Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. november 2020

Mlčiaci biskupi

Aspoň krátky list biskupovm na Prvú adventnú nedeľu.

Bývalo dobrým zvykom konferencie biskupov poslať veriacim každý rok z času na čas zopár slov na povzbudenie, poučenie, usmernenie, duchovnú útechu. Tradične k takýmto okamihom v roku patrila Prvá adventná nedeľa. Bolo skôr výnimkou, keď pastiersky list biskupov neprišiel:

2019 (TU), 2018 (TU), 2017 (TU), 2016 (TU), 2014 (TU), 2013 (TU), 2010 (TU), 2009 (TU), 2008 (TU), 2007 (TU), 2005 (TU), 2004 (TU), 2003 (TU), 2002 (TU), 2001 (TU), 2000 (TU).

Koľko otázok súvisiacich s našou vierou a duchovným/sviatostným životom vzbudzuje táto doba? Koľko úzkostí, pochybností, obáv a strachu? Koľko nepochopiteľných a nepochopených „zásahov zhora“ aj čo sa týka života viery. Koľko...? Čo všetko, možné aj nemožné, sa v mysliach a srdciach ľudí premieľa v týchto dňoch?!

A oni mlčia.

Človek by chcel vidieť svetielko nádeje do najbližšej budúcnosti, aj čo sa týka náboženského života. Aspoň malú nádej, náznak...

Inzercia

Pochopiteľne, toto je čas veľkej neistoty. Ale keby sa s nami aspoň podelili, ako otcovia duchovnej rodiny, že hľadajú riešenia. Že majú nejaký plán (a záložný plán), nejaký koncept pre najbližšie týždne, mesiace... Nejaké alternatívy: toto a toto pripravujeme v prípade že... Ak to nebude možné, máme takýto náhradný plán B. Takto a takto uvažujeme v daných okolnostiach...

A oni nič. Mlčia. Bože, prečo?

Budeme môcť spievať na polnočnej omši „Tichá noc, svätá noc“? Fakt úplne všetko v tejto krajine závisí len od arci-premiéra a jeho poradcov? Aj naši biskupi sú závislí len od neho? Aj naše kostoly, sviatosti, Vianoce? Naše duše?!

Nič nepovedia! Sú ako nemí psi, čo nevládzu brechať ?! Pastieri, čo nechápu?! Nevedia chápať? (Iz 56; 10, 11) Načo je komu taký strážny pes, ktorí nevie brechať? Ktorý nebreše, ani vtedy, keď vidí, že ľudia sú okrádaní o to najdrahšie, čo majú? O vieru.

Autor (1973) je bývalý matfyzák, oázista, futbalista, univerzitný učiteľ... súčasný manžel, otec, IT-špecialista pendler, univerzálny športovec amatér, podporučík v zálohe... budúci (ciele nie sú zoradené podľa priority) vlastník rodinného domu, starý otec, malý farmár, motorkár, občan neba - ideálne mučeník...

Odporúčame

Blog
Boh s nami počíta a raz nám to spočíta

Boh s nami počíta a raz nám to spočíta

Advent je nový začiatok. Ježiš stále prináša niečo nové. Chorobou dneška je bezbrehý subjektivizmus, ktorý bráni otvoriť sa Božej novosti. Ježišov príchod je ako nečakaná kontrola. Jeho príchod vždy prekvapí. Tento rok a aj začiatok toho budúceho je poznačený nečakaným prevrátením nášho života hore nohami pandémiou. Odhaľuje všetky snahy uspať sa zdanlivo „zachraňujúcimi“ zvykmi, neschopnými oprieť sa o naše korene a dať zaznieť pamäti našich starcov, zbavujúc sa tak imunity, nevyhnutnej, aby sme mohli čeliť nepriazni. Aké budú tieto Vianoce? Nevieme. A to je na tohtoročnom Advente najkrajšie: otvára nás pre neočakávané Božie príchody!

Blog
Zachovajme si vernú bdelosť

Zachovajme si vernú bdelosť

Evanjeliovému úryvku 1. advetnej nedele (Mk 13, 33 - 37) dominuje slovo „bdieť“, ktoré v rôznych obmenách v texte zaznieva až štyrikrát. Charakterizuje aj naše prežívanie Adventu, ktorý začíname sláviť. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.