Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. december 2020

Kto lobuje za čierne stavby v Bratislave?

Majstrom v tomto odbore je starosta miestnej časti Bratislava Nové Mesto. Kto? Mediálne známy Rudolf Kusý.

A má k tomu po ruke aj viacero svojich servilných úradníkov, ktorí si robia dokonca ešte nadprácu a doslova z očí do očí klamú poslancov miestneho zastupiteľstva. A to ešte aj v priamom prenose.

Len pre malé upresnenie, Mestská časť Bratislava - Nové Mesto je už 25 rokov nositeľom frimellovskej tradície, ktorá sa tu budovala desaťročia. Richard Frimmel bol totiž jeden - vlastne nie jeden z mnohým, ale jeden všeobecne - najskorupovanejším starostom na Slovensku, nielen, že bol priamo napojený na zločinecké výpaľnícke skupiny, ale bol kandidátom širokej koalície strán od SDKÚ, KDH až po HZDS a Smer. Aby vyšiel v ústrety každému. Dodnes nájdete na úrade ľudí z Frimmelovho prostredia v zaujímavých funkciách.

Prečo sa mu nikdy nič nestalo? Nuž jeho dcéra do skončenia jeho bačovania v Novom Meste pracovala ako prokurátorka na Okresnej prokuratúre Bratislava III. a on kedysi trénoval súdruha Glváča.

V tejto mestskej časti sa roky rokúce takmer denne porušujú všetky zákony, počnúc stavebným zákonom, pokračujúc Územným plánom mesta Bratislavy či územnými plánmi zón. 

Aj posledné zastupiteľstvo miestnej časti je toho príkladom. Akým?

Ide v podstate o prenájom pozemku vo vlastníctve mesta Bratislavy pre súkromnú osobu, na ktorom boli na čierno postavené garáže. To však nie je všetko, na zastupiteľstve úradníčky klamlivo informovali miestnych poslancov, že ide len o 72 metrov štvorcových, aby by si majitelia priľahlej nehnuteľnosti, domu, ktorého pôvod je tiež pochybný, mohli vraj využívať garáže, lebo vraj nemajú pozemok na vybudovanie vlastných garáží. Klamstvo na klamstvo. Majitelia domu majú pozemok o výmere 99 metrov štvorcových a dokonca stavba ich domu presiahla - a tiež stojí na pozemku mesta a to na rozlohe 16 metrov štvorcových. Teda záber mestského pozemku je nie 72 metrov štvorcových, ale 88 metrov štvorcových. Toto však nie je všetko, predkovia dnešnej majiteľky pochybnej nehnuteľnosti si urobili ešte ďalšiu nadprácu, pred garážami postavenými na čierno vysypali veľku plochu kamennou drťou a to opäť na pozemku hlavného mesta Bratislavy, na teraz už bývalom kuse lúky, kde sa zvykli hrávať deti. No oni tam roky parkovali a veselo ničili okolitú zeleň. Garáže na čierno nie sú súčastou pochybného domu, sú vysunuté na mestskom pozemku a zákon jasne hovorí - zbúrať. Udvidíme!!!

A pozor! Záložné právo na túto nehnuteľnosť má finančná skupina Slavia Capital Group a.s. a meno Kvietik ml. vám asi niečo hovorí. Upresním ešte viac, táto finančná skupina sa teší dlhodobej priazne u starostu Rudolfa Kusého a jej developerské projekty sa niesli vždy v duchu porušiť toľko, koľko nám dovolia. A dovolilo sa všetko: napríklad aj stavebné práce v nočných hodinách, čo je i iných mestských častiach nepredstaviteľné.

Poviete si pár štvorcových metrov, a jeden-dva prešľapy. Ale práve z týchto drobných podvodov si starosta Rudolf Kusý buduje svoj "čistý" štít. 

Inzercia

A ďalšia čierna stavba. Nemusíme ísť ďaleko. Hneď oproti tomuto rodinnému domu stojí hotel WEST, ďalšia pochybná stavba z čias frimmeliádskeho rabovania. O čo ide? Pri hoteli WEST, priamo na neho nalepená, je veľká umyvárka áut, kde svoju kariéru začal umývač Ladislav Bašternák. Je postavená tiež načierno a na pozemkoch Hlavného mesta Bratislavy. Ladislav Bašternák, spolu s bývalým majiteľom hotela WEST Ladislavom Mojžišom, v súčastnosti podozrivým ohľadne úplatkárstva v justícii, boli tí, ktorí spolupracovali s Marianom Kočnerom pri výstavbe čiernych stavieb na Tupého ulici. Tisíce ton stavebného odpadu skončili v bratislavskom lesoparku a zasypané bolo celé jedno pekné údolie v lokalite cestou na Kamzík pod vysokým napätím, dnes tam vidíte zarastenú rovnú plochu. A opať s Frimmelovým požehnaním.

Ďalšou čiernou stavbou a príkladom pre koho pracuje novomestská samospráva, a to, že každý doslova darebák si tu môže robiť čo chce, je ohavný stánok občerstvenia postavený na čierno na zastávke Magurská - Stromová na bratislavských Kramároch. (Viac tu) Chceš si postaviť na mestskom pozemku podnikateľský objekt? Príď do bratislavského Nového Mesta, tu ťa pán starosta Kusý rád privíta.  

Stále drobnosti? Tak je tu projekt Zig Zag, pri železničnej trati, pod lokalitou Roličky, kde sa na pozemkoch určených na individuálnu výstavbu rodinných domov stavia veľká podzemná garáž a ten súbor akože rodinných domov, je v podstate ďalšia nevkusná bytovka. V tomto prípade si pán starosta Kusý robí z Územného plánu zóny Podhorský pás trhací kalendár.

Chcete si zabrať mestský pozemok. Tam kde mal snahu miestny poslanec vybudovať pre ľudí chodník v lokalite Guothova - Cesta na Kamzík,aby tisíce turistov naštevujúcich bratislavský lesopark nemuseli obcházať kilometre dokola.Smola. Majiteľ nehnuteľnosti zabral pozemok, aj chodník, ktorý tam v minulosti bol, a k svojmu rodinnému domu postavil čiernu stavbu. 

Celé desaťročné bačovania starostu Mestskej časti Bratislava Nové Mesto sa nesie porušovaním všetkého, na čo si len spomeniete, stavebného zákona, Územného plánu mesta Bratislavy, územných plánov zón, nehospodárneho nakladania so zvereným majetkom, častokrát niekoľko násobnými predraženými investičnými akciami (Športpark Jama bol predražený o 1 milión eur). Za desať rokov starostu Kusého vyrástlo v tejto mestskej časti desiatky čiernych stavieb, zničený a zabetónový bol celý Podhorský pás, popri ktorom Dlhé Diely vyzerajú ako lúka na Muránskej planine.

A viete čo plodí ďalšie podozrenia, odkiaľ berie starosta bratislavského  Nového Mesta Rudolf Kusý tie státisice, dokonca milióny na svoje nákladné predvolebné kampane, keď ešte nedávno v majetkovom priznával ako poslanec BSK, že nemá žiadny majetok. Mám pochopenie pre rôzne zlyhania ľudí, nikto z nás nie je dokonalý, aj by som pomlčal o jeho úchylke s nevídanou rozkošou sa pozerať na vlastnú tvár na billboardoch a cítiť sa pritom ako rocková hviezda. Každý túži po 15 minútach slávy. Len by sme to už mohli prestať platiť my - Novomešťania. 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.