Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. november 2020

Ján 5,41 Slávu od ľudí neprijímam.

42Ale vás poznám, že nemáte v sebe Božiu lásku. 43Ja som prišiel v mene môjho Otca, a neprijímate ma.

Keby prišiel niekto iný v svojom vlastnom mene, toho by ste prijali. 44Ako môžete veriť vy, ktorí sa navzájom oslavujete, a nehľadáte slávu, ktorú dáva len Boh?! 45Nemyslite si, že ja budem na vás u Otca žalovať. Iný na vás žaluje: Mojžiš, do ktorého skladáte svoju nádej. 46Lenže keby ste verili Mojžišovi, verili by ste aj mne, lebo on o mne písal. 47Ale ak neveríte tomu, čo on napísal, ako uveríte mojim slovám?!“

Kristus je veľmi adresný. Áno, aj toto je Jeho slovo. Nehovoril iba o láske. Nepoužíval iba láskavé slová. Hovoril aj o hneve alebo skôr o smútku, ktorý cítil, keď videl neveru u poslucháčov. „Ja vás poznám. Nemáte lásku. Lebo to čo máte, nie je láska. Je to iba sebectvo. Myslíte iba na seba a svoju slávu. Sláva, ktorú dáva Boh, vám nie je dosť dobrá. Ale nie ja vás budem obviňovať pred Bohom. Ten, kto bude proti vám svedčiť, bude nielen Mojžiš. Bude to každý Boží človek, na ktorého ste sa počas svojho života odvolávali.“

Na svete žilo a bude žiť mnoho kvalitných ľudí. Osobností z oblasti vedy, kultúry, politiky, športu... Je dosť vedcov na svete, ktorí okrem svojich prevratných vedeckých objavov ponúkajú aj svoju vieru v Boha a z toho vyplývajúci životný postoj. Ale vy ste ich postoj prekrútili, len aby ste mohli odmietnuť ich vieru.

Je veľa veriacich spisovateľov či skladateľov, ktorí ohúrili svet svojimi geniálnymi skladbami či románmi. Je v nich cítiť iskru večnosti a nadčasovej múdrosti. Používate ich melódie, citujete ich, ale nechcete vidieť Boha v ich dielach. Ale oni čerpali práve z Božej večnosti a vznešenosti! Z Božej krásy a múdrosti! Neskladali skladby o dĺžke 3,5 minúty, aby to bolo komerčne úspešné. Tvorili a tvoria skladby a romány tak ako ich vedie vnútorný (Boží) hlas bez ohľadu na ich dĺžku a komerčný úspech. Tvoria umenie pre krásu a nie pre kšeft. Objavujú Krásu a neponúkajú iba svoje rozorvané vnútro a rozbité ideály. Tvoria. Hľadajú. Utekajú pred zúfalstvom a beznádejou. Ponúkajú východiská. Ale my radšej chceme čítať a počuť hnus. Aby sme si mohli povedať, že takí zlí (ešte) nie sme.

Robert Schuman zakladal zjednotenú Európu na myšlienkach kresťanstva. My chceme európsku ústavu ale bez zmienky o kresťanstve. Ale veď kresťanstvo formovalo Európu dve tