Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. december 2020

COVID – 15 / Dať názov vakcíne. Je to ako s dieťaťom?

Acylpyrín bol oddávna liek prítomný v každej domácnosti. Na jeho meno sme zvyknutí, aj keď to je neobvyklé slovo. Nové názvy liekov majú čoraz krkolomnejšie názvy. COMIRNATY – na prvý pohľad nezrozumiteľné.

V skutočnosti je v názve COMIRNATY zakódovaná istá informácia. Vakcína má však ešte jedno meno TOZINAMERAN. Ani pri ňom na tom nie sme lepšie. Prvý z názvov je obchodný názov (brandname). Druhý je generický názov, ktorý vychádza z jeho farmakologicky účinnej látky. Všetky originálne lieky majú generický názov.

Aspirín a Acylpyrín sú obchodné názvy pre lieky a oba obsahujú rovnakú účinnú látku kyselinu acetylsalicylovú. V ich názvoch sú zakódované informácie. V názve A-spir-in písmeno A- odkazuje na acetyl, -spir- je z názvu rastliny Spiraea ulmaria - Túžobník brestový, z ktorého sa získaval salicín pre výrobu kyseliny salicylovej, -in je prípona zvyčajne označujúca v tej dobe lieky. Acyl-pyr-ín v názve skrýva názov účinnej látky kyseliny acetylsalicylovej, -pyr- je z gréckeho slova pyr - oheň, pyretos – horúčka a prípona -ín oznamuje, že ide o liek. Na záver už iba poznámka, že názov kyseliny salicylovej je odvodený od názvu rastliny, z ktorej bol izolovaný, je ňou vŕba – salix. Jej sušenú kôru používal už Hippokrates v piatom storočí pred naším letopočtom proti bolesti a horúčke.

Pri názve vakcíny Comirnaty nás môže napadnúť, že co- má niečo spoločné s ochorením, proti ktorému má byť účinná. Predpona co- odkazuje aj na ochorenie covid-19 a zároveň aj na spoluprácu (co-llaboration) dvoch firiem pri vývoji, spoločnosti BioNTech a Pfizer. Okrem toho názov má pripomínať slovo co-mmuni-ty – spoločenstvo, v angličtine sa obe slová vyslovujú veľmi podobne. Aby sme nezabudli, celoplošné testovanie dostalo názov spoločná zodpovednosť – zodpovednosť ľudí ako spoločenstva. Ďalším, na čo má názov smerovať, je slovo immuni-ty, imunita je to, čo má byť výsledkom použitia vakcíny. Takto sa v názve prelínajú myšlienky, vrstvia významové roviny.

Ostal nám prostriedok názvu a ním je -mirna-, ktorý odkazuje na účinnú látku - molekulu mRNA (messenger RNA). Ide o molekulu ribonukleovej kyseliny obsahujúcu informáciu pre tvorbu špecifického S-proteínu. Ide o glykoproteín obsiahnutý vo výbežkoch (S ako spike) povrchu vírusu SARS-CoV-2, ktorý zabezpečuje prienik vírusu do bunky. Molekula mRNA (messenger – doručiteľ správy) je vo vakcíne „zabalená“ do lipidovej vrstvy. Je to vlastne tuková mikroguľôčka, ktorá v strede obsahuje mRNA a takto sa tento „mRNA - nositeľ správy, inštrukcie“ dostane do bunky, kde sa začne produkcia S-proteínu identického s tým, ktorý je vo víruse. mRNA molekuly prirodzene bunka používa na prenos informácie zakódovanej v DNA do ústrojenstva bunky, ktoré produkuje proteíny. Syntetická mRNA si požičia túto výrobňu, aby vlastné bunky tela produkovali vírusový proteín – neškodnú malú časť vírusu. Imunitný systém na cudzí proteín zareaguje tvorbou protilátok – identických, ako pri reakcii imunitného systému na vírusovú infekciu.

Protilátky sa viažu na S-proteín vírusu a tým inaktivujú schopnosť vírusu preniknúť do bunky. Protilátky naviazané na povrch vírusu ho zároveň „označkujú“ pre tzv. komplement. Komplement je súbor asi 30 proteínov a proteínových fragmentov produkovaný v pečeni a kolujúci v krvi. Tieto látky majú schopnosť ničiť „označkované“ vírusy a baktérie.

Vývoj mRNA je samostatnou zaujímavou kapitolou spojenou s menom Robert Langer, ktorý ideu začal rozvíjať od roku 1970. Začiatok ťažký – prvých 9 žiadostí o grant bolo zamietnutých, každý vravel, že je to nemožné. V roku 1976 publikoval v Nature svoje prvé výsledky – takže vidno, že história vývoja je dlhý a náročný proces, ktorý je korunovaný úspechom pre vytrvalých a neodbytných jedincov :-)

Inzercia

Nevýhodou mRNA vakcín je to, že sa pri bežných teplotách molekuly pomerne rýchlo rozpadajú, a preto sa musia prepravovať a skladovať pri nízkych teplotách. Vakcína spoločnosti Pfizer pri -70°C a vakcína spoločnosti Moderna pri -20°C.

Napäť k názvom - ostáva vysvetliť názov tozinameran. Tento generický názov lieku sa skladá z dvoch častí tozina-meran. Je to oficiálny názov lieku prideľovaný WHO. Ide o nechránený medzinárodný názov. Prvá časť tozina- je určená WHO a druhá časť -meran odkazuje na účinnú látku mRNA.

Comirnaty nebol jediný názov, ktorý BioNTech a Pfizer zvažovali. Do súťažného výberu sa dostali aj Covuity, RnaxCovi, Kovimerna registrované v júni a v auguste sa k nim pridal aj RNXtract.

Ku všetkým ideám a významom ukrytým v názve vakcíny je treba ešte pridať nádej. Nádej, že myšlienky zo sedemdesiatych rokov dovedené do výsledku v roku 2018, keď FDA (lieková agentúra USA) zaregistrovala prvý lipidový nanočasticový nosič RNA, sa pretavili do účinného nástroja v boji proti nebezpečnému smrtiacemu vírusu.

Na Slovensku sa dňa 26.12.2020, na druhý sviatok vianočný, na sviatok sv. Štefana, začalo s podávaním vakcíny proti CoViD-19.

 

Fyzik so širokými záujmami. Nie je dobre obklopiť sa ľuďmi, ktorí vám hovoria to, čo chcete počuť.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.