Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. december 2020

Betánia – domov Ježišových priateľov (recenzia)

Knižná novinka, ktorá sa venuje spiritualite manželského a rodinného života
Betánia – domov Ježišových priateľov  (recenzia)

Autor: Richard a Mária Kucharčík

Autori sú členmi rehoľného inštitútu Učeníkov Sŕdc Ježiša a Márie (DCJM), venujú sa teológiimanželstva a rodiny a majú bohatú pastoračnú skúsenosť s rôznymi pastoračnými programami prerodiny. Znalosť charizmy Učeníkov Sŕdc Ježiša a Márie, pomáha ľahšie čítať obsah a lepšie porozumieťforme i štýlu diela. Učeníci sa charakterizujú láskou k rodine a k ľudskej láske, čo sa odráža aj v ichpastoračnej službe. Na Slovensku spolupracujú s Akadémiou Karola Wojtylu na formačno akademickom programe Diplom v rodinnej pastorácii.

Kto by nepoznal príbeh Lazára a jeho sestier? Toho Lazára z Betánie, ktorý mal sestru Máriu a Martu abol vážne chorý. Jeho sestry poslali k Ježišovi odkaz – „Pane, ten ktorého miluješ, je chorý“ (Jn 11, 3), ale kým Ježiš došiel, Lazár medzitým zomrel. Apokračovanie poznáte: Ježišova prítomnosť všetko otočila. 

Kniha Betánia – domov Ježišových priateľov je jednou z mála publikácií na slovenskom knižnom trhu,ktorá sa venuje spiritualite manželského a rodinného života. Čitateľovi ponúka hlbšie vniknutie dopríbehu Lazára a jeho sestier a predstavuje ho v novom svetle. Autori v texte kladú zaujímavé otázky,pýtajú sa na detaily a súvislosti Lazárovho vzkriesenia a hĺbavo ich analyzujú. Vťahujú tak čitateľa dopríbehu života Lazárovej rodiny, udalostí jeho neobyčajného vzkriesenia a vábia houvažovať nadnovými situáciami, ktorým Lazár pravdepodobne musel čeliť po svojom zmŕtvychvstaní.

Na pozadí príbehu vzkriesenia Lazára a jeho rodinného života so svojimi sestrami v Betánii sa postupneodkrývajú rôzne námety. Čitateľ môže svoj život konfrontovať a inšpirovať sa s ponúknutými témami,ktoré sa ho bytostne dotýkajú – identita, povolanie k láske, práca, aktivizmus, modlitba, priateľstvo,hriech, horkosť, odpustenie, túžba, vášeň, dar a sebadarovanie, manželstvo, rodičovstvo, sviatosti,čnosti, nádej, večnosť a i. Rodina je tu predstavená ako cesta k svätosti, ako prostredie pre rast v láskea život v plnosti. Kniha ponúka prvky, stavebné kamene, ktoré nám pomáhajú vytvárať našu Betániu – dom, prostredie, v ktorom sa Ježiš cíti prijatý.

V deji sa čitateľ stretáva okrem obyvateľov domu v Betánii aj s postavami ako márnotratný syn,apoštol Pavol, Samaritánka, mladomanželia z Kány či Mária. Tie mu pomáhajú vyskladať a objavovaťskutočnú hĺbku života. Ústrednou postavou je Kristus a hlavným motívom je priateľstvo s ním. Textobohacujú úryvky z diel rôznych autorovakoAristoteles, sv. Augustín, Dostojevskij, Shakespeare, C.S. Lewis, sv. Tereza. 

Členenie textu na dejstvá a scény s medzihrou (namiesto knižných kapitol) v čitateľovi evokuje dojemčítania divadelnej hry, vťahuje ho do príbehu rodiny v Betánii – pozýva ho stať sa jednýmz protagonistov príbehu, v závere prekvapivo i jeho režisérom. V prvom dejstve Ježiš pozýva Lazára,aby nanovo objavil Betániu a jejkaždodenný svet lásky a práce. V druhom Ježiš žiada Lazára, aby sapretvoril v Neho. Záver každej scény prináša i „pokyny scenáristu“, ktoré sumarizujú hlavné bodya prinášajú podnety pre prácu s textom a diskusiu v skupine/spoločenstve. 

Kniha pôvodne vznikla ako študijný materiál pre manželské stretnutia. Je určená bežnému čitateľovia osobitne (mladým) rodinám. Dielo ulahodí čitateľovi, ktorý rád zatiahne na hlbinu, drieme v ňom citpre zážitok zo stretnutia a náklonnosť k tajomstvu, uprednostňuje odovzdávanie posolstva v obrazochpred návodmi, hľadá možnosti osobného rastu i rastu vzťahov a rád sa nechá nadchnúť výšinami. Knihanie je manuálom na bezstarostný rodinný život, dáva však návod, ako žiť svoje povolanie a DAR, ktorýmanželia dostávajú vo sviatosti manželstva v plnosti, a tak napredovať na vlastnej ceste k svätosti.

Inzercia

Autori: José Noriega, José Granados 

Vydavateľstvo: Don Bosco 

Rok vydania: 2020 

Jazyk: slovenský 

Preklad: Štefan Žarnay 

Originál: Betania: una casa para el amigo. Pilares de espiritualidad familiar 

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Odporúčame

Blog
Môj prvý mesiac na projekte Adopcia na diaľku®

Môj prvý mesiac na projekte Adopcia na diaľku®

Kráčam po tichom, tmavom schodisku. Klopanie mojich topánok sa odráža od kamenných stien a je jediným zvukom, ktorý počujem. Sem-tam vidím spod dverí kancelárií presvitať svetlo lámp a začujem vzdialený rozhovor. Už len zapísať čas odchodu a vychádzam do chladného večera bratislavských ulíc. Takto končím svoje dni niekoľkokrát do týždňa od začiatku novembra.

Blog
Spomienka na kňaza

Spomienka na kňaza

Pred pár dňami sa mi dostala do rúk nahrávka kňaza Juraja Semivana, ktorý nás v roku 2019 predišiel do večnosti. Hovorí v nej o dôležitosti modlitby svätého ruženca. V texte uvádzam aj krátku spomienku na kňaza Juraja Semivana, ktorá bola uverejnená v miestnych novinách.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.