Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. december 2020

Úžasná kreativita detí

Deti vyrastajúce v extrémnej chudobe či v imigrantských táboroch si svoje hračky nekupujú v hračkárstvach či obchodoch. Nekupujú si ich totižto vôbec.
Úžasná kreativita detí

Pohodené plastové fľaše sa razom stávajú závodnými autami s vrchnákmi namiesto kolies a kúsok drievka sa už nevie dočkať, kým sa z neho stane hudobný nástroj. 

V ranom detstve vytvára detský mozog 1 000 neurónových prepojení za sekundu. Tie sa neskôr stávajú základnými stavebnými jednotkami ich budúceho myslenia. Kreatívne myslenie podporuje vývin mozgu, dáva dieťatu šancu sa presadiť a vyjadriť svoje zručnosti a schopnosti. Práve preto UNICEF vytvoril Early Childhood Development kit – balíček na Rozvoj v ranom detstve, ktorý obsahuje učebné materiály či maliarske pomôcky a tak medzi rokmi 2009-2018 UNICEF pomohol viac ako 7 miliónom deťom v 104 krajinách sveta rozvíjať ich zručnosti a objaviť svoj talent. 

Práve ten pocit, že niečo je možné, dáva deťom nádej. Deti, ktoré v detstve nekladú medze fantázii a majú možnosť sa naplno rozvíjať a presadzovať, tieto zručnosti vedia zúžitkovať v budúcnosti pri transformovaní a vylepšovaní svojej komunity. 

Na obrázkoch nižšie sa deti z celého sveta delia o svoje výtvory ako inšpirácia pre ďalších malých objaviteľov.


Títo traja chlapci sú len zlomkom z viac ako pol milióna Rohingov, ktorí utekajúc pred eskalujúcim násilím v Mjanmarsku našli svoje dočasné zázemie v Bangladéši.

Čakajúc v rade v zdravotnom centre v madagaskarskom meste Tsiombe, si chlapček Bolo vyrobil svoju vlastnú hračku - hudobný nástroj.​

V rukách svojej staršej sestry sa chlapček hrá s po domácky vyrobenou loptou. Obaja súrodenci žijú v tábore Bidi Bidi, v severozápadnej Ugande. Tábor je útočiskom stotisícom juhosudánskych detí a rodín, ktoré museli kvôli násiliu opustiť svoje domovy.
Päťročný Shadrack sa hrá s autíčkom z plastovej fľaše, ktoré si sám vyrobil.
Päťročný Shadrack sa hrá s autíčkom z plastovej fľaše, ktoré si sám vyrobil.

Pätnásťročný Abdellah tvorí rôzne výrobky z recyklovateľných materiálov v umeleckej miestnosti jedného z UNICEFom podporovaných center pre deti v Džibuti. Svoj príbeh rozpráva nasledovne: „Pretože som chudobný, trávil som veľa času na ulici. Niektorí moji priatelia odišli do Džibuti a keď sa vrátili, hovorili mi nádherné príbehy o Džibuti. Podľa toho, čo mi rozprávali, som si myslel, že Džibuti je plné peňazí, že sú ich plné ulice a že rastú na stromoch. Myslel som, že je to raj, kde je všetkého dostatok - peniaze, hračky, oblečenie, a tak som sa rozhodol prísť.“ Namiesto toho však Abdellah skončil na ulici, žobrajúc o jedlo.

Autíčko vyrobené z konzervy od sardiniek v tábore pre vysídlených ľudí, v meste Bunia v Konžskej demokratickej republike.

Skupinka kamarátov pózuje s vlastnoručne vyrobenými hračkami v dedinke Kadazaki, Niger.

Chlapec, ktorého  z domova “vysťahoval” cyklón Idai, ukazuje svoj nákľadák z hliny.

Sedemročný Louay jazdí na kufri, ktorý s kamarátmi našli na smetisku v utečeneckom tábore Skaramagas na severe Atén.

Hry fantázie sú hrami detstva. UNICEF pracuje vo viac ako 190tich krajinách sveta, aby sa uistil, že deti dostanú všetky prostriedky a ochranu na to, aby sa mohli rozvíjať a plniť si svoje sny, bez ohľadu na okolnosti.

 

Inzercia

Detský fond OSN (UNICEF) je celosvetová organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. V súčasnosti má svoje zastúpenie vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta, pričom v 155 z nich priamo realizuje svoje programy pomoci deťom. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti kdekoľvek vo svete prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál. Slovenská nadácia pre UNICEF je jedným z 36 národných výborov UNICEF, ktorých hlavnou úlohou je získavanie zdrojov pre potreby programových krajín.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
...lebo viera

...lebo viera

V tejto dobe pandémie a možnosti pracovať "z domu" je človek menej v práci. Sociálny kontakt je minimalizovaný. No predsa... pootvorené dvere je niekedy dobré pootvoriť.