Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. december 2020

Negru!

Pár slov o futbale

Minulý týždeň sa odohrala zaujímavá vec vo futbalovej Lige majstrov. V zápase medzi francúzskym a tureckým mužstvom jeden z rumunských rozhodcov použil farbu pleti jedného z členov tureckého tímu ako spôsob jeho identifikácie. Povedal rumuské slovo "negru", ktoré nemalo v tomto prípade žiadny negatívny význam a napriek tomu to vraj bol prejav rasizmu.  Ale dobre, s priatiahnutím všetkým vlasov si predstavme, že Turkom to rumunské slovo v tej chvíli nemal kto dobre vysvetliť a chceli sa zastať jedného z člena tímu. Čo ale rozum neberie je, že ten zápas sa nakoniec prerušil a dohrával iný deň a takmer nikomu to neprišlo neprimerané vzhľadom k tomu čo sa stalo. Takže ešte raz a pomaly: na lavičke sedí niekoľko ľudí a jeden z nich je černoch, ktorý sa práve niečim previnil a pomocný rozhodca ho pomôže identifikovať hlavnému rozhodcovi na základe najjednoduchšej veci - jeho farby pleti bez akéhokoľvek negatívneho podtónu. A to je dôvod na prerušenie zápasu...

Zrejme sa v Lige majstrov rozhodli uplatňovať zásadu, že tam nemôže byť prítomný nielen rasizmus, ale ani to čo sa ako rasizmus môže javiť. Čiže niečo čo nebolo celkom dodržané pri voľbe nášho generálneho prokurátora, ktorý by nielen mal byť nezávislý, ale sa tak aj javiť. Niekto si môže položiť otázku, prečo do Ligy majstrov ťahám Žilinku? A mal by pravdu, Žilinka má do Ligy mastrov snáď ešte ďalej ako taký Slovaník. Jednoducho sa zdá, že nič za čím stojí nejaký ten kmotor do elitnej spoločnosti nepatrí. Napriek tomu nevidím tú budúcnosť až takú čiernu.

 

PS: Možno tomu rozhodcovi hráči len zle rozumeli a počuli slovo "nehru". A ak poznajú Cimrmana (čo sa nedá vylúčiť), tak im bolo jasné, že to je zvuková konštanta používaná v Indii na prerušenie zápasu. V tom prípade by to celé dávalo zmysel.

Inzercia

Odporúčame

Blog
V Chatrči, v Narnii a u Brooke Ligertwood

V Chatrči, v Narnii a u Brooke Ligertwood

Priznám sa, že s knihou od WM. Paula Younga som prišla do kontaktu v čase, kedy som netušila, čo za proroctvo pre mňa tá kniha nesie. A myslím, že práve moje svedectvo a určité priznania môžu dopomôcť k sebapoznaniu a vyjaveniu ľudí, ktorí si prechádzajú, prechádzali, či budú prechádzať obdobím, ktoré má na mňa obrovský dopad.

Blog
Kto sa bojí právneho štátu?

Kto sa bojí právneho štátu?

V konzervatívnom prostredí na Slovensku sa v posledných týždňoch viedla vášnivá debata o novej európskej legislatíve, ktorá má ochrániť dodržiavanie zásad právneho štátu v členských krajinách.

Blog
Premiér a my

Premiér a my

Zaujímavým faktom je všestranná a vysoko kvalifikovaná odbornosť slovenského národa . Druhým fenoménom doby je absencia spolupatričnosti, hlavne v novinárskej obci. Pretože si myslím, že k pracovnej náplni novinára patrí zodpovedne komentovať a publikovať v prospech čitateľa.