Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. december 2020

Betánia – domov Ježišových priateľov (recenzia)

Knižná novinka, ktorá sa venuje spiritualite manželského a rodinného života
Betánia – domov Ježišových priateľov  (recenzia)

Autor: Richard a Mária Kucharčík

Autori sú členmi rehoľného inštitútu Učeníkov Sŕdc Ježiša a Márie (DCJM), venujú sa teológiimanželstva a rodiny a majú bohatú pastoračnú skúsenosť s rôznymi pastoračnými programami prerodiny. Znalosť charizmy Učeníkov Sŕdc Ježiša a Márie, pomáha ľahšie čítať obsah a lepšie porozumieťforme i štýlu diela. Učeníci sa charakterizujú láskou k rodine a k ľudskej láske, čo sa odráža aj v ichpastoračnej službe. Na Slovensku spolupracujú s Akadémiou Karola Wojtylu na formačno akademickom programe Diplom v rodinnej pastorácii.

Kto by nepoznal príbeh Lazára a jeho sestier? Toho Lazára z Betánie, ktorý mal sestru Máriu a Martu abol vážne chorý. Jeho sestry poslali k Ježišovi odkaz – „Pane, ten ktorého miluješ, je chorý“ (Jn 11, 3), ale kým Ježiš došiel, Lazár medzitým zomrel. Apokračovanie poznáte: Ježišova prítomnosť všetko otočila. 

Kniha Betánia – domov Ježišových priateľov je jednou z mála publikácií na slovenskom knižnom trhu,ktorá sa venuje spiritualite manželského a rodinného života. Čitateľovi ponúka hlbšie vniknutie dopríbehu Lazára a jeho sestier a predstavuje ho v novom svetle. Autori v texte kladú zaujímavé otázky,pýtajú sa na detaily a súvislosti Lazárovho vzkriesenia a hĺbavo ich analyzujú. Vťahujú tak čitateľa dopríbehu života Lazárovej rodiny, udalostí jeho neobyčajného vzkriesenia a vábia houvažovať nadnovými situáciami, ktorým Lazár pravdepodobne musel čeliť po svojom zmŕtvychvstaní.

Na pozadí príbehu vzkriesenia Lazára a jeho rodinného života so svojimi sestrami v Betánii sa postupneodkrývajú rôzne námety. Čitateľ môže svoj život konfrontovať a inšpirovať sa s ponúknutými témami,ktoré sa ho bytostne dotýkajú – identita, povolanie k láske, práca, aktivizmus, modlitba, priateľstvo,hriech, horkosť, odpustenie, túžba, vášeň, dar a sebadarovanie, manželstvo, rodičovstvo, sviatosti,čnosti, nádej, večnosť a i. Rodina je tu predstavená ako cesta k svätosti, ako prostredie pre rast v láskea život v plnosti. Kniha ponúka prvky, stavebné kamene, ktoré nám pomáhajú vytvárať našu Betániu – dom, prostredie, v ktorom sa Ježiš cíti prijatý.

V deji sa čitateľ stretáva okrem obyvateľov domu v Betánii aj s postavami ako márnotratný syn,apoštol Pavol, Samaritánka, mladomanželia z Kány či Mária. Tie mu pomáhajú vyskladať a objavovaťskutočnú hĺbku života. Ústrednou postavou je Kristus a hlavným motívom je priateľstvo s ním. Textobohacujú úryvky z diel rôznych autorovakoAristoteles, sv. Augustín, Dostojevskij, Shakespeare, C.S. Lewis, sv. Tereza. 

Členenie textu na dejstvá a scény s medzihrou (namiesto knižných kapitol) v čitateľovi evokuje dojemčítania divadelnej hry, vťahuje ho do príbehu rodiny v Betánii – pozýva ho stať sa jednýmz protagonistov príbehu, v závere prekvapivo i jeho režisérom. V prvom dejstve Ježiš pozýva Lazára,aby nanovo objavil Betániu a jejkaždodenný svet lásky a práce. V druhom Ježiš žiada Lazára, aby sapretvoril v Neho. Záver každej scény prináša i „pokyny scenáristu“, ktoré sumarizujú hlavné bodya prinášajú podnety pre prácu s textom a diskusiu v skupine/spoločenstve. 

Kniha pôvodne vznikla ako študijný materiál pre manželské stretnutia. Je určená bežnému čitateľovia osobitne (mladým) rodinám. Dielo ulahodí čitateľovi, ktorý rád zatiahne na hlbinu, drieme v ňom citpre zážitok zo stretnutia a náklonnosť k tajomstvu, uprednostňuje odovzdávanie posolstva v obrazochpred návodmi, hľadá možnosti osobného rastu i rastu vzťahov a rád sa nechá nadchnúť výšinami. Knihanie je manuálom na bezstarostný rodinný život, dáva však návod, ako žiť svoje povolanie a DAR, ktorýmanželia dostávajú vo sviatosti manželstva v plnosti, a tak napredovať na vlastnej ceste k svätosti.

Inzercia

Autori: José Noriega, José Granados 

Vydavateľstvo: Don Bosco 

Rok vydania: 2020 

Jazyk: slovenský 

Preklad: Štefan Žarnay 

Originál: Betania: una casa para el amigo. Pilares de espiritualidad familiar 

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.