Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. november 2020

Matovičov očistec, novembrové protesty, pápežova kritika

Najviac nenaplnená požiadavka „Nežnej revolúcie“ z Novembra 1989 nie je odluka Cirkvi od štátu, ale demokratická reforma komunistickej justície. Jej otrasný stav zviditeľnilo aj vyšetrovanie po vražde novinára Kuciaka, ktorá je tiež dôsledkom tohto systému. To umožnila až vládna koalícia pod vedením Igora Matoviča. Proti nej 17. novembra 2020 s extrémistami, neonacistami a odmietačmi opatrení zamedzujúcich šírenie pandémie Covid-19 protestovali aj exkomunisti a Ficov SMER, ktorý 12 rokov justičnú mafiu zneužíval. Demonštrácie kritizoval aj pápež František.

Odluka cirkvi od štátu?

Niektorí, najmä ľavičiari a liberáli, tvrdia že jedinou podnes nesplnenou požiadavkou z Novembra 1989 je odluka cirkvi od štátu, čím myslia (hlavne) požiadavku aby štát nijako neprispieval na činnosť cirkví. To je omyl alebo zavádzanie. Vtedy sa neriešil spôsob financovania cirkví, ale ich sloboda, nezávislosť a oddelenie od štátnej a politickej moci.

Komunisti po prevzatí moci vo februári 1948 pomocou „sprivatizovanej“ polície, súdov a prokuratúry uväznili stovky kňazov a rehoľníkov, a zhabali cirkvám všetky stáročia budované majetky. Tie potom využívali, a často značne zdevastovali. 40 rokov, do Novembra 1989, určovali kto môže prednášať a študovať na jedinej povolenej teologickej fakulte, kto môže vykonávať pastoráciu či učiť náboženstvo. Cenzurovali aj hudobný sprievod bohoslužieb, rozhodovali o tom, ktorý kňaz môže opraviť deravú strechu na fare či kostole. Zakázali a tvrdo cenzurovali vydávanie náboženskej literatúry. To všetko ukončila nežná revolúcia. V opačnom smere – vplyvu na politiku a riadenie štátu – dostali po páde komunistickej diktatúry cirkvi a veriaci rovnaké demokratické práva slobodnáho vyjadrovania a verejných aktivít ako iní občania. Samostatnou otázkou je ako cirkev túto slobodu využíva.

(Post)komunistická justícia a Vnútro

Najviac nesplnenou požiadavkou z Novembra 1989 je reforma komunistami vyše 40 rokov riadenej a zneužívanej justície. Súdy formálne a „ústavne“ dostali nezávislosť, ale bez primeranej kontroly a zodpovednosti sudcov. V kombinácii s politikou hrubých čiar za minulosťou, ponechaní bývalých komunistov a eštebákoch v riadení štátu aj privatizácie to prinieslo katastrofálne dôsledky. Slovensko sa stalo nie právnym, ale právnickým polomafiánskym štátom, ktorý v kvalite justície a korupcii patrí k najhorším v Európe. Na dobré riešenie každej choroby a problému treba pochopiť ich príčiny.

Československí komunisti si prevrat v r. 1948 pod vedením Moskvy pripravovali od konca vojny aj zneužívaním rezortu Vnútra, ktorý riadili vo vláde „Národného frontu“. Ministerstvo vnútra aj „tajnú službu“ (SIS) v každej svojej vláde viedlo aj Mečiarovo HZDS a SMER exkomunistu Fica. Za Mečiara, ktorý politickú kariéru po novembri ´89 začínal ako minister  vnútra,  sa „vyznamenali“ aj únosom prezidentovho syna, vraždou R. Remiáša a šikanovaním biskupa Baláža.

Ducha komunistickej justície slúžiacej sebe, vládnej strane a vláde do základov SR zabetónoval Mečiarov zlepenec exkomunistov a nacionalistov. Na vrchole (post)komunistickej justičnej pyramídy roky pôsobil exkomunista mečiarovec JUDr. Harabin. Z funkcie predsedu NR SR a prezidenta ju udržiaval exkomunista JUDr. Gašparovič, ktorý prešiel od prvého premiéra saamostatnej SR exkomunistu JUDr. Mečiara k exkomunistovi JUDr. Ficovi. Políciu a prokuratúru mal posledných 12 rokov pod palcom Smerák milionár JUDr. Kaliňák, ktorý „popri zamestnaní“ priznával príjem 6-20 násobok ministerského platu (= stovky tisíc eur ročne) z nijako nedokladovaného „iného podnikania“. Na čele parlamentu ich zaisťoval JUDr. Danko, šéf SNS, ktorá bola hlavným koaličným partnerom Mečiarovhho HZDS aj Ficovho SMERu.

