Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. november 2020

Zachovajme si vernú bdelosť

Evanjeliovému úryvku 1. advetnej nedele (Mk 13, 33 - 37) dominuje slovo „bdieť“, ktoré v rôznych obmenách v texte zaznieva až štyrikrát. Charakterizuje aj naše prežívanie Adventu, ktorý začíname sláviť. 
Zachovajme si vernú bdelosť

Dnešná doba je hektická a nám hrozí, že sa až príliš ponoríme do víru každodenných udalostí a stratíme v sebe schopnosť čakať. Totiž čakanie nie je len nostalgia, ktorá vychádza zo spomienok, ale je aj schopnosťou žiť v neprítomnosti milovanej osoby a živiť v sebe túžbu po stretnutí s ňou. Evanjeliový úryvok prvej nedele Adventu nás nabáda, aby sme v sebe živili túžbu po stretnutí s Pánom.

V živote každého z nás nastávajú situácie, keď jediným spôsobom, ako udržať živé puto s niekým, kto práve teraz nie je s nami, je verné plnenie svojich úloh a povinností.  Zdieľať

Neprespať rozhodujúci okamih

Dnešný úryvok je časťou tzv. eschatologickej reči, ktorá sa v Markovom evanjeliu nachádza v 13. kapitole. Eschatológia nie je žiadnou cestou do budúcnosti človeka a sveta. Eschatológia nás učí tomu, ako žiť múdro súčasnosť, ako prekonávať terajši chvíle krízy a utrpenia, ktoré prichádzajú do nášho života takmer každodenne.

Je zaujímavé si všimnúť, že Ježišove slová o bdení  sú uvedené bezprostredne pred 14. kapitolou, kde sú opísaní jeho učeníci v Getsemanskej záhrade, ktorých premohol spánok (Mk 14, 37). Skúška učeníkov počas Ježišovej agónie je začiatok skúšky, ktorá bude trvať počas celej existencie Cirkvi, aby sme ako verní sluhovia očakávali príchod Pána. Taliansky biblista Massimo Grilli pripomína, že v živote každého jedného z nás nastávajú situácie, keď jediným spôsobom, ako udržať živé puto s niekým, kto práve teraz nie je s nami, je verné plnenie svojich úloh a povinností. Vedia  o tom hovoriť matky, ktoré, kým manželia pracujú v týždenných, ba až mesačných turnusoch, ostávajú so svojimi deťmi a verne ďalej vedú domácnosť a výchovu detí. Podobne to môžu hovoriť starí rodičia, ktorí sa starajú vnúčatá, kým rodičia – ich deti sú v práci. Toto je odkaz evanjelistu, ktorý povzbudzuje svojich adresátov – prvých kresťanov, aby si zachovali túto vernú bdelosť a nezaspali ako učeníci, keď nastane rozhodujúci okamih – kairos.  

Je dôležité, aby naša spoločnosť mala „vrátnikov“, ktorí dokážu rozlíšiť znamenia čas a načúvala im. Zdieľať

Vrátnik

Evanjeliový úryvok sa osobitným spôsobom venuje postave vrátnika. Jeho úloha je mimoriadne dôležitá, lebo od neho závisí bezpečnosť celého domu. Jeho oči pozorujú vonkajšok a vedia rozoznať, keď sa domov vracia majiteľ, aby mu hneď otvoril. Vrátnik plní úlohu strážcu, ktorý bdie, kým ostatní v spánku naberajú síl do ďalšieho dňa. Aké je dôležité, aby naša spoločnosť mala takýchto „vrátnikov“, ktorí dokážu rozlíšiť znamenia čas a načúvala im, keď bijú na poplach, lebo hrozí nebezpečenstvo, ktoré môže zničiť celú spoločnosť.

V niektorých biblických komentároch sa úloha vrátnika spája s  Petrom. Keď Ježiš v Getsemanskej záhrade našiel spať svojich učeníkov, obrátil sa výslovne na tohto svojho apoštola s výčitkou: „Šimon, spíš? Ani hodinu si nemohol bdieť?“ (Mk 14, 37) Je to práve Peter a v ňom každý jeho nástupca – pápež, ktorý má plniť úlohu vrátnika. Prosme za terajšieho pápeža, aby vedený Kristovým Duchom vedel rozlíšiť znamenia čias a aby sme mu ochotne načúvali. 

Vyprosujem Vám požehnaný a pokojný adventný čas!

Inzercia

Katolícky kňaz Spišskej diecézy, farár v Kežmarku a prednášajúci Sväté písmo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Odporúčame

Blog
Keď príde chvíľa Pravdy

Keď príde chvíľa Pravdy

Evanjeliový úryvok slávnosti Krista Kráľa (Mt 25, 31 - 46) hovorí o príchode Syna človeka, keď zasadne na trón svojej slávy a oddelí jedných od druhých. Pán Ježiš uvádza aj kritéria, ktorými sa bude pri oddeľovaní riadiť.

Blog
Matovičov očistec, novembrové protesty, pápežova kritika

Matovičov očistec, novembrové protesty, pápežova kritika

Najviac nenaplnená požiadavka „Nežnej revolúcie“ z Novembra 1989 nie je odluka Cirkvi od štátu, ale demokratická reforma komunistickej justície. Jej otrasný stav zviditeľnilo aj vyšetrovanie po vražde novinára Kuciaka, ktorá je tiež dôsledkom tohto systému. To umožnila až vládna koalícia pod vedením Igora Matoviča. Proti nej 17. novembra 2020 s extrémistami, neonacistami a odmietačmi opatrení zamedzujúcich šírenie pandémie Covid-19 protestovali aj exkomunisti a Ficov SMER, ktorý 12 rokov justičnú mafiu zneužíval. Demonštrácie kritizoval aj pápež František.

Blog
Potrebujem vlastne omšu?

Potrebujem vlastne omšu?

Zmenilo sa niečo vo vašom živote tým, že sú zatvorené kostoly? “Áno zmenilo sa”,odpovedal som jej a ona sa mi snažila nahovoriť, že sa nič nezmenilo. Veď predsa k Bohu sa môžem modliť aj doma. Čo sa teda zmenilo a načo je dobré chodiť do kostola? Toto je moje zamyslenie sa nad touto otázkou.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.