Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. december 2020

Na obranu Patryka Jakiho

V našich končinách neznámeho, no nielen vo svojej krajine, ale aj v Európskom parlamente určite jedného z najhlučnejších poslancov vôbec. Bez "srandy"
Na obranu Patryka Jakiho

Patryk Jaki je poľský politik, člen strany PiS (Prawo i Sprawedliwość), respektíve už najnovšie spojenej strany Solidarna Polska, ktorá je vlastne len premenovaná z pôvodného PiS. Nemusím vravieť, že ide o silne konzervatívnu politickú stranu, veď v popise majú jasné ciele: anti LGBT, národný konzervatizmus, euroskepticizmus, anti - potratovosť, okrem toho ide o katolícku politickú stranu (logicky) a momentálne vlastne aj vládnucu stranu.

No jednoducho, na internete je možnosť nájsť rôzne jeho príspevky do novín, či prehovory, známe akýmsi patrioticizmom, v ktorom sa jasne odráža zatrpknutosť voči Nemecku (nebudem toto rozoberať, myslím, že kto sleduje vzťahy medzi Nemeckom a Poľskom aj v súčasnosti, sám dospeje k určitému poznaniu, že nie je to "med lízať", istá zatrpknutosť na oboch stranách tam je, dôvody si vieme vyvodiť všetci, kto by nevedel, už v prvých riadkoch popisu strany, v ktorej Patryk je, sú určité pomôcky).

No nie o jeho politickej aktivite som dnes chcela, ide mi o posledný "incident" na poli Pro Life, do ktorého sa "vovŕtal" sám a podľa mňa, bez zjvavného úmyslu (tak som to aspoň u našich severných susedov z rôznych zdrojov vyrozumela ja).

Patryk Jaki sa netají svojím antipotratovým postojom. Nielen na scéne politickej, ale aj v oblasti osobnej. Sám je totiž otcom dvoch detí, z ktorého staršie, syn Radek, má Downov syndróm. Práve Radek je dôvodom, prečo jeho otec toľko loboval za zákaz interupcií detí s genetickými poruchami. Downov syndróm je totiž najčastejšou genetickou anomáliou globálne vo svete. Toto a mnoho iného sa jeho otec snaží staviať do vedomia verejnosti. Presne toto jeho otec používal ako argument pre svoju zanietenosť vo veci zákazu interupcií detí s genetickými poruchami. Hrdý tatko, ktorého syn jednu z týchto anomálií má, sa tvrdo oprel do boja za práva detí na to, aby mali šancu sa narodiť bez ohľadu na to, akým syndrómom by mali trpieť.

Patryk Jaki sa netají svojím antipotratovým postojom. Zdieľať

Samozrejme, že sa na jeho hlavu z rôznych oblastí zosypalo veľa výčitiek a protiargumentov. Mnoho ľudí sa ohradilo tým, že napríklad DS nie je jediným syndrómom, ktorý má genetický podklad, čo je samozrejmé, napríklad taký Edwardsov syndróm je druhým najčastejším po Downovom (narodí sa cca 1 z 1000 detí), detí s týmto syndrómom sa narodí približne 1 z 5 tisíc detí, čo nie je veľa, ale šanca, že sa tieto detičky dožijú 1 roku, je malá...Len 10 % detí s Edwardsovým syndrómom sa dožije viac, než 1 roku....ale ani o tom som nechcela...o inom...

Nie je to tak dávno, čo bol Patryk súčasťou istej diskusie, kde prišiel samozrejme na pretras aj jeho syn Radek. Patryk dostal jednu otázku ohľadom situácie vo chvíli, kedy sa s manželkou dozvedel o diagnóze svojho syna,  ktorá znela nasledovne: Rozprávali ste sa o potrate? Odpoveď: Áno, rozprávali. A tu skončíme. Nič viac totiž pozornosť jeho odporcov nezaujalo.

Inzercia

Znenazdania sa z Patryka stal pokrytec. Aspoň v očiach jeho odporcov. Nezaujímalo ich pozadie tejto odpovede, ani čo bolo jej podkladom, a aká bola reálna situácia v čase zistenia diagnózy malého Radka. Toto stačilo. Patryk samozrejme svoju odpoveď vysvetlil, keďže na jej dokončenie čas a priestor v diskusii nedostal. Ohradil sa voči tomu, že by , ako to začali predkladať jeho odporcovia, s manželkou premýšľali o potrate svojho syna. A tu je vhodné doplniť jeho slová, ktoré vychádzajú z podstaty a majú logickú následnosť.

Realita je totiž taká, že keď sa rodičom oznámi v prenatálnom "skríningu" diagnóza Downovho syndrómu, prvým variantom, ktorý väčšina lekárov navrhuje, je práve potrat. Z logického dôvodu teda prichádza na rad "rozprava" o potrate. Či vo forme zvažovania možností, alebo rezolútneho odmietnutia. Ako to bolo aj v prípade manželov Jaki.

Preto odpoveď "Áno, rozprávali sme sa" je jednoznačne logická. Kým bude táto možnosť na čele návrhov zo strany lekárov a zdravotníctva, tak bude na tanieri aj táto rozprava...

 

https://www.facebook.com/PatrykJaki/photos/3150883845015671

Odporúčame

Blog
...lebo viera

...lebo viera

V tejto dobe pandémie a možnosti pracovať "z domu" je človek menej v práci. Sociálny kontakt je minimalizovaný. No predsa... pootvorené dvere je niekedy dobré pootvoriť.