohrození (pôvodný názov An American Carol, 2008) 

Ten distribučný preklad je dosť nešťastný a zavádzajúci, pretože tento film nemá so sériou známych policajných paródii takmer nič spoločné (okrem režiséra Davida Zuckera a  Leslieho Nielsona vo vedľajšej úlohe). Pôvodný názov American Carol, čiže Americká koleda, je ponáškou na Vianočnú koledu od Charlesa Dickensa. Akurát s tým rozdielom, že lakomého Scrooga, ktorý nemá rád Vianoce, tu nahradil krajne ľavicový dokumentarista Michael Malone, ktorý nemá rád Ameriku. Pričom ho navštívia traja duchovia, aby mu vysvetlili, aká je Amerika v skutočnosti skvelá krajina a akí su ľavičiari a liberáli blbci. To celé je zabalené do žánru satirickej komédie, ktorá niekedy prechádza až do frašky. Nech vás neodrádzajú silne negatívne hodnotenia, pretože je to oveľa lepší film, ako sa na prvý pohľad javí. Už len z toho dôvodu, že je to zrejme jediný prípad (takmer) mainstreamového filmu, ktorý zastáva konzervatívne pozície. Účinkujú tu zrejme všetci podporovatelia Republikánskej strany z Holywoodu (kedže je ich tak málo, nebol problém ich tam všetkých zmestiť) - napríklad Jon Voight, James Woods, Dennis Hopper... Áno, je to občas hlúpe, prvoplánové a kŕčovité, ale veľa vecí je vtipných a už len pre jedinečnosť toho filmu je to pre konzervatívcov povinnosť. Akurát bude možno ťažké ho zohnať..

 

Šťastná hviezda (Star, 2017)

Inzercia

Je veľa filmov o narodení Ježiša a je veľa vtipných animákov, ale asi nebude veľa prípadov, ktoré by spĺňali obe kritériá. Tento je jedným z nich. Príbeh rozprávaný z pohľadu zvierat a ľudia sú tam len vedľajšie postavy, pričom je to celé milé, vtipné a maximálne úctivé (režisér Timothy Reckart sa netají svojou vierou). Baviť sa budú deti aj dospelí.

 

Bonus na záver: Život Briana (Life of Brian, 1979)

Tento film predstavovať netreba, akurát sa zrejme moc často neuvádza v tradičných tipoch na vianočný film. A pritom jeho príbeh začína práve na Vianoce. Možno sa niektorým veriacim nebude páčiť, ale zrejme len tým, čo ho nevideli. Ak už zobrazuje Ježiša, tak vždy s úctou a rešpektom. Žarty si robí hlavne z ľudskej hlúposti a to je univerzálne. Je tam napríklad jedna scéna na štadióne, ktorú Peter Pišťanek kedysi označil za geniálnu paródiu ľavicových liberálov (teraz im všetci hovoria progresívci). To niečo hovorí aj o tom, že nie všetci liberáli sú progresívci aj keď ich tak niektorí konzervatívci teraz radi nálepkujú. Tak či onak, Život Briana je skvelá komédia.

Odporúčame

Blog
Zbohom rok 2020

Zbohom rok 2020

Pomaly sa končí rok 2020. A ja rovnako asi ako každý z nás bilancujem, vyhodnocujem a v pokoji domova rozmýšľam vo svojom vnútri nad uplynulým rokom. Čo sa podarilo, čo sa nepodarilo... Čoho som mohol urobiť viac alebo naopak – čoho som sa mohol zdržať..