Ukážkový príklad straníckeho ovládania prokuratúry predviedol exmečiarovec, akoby člen Smeru prezident Gašparovič, keď v r. 2011 odmietol menovať za generálneho prokurátora parlamentom právoplatne zvoleného Čentéša a menoval až Čižnára, ktorého zvolil nový parlament kde mal väčšinu SMER. Prokurátori Trnka a Kováčik, zviazaní so Smerom a „podnikateľmi“ ako Kočner sú len vrcholom ľadovca kryjúceho stranícko-korupčné rozkrádanie mafiánskeho štátu.

Expremiér Fico podnes neodpovedal na opakovanú otázku, či bol v „konšpiračnom“ byte z kauzy Gorila. Teraz zadržali ex-šéfa SIS Arpáša, ktorý sa mal postarať o likvidáciu dokumentov a nahrávok z kauzy Gorila, resp. o ich „predaj“ šéfovi Penty Haščákovi. Analýzy šli priamo do rúk bývalého šéfa ŠtB Lorenza, ktorý zastrešoval bezpečnostné a spravodajské služby pre Pentu. https://www.postoj.sk/66483/zadrzali-siskara-ktory-kryl-fica-aj-hascaka (Zakladatelia Penty študovali na moskovskom inštitúte pre KGB a komunistické špičky MGIMO) Realitu dokresľuje aj informácia súčasného riaditeľa SIS Pčolinského, že tajná služba sledovala Kočnera do roku 2012 a zrazu prestala. https://dennikn.sk/2157968/riaditel-sis-tajna-sluzba-sledovala-kocnera-do-roku-2012-a-zrazu-prestala/?ref=top V apríli 2012 skončila vláda I. Radičovej a začala jednofarebná vláda SMERu R. Fica.

Búrka, víchrica a očistec

Ďalšie mená a vzťahy odkrylo vyšetrovanie po vražde novinára Kuciaka so snúbenicou, ktorí sú, podobne ako za Mečiara R. Remiáš, obeťou tohto systému. Prvú zásluhu na tom, že sa spustilo riadne vyšetrovanie má novinár Ján Kuciak, ktorého zavraždili preto, lebo skúmal a odhaľoval korupčné stranícko-mafiánske prepojenia a kauzy, ktoré polícia a prokurátori pod vedením SMERu kryli a ututlávali. Druhú v poradí majú desaťtisícové zástupy ľudí, ktoré potom vyšli na námestia.

Slobodu slušným a kvalitným policajtom a vyšetrovateľom dala až zmena vlády po voľbách 29. 2. 2020. To bol hlavný sľub Igora Matoviča, jeho OĽANO a väčšiny členov súčasnej vládnej koalície. Tento sľub sa zatiaľ plní v troch bodoch, ktoré sú na skutočnú reformu potrebné: 1. výmena ľudí vo vedení, 2. trestná zodpovednosť tých, ktorí porušili zákon, 3. zmena „organizácie“ systému. (Za tým by ešte malo nasledovať zhabanie nezákonne získaného majetku.)

NAKA v akciách „búrka, víchrica a očistec“ zatkla a vyšetruje nielen mafiánskych korupčných podnikateľov, ale aj viacerých sudcov, prokurátorov a ľudí z vedenia polície, ktorí s nimi spolupracovali. 25. 11. sa k trestnej činnosti priznala štátna tajomníčka Jankovská, ktorú chválil premiér Fico. (o jej prepojeniach napr tu: https://www.postoj.sk/48063/threema-krstni-otcovia-moniky-jankovskej ) 30. 9. 2020 schválila vláda I. Matoviča reformu justície, ktorá zahŕňa reformu súdnej rady, majetkové previerky sudcov, reformu ústavného súdu, povinné zavedenie vekového stropu sudcov či zriadenie Najvyššieho správneho súdu. Do platnosti by mala vstúpiť od januára.. https://www.ta3.com/clanok/1193539/justicia-sa-zmeni-schvalili-jej-velku-reformu-od-noveho-roka.html

Súčasná koalícia tým po 30 slobodných rokoch rieši dôsledky toho, že žiadna doterajšia vláda od vzniku SR potrebnú reformu justície nespravila, a niektoré jej stav ešte zhoršovali a cielene zneužívali.

Covid-pandémia 2020

Napriek tomu, a niektorí práve preto, viacerí šíria žiadosti na odstúpenie premiéra Matoviča. Aj na protivládnych protestoch, ktoré sa konali na výročie „Nežnej“ 17. novembra 2020 . Keďže jedným z hlavných dôvodov bol protest proti opatreniam na zamedzenie pandémie Covid-19, treba pripomenúť podstatné fakty k nej.

Pandémia, ktorej šíreniu do celého sveta pomohli čínski súdruhovia, sa v Európe začala šíriť začiatkom roka 2020. Na celom svete sa už nakazilo vyše 37 miliónov ľudí, za rok zomrelo vyše milióna ľudí, približne 3-násobne viac ako zomiera ročne na chrípku. Rusko udáva vyše 22.5 tisíc úmrtí, Brazília 150-tisíc, Poľsko 3000, Rakúsko 850. Na Slovensku k 25. 11. zomrelo 749 ľudí, čo je takmer 20-násobok toho, čo na chrípku v r. 2019. V Európe na ňu zomrelo vyše 400 kňazov, mnoho zdravotníkov v službe svojim blížnym. Na Covid zomrel aj kňaz M. Čajka, ktorý podporoval ĽSNS a Covid-19 spochybňoval. Preťažené nemocnice a zdravotníci nemôžu dostatočne liečiť iných pacientov.

Na Slovensku to prepuklo v čase našich parlamentných volieb. Podobnú Európa nezažila už asi 100 rokov, od čias „španielskej chrípky“, ktorá vypukla koncom 1. svetovej vojny. Nikto, až na pár jednotlivcov ako MUDr. Krčméry, ktorí pri pandémii SARS pomáhal na inom svetadieli, tu nemal skúsenosti. Matovičova vláda prevzala zdravotníctvo zdevastované po 12 ročnom riadení SMERom, štát kde sa počas Ficovlády napriek hospodárskemu rastu zvyšovala zadĺženosť. Napriek tomu, že problém riešili „za pochodu“ spolu s preberaním vlády, Slovensko zvládlo 1. vlnu korona-pandémie ako jedno z najlepších v Európe.

Druhá vlna je u nás viacnásobne silnejšia ako prvá. Aj preto, že viacerí, často povzbudzovaní konšpiračnými médiami, populistickými politikmi ako Kotleba, aj niektorými „odborníkmi“ nedodržiavali potrebné opatrenia na ochranu zdravia. Ventiláciu potrebuje najviac pacientov od začiatku pandémie, 10-20 násobne viac ich zomiera. Preto je logické, že vláda znova zaviedla prísne opatrenia.

Na zlú situáciu v našich zdravotníckych zariadeniach poukázal napr. primár nemocnice v Považskej Bystrici, Milan Kulkovský. V statuse na Facebooku vyjadril obavy nad rozhodnutiami vlády uvoľniť viaceré opatrenia v čase, kedy na covid-19 zomierajú desiatky ľudí denne. Uviedol, že situácia je naozaj vážna... Chýbal personál, teraz sa nachádzajú v zúfalej situácii, keďže viacerí z ich zdravotníkov sa nakazili koronavírusom. „Tam, kde mali robiť desiati, robili šiesti. Teraz zostali dvaja. Už máme toho dosť," uviedol primár. Vyjadril aj rozčarovanie (16.11.) na adresu opozície, ktorá sa chystá ísť protestovať, či nad odmenami pre zdravotníkov, ktoré zatiaľ nikto nevidel. https://noizz.aktuality.sk/news/slovensky-primar-zdieal-silny-status/11d8q01

WHO, pápež a problémový Matovič

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla 19. 11., že momentálne nosí rúška len 60 % populácie v krajinách, kde je toto opatrenie zavedené. Regionálny riaditeľ WHO pre Európu, Hans Kluge, podľa CNN uviedol, že ak by rúška nosilo 95 % ľudí, lockdowny by nemuseli byť potrebné. „Ak každý urobíme svoj podiel, lockdownom sa dá vyhnúť,“ https://noizz.aktuality.sk/news/vdaka-ruskam-by-sme-sa-mohli-vyhnut-lockdownom/19gk5tr

Pápež František ponúka bezplatné testy na koronavírus chudobným ľuďom a bezdomovcom v Ríme v rámci aktivít rímskokatolíckej cirkvi k Svetovému dňu chudobných. Ten pripadá na nedeľu 15. novembra. Informoval Vatikán, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra Reuters.

Inzercia

Dnes málokto verejne prizná Matovičovej vláde zásluhy za to, že Slovensko zvládlo 1. vlnu korona-pandémie ako jedno z najlepších v Európe. Aj keď to bol už desaťročia v Európe nepoznaný problém, ktorý museli riešiť zároveň s preberaním vlády po 12 ročnom korumpovaní a rozkrádaní Slovenska a zdravotníctva pod vedením Ficovho SMERu.

Na konkrétne spôsoby testovania a opatrení proti šíreniu Covid-19 majú aj rôzni odborníci rôzne názory. O konšpiračných zdrojoch ani nehovorím, tie spochybňujú ešte aj mnohoročne overenú a potvrdenú užitočnosť nosenia ochranných rúšok. Fakt je, že v súčasnosti aj v iných krajinách zavádzajú podobné opatrenia ako boli a sú na Slovensku, vrátane zatvorených kostolov, lockdownu a celoplošného testovania.

Externá nezávislá inštitúcia Transparency international dokázala, že obvinenia Kotlebovcov a Smerákov z Matovičovho predraženia či klientelizmu pri nákupe testov na celoplošné testovanie sú neopodstatnené. Testy sme kúpili lacnejšie ako mnohé iné krajiny https://transparency.sk/kupovali-statne-rezervy-rychlotesty-na-kicuru/ (info o korektnej diskusii a antigénových testoch napr tu: https://www.facebook.com/jakub.goda.9/posts/10224625196164313 )

Skutočným problémom a chybou Igora Matoviča sú jeho spôsoby. Anti-štátnické, často chaottické, nediplomatické. Spôsob akým cez FB komunikujú členovia vlády, aj premiér s prezidentkou, ako často formuluje a mení opatrenia. Aj to, že v nich niekedy zabúda na tých najzraniteľnejších a neuhrádza náklady samosprávam či nemocniciam. To zbytočne zhoršuje mnohým už aj tak zlú situáciu a pomáha jeho odporcom z prostredia konšpiračných médií, ĽSNS a SMERu. Aj to sa prejavilo pri protivládnej manifestácii v októbri a 17. novembra 2020.

Kontrarevolúcia v novembri 2020

K protestom na 17. novembra vyzývala Kotlebova ĽSNS a Ficov SMER. HLAS-SD bývalého Smeráka a premiéra Pellegriniho tam spustil „anketu“ o predčasných voľbách. Čiže predstavitelia strán, ktoré ideologicky aj prakticky vždy mali problém s demokraciou, právom, spravodlivosťou a toleranciou. V prípade Ficovho SMERu a HLASu podobnému SMERu sú to ľudia priamo ohrození postupujúcim vyšetrovaním korupčno-justičných prepojení, ktorí dúfajú že odchod Matoviča a predčasné voľby by im mohli pomôcť vrátiť sa k moci a zastaviť vyšetrovanie.

Protestov sa okrem prívržencov týchto zúčastnili v značnom množstve aj fotbaloví „ultras“ chuligáni, Mnohí boli podgurážení alkoholom, na hlave mali kukly. Kričali heslá proti premiérovi. Tí majú zjavne blízko k vyholeným „ostrým chlapcom“ z Kotlebovej ĽSNS, ktorí okrem nacistických hesiel už v minulosti viac krát napadli slušných ľudí.

Napriek platnému núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania prišiel aj expremiér Fico, ktorý si v roku 1989 podľa vlastných slov 17. november ani nevšimol. Prišli aj exkomunisti, ktorí po brutálnom zásahu proti študentom pred 31 rokmi prišli o moc. Podstatu a účel protestujúcich (ex)komunistov dobre vystihol už Karel Čapek 4.12.1924 v skvelej eseji „Proč nejsem komunistou“: „Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc. Chudoba, hlad, nezaměstnanost nejsou mu nesnesitelnou bolestí a hanbou, nýbrž rezervou temných sil, kvasící hromadou zuřivosti a odporu.“

Protislovenské rozvracanie republiky

Dnes Matoviča najostrejšie kritizujú ľudia z tábora, ktorý nenosením a spochybňovaním rúšiek prispel k rozšíreniu 2. vlny. Sklamaním, aj keď dnes už nie prekvapením bolo, že spolu s komunistami a extrémistami na proteste 17.11.2020 vystúpil aj bývalý premiér a disident JUDr. Čarnogurský. Nie je známe, že by tento prominentný kresťanský pávnik za posledných aspoň 15-20 rokov spravil niečo pre očistu našej (post)komunistickej justície.

Napriek tomu, že pápeži a cirkev ku ktorej sa J.Č. hlási, učí že základnou úlohou štátu a politiky je presadzovanie spravodlivosti, a jej najväčšou neresťou je korupcia. Na výročie „Sviečkovej“ v marci 2015 spolu s komunistami manifestoval proti NATO. V júli 2016 Čarnogurský napísal, že tí, ktorí usilujú o odvolanie ministra R. Kaliňáka v súvislosti s korupčnou kauzou L. Bašternáka sú zradcovia Slovenska a gadžovia, a demonštrácie kritizoval takmer rovnakými slovami ako Fico.

Pri protikorupčných manifestáciách po vražde Kuciaka a Kušnírovej JUDr. Čarnogurský viackrát podporil vládu R. Fica. Napríklad v rozhovore „Ťahajú Slovensko do chaosu“, ktorý uverejnili Slovensko-Ruská spoločnosť 8. 3. a Hlavné správy 9. 3. 2018, tvrdil že „študentov manipulujú iní." (viac tu: https://www.postoj.sk/31902/ficov-smer-a-korupcia-alebo-soros-genderisti-a-destabilizacia ) Kto teraz manipuloval účastníkov?

Hlavné správy, exmečiarovci, smeráci a Kotlebovi nacionalisti odsudzovali všetky predchádzajúce protikorupčné manifestácie ako „rozvracanie republiky“. Najhoršiu protištátnu činnosť však robili práve tieto komunisticko-mafiánsko-politické korupčné organizované skupiny, ako som zdôvodnil už počas protestov pri kauze Bonaparte-Bašternák (tu:https://www.postoj.sk/15932/carnogursky-proti-papezovi-za-fica-kalinaka-a-bastrnaka )

Pozoruhodné je, že viacerí „dobrí kresťania a Slováci“, čo kritizovali či ignorovali manifestácie po Kuciakovej vražde, a vtedy odmietali požiadavku odchodu Fica a Kaliňáka, teraz žiadali odstúpenie Matoviča... Zjavne buď fandia mečiarovsko-kotlebovsko-smeráckemu štýlu politiky viac než spravodlivosti a právnemu štátu, alebo pomýleným spôsobom považujú Matovičove správanie za omnoho väčšiu chybu než všetko, za čo zodpovedá Ficovláda. :-(

Násilie a polícia

Niektorí kresťania šírili pozvánku „skutocna revolucia svieckovy pochod 12-11-2020“ a potom na 17. novembra. Aj preto treba pripomenúť podstatné rozdiely z hľadiska pokoja a násilia. Pri Sviečkovej manifestácii 25. marca 1988 a študentskej 17. novembra 1989 komunistická polícia brutálne obuškami a vodnými delami zasiahla proti pokojným manifestujúcim. Bez násilia prebehli následné manifestácie "Nežnej revolúcie", ktoré viedli k pádu komunistickej diktatúry. Rovnako pokojne manifestovali desiatky tisíc ľudí proti korupcii a za odvolanie premiéra Fica a ministra vnútra Kaliňáka po vraže j. Kuciaka a M. Kušnírovej.

Naopak, agresivitou sa vyznačovali protivládne protesty v októbri 2020, kde skandovali hanlivé heslá, hádzali po policajtoch kamene, fľaše a delobuchy. Podobnou agresivitou sa vyznačovali aj protesty 17. novembra. Už predtým niektorí šírili internetom hoax, podľa ktorého sa na utorkových protestoch mali zúčastniť „tajní policajní provokatéri”. Polícia vysvetlila: „Ide o jeden z najtradičnejších hoaxov. Na verejných zhromaždeniach sa nikdy nezúčastňujú žiadni policajní provokatéri. Takáto myšlienková konštrukcia je založená na obľúbenom recepte konšpirátorov - nedajú sa nachytať, znovu a raz odhalia niečo prísne utajené, agresivitu niektorých jedincov z davu si vysvetľujú len ako ich reakciu, ktorej nebolo možné zabrániť.” https://www.cas.sk/clanok/1052930/zucastnili-sa-protestov-tajni-provokateri-z-policie-muzi-zakona-reaguju/ Pokiaľ policajti použili silové prostriedky, bol to dôsledok príčiny – agresivity niektorých demonštrantov.

Pápež František o protestoch

Protestov sa zúčastnili aj normálni slušní ľudia, ktorí sú už unavení z mesiace trvajúcich obmedzení, a ekonomicky na ne tvrdo doplácajú. Časť z nich pod vplyvom konšpiračných médií a autorov nevie pochopiť či nechce uznať vyššie uvedené FAKTY o pandémii Covid-19. Nespokojnosť so správaním Igora Matoviča je oprávnená. Jeho odstúpenie, pád vlády a predčasné voľby však nezastavia Covid-pandémiu, ale môžu zastaviť vyšetrovanie korupčno-politicko-mafiánskych deliktov a reformu justície. A priniesť omnoho horšiu vládu.

Sťažnosti na spôsob akým vláda rieši ekonomický dopad pandémie, na ktorú najviac doplácajú tí najchudobnejší a drobní podnikatelia sú niekedy oprávnené. Nezabudnime však na to, že už mnoho rokov je na Slovensku najväčším škodcom dobrého podnikania korupcia a zlá vymožiteľnosť práva.

Na záver pápež František, ktorý hovorí všeobecne – a zároveň veľmi trefne aj pre súčasné Slovensko. Ten v najnovšej knihe otvorene kritizuje ľudí protestujúcich proti epidemickým opatreniam. „Akoby opatrenia, ktoré museli vlády prijať pre dobro ľudí, predstavovali nejakú formu politického útoku na ich autonómiu alebo osobnú slobodu,“ František v knihe odsudzuje aj populistických politikov, ktorí vytvárajú imaginárnych nepriateľov, aby odvrátili pozornosť ľudí od skutočných problémov. „Keď dnes počúvam niektorých populistických lídrov, vybavujú sa mi 30. roky minulého storočia, keď sa niektoré demokratické krajiny takmer zo dňa na deň zvrhli na diktatúry,“ hovorí František, podľa ktorého aj niektorí veriaci ľudia volia práve takýchto politikov v očakávaní, že ochránia ich náboženskú identitu. ( https://www.postoj.sk/66227/viem-z-prvej-ruky-cim-prechadzaju-pacienti-s-koronavirusom-hovori-papez )

Odporúčame

Blog
Nemecká čižma, ruská záchrana, slovenská konšpirácia

Nemecká čižma, ruská záchrana, slovenská konšpirácia

Zaujímavá informácia ako vraj prezident Tiso varoval pre nemeckým protikresťanským nacionálnym socializmom. Ako Stalinov Sovietsky zväz zachránil Slovanov a Slovákov pred genocídou, a „Nemecko opäť velí slovanským národom, ktoré sa znovu stavajú proti Rusku, a chce ich zničiť pomocou prísunu moslimských migrantov a testovania novej medicíny v našich nosoch po tieto dní.“ Kritické zamyslenie nad ukážkovým nacionalisticko-ľavicovo konšpiračným gulášom.

Blog
Potrebujem vlastne omšu?

Potrebujem vlastne omšu?

Zmenilo sa niečo vo vašom živote tým, že sú zatvorené kostoly? “Áno zmenilo sa”,odpovedal som jej a ona sa mi snažila nahovoriť, že sa nič nezmenilo. Veď predsa k Bohu sa môžem modliť aj doma. Čo sa teda zmenilo a načo je dobré chodiť do kostola? Toto je moje zamyslenie sa nad touto otázkou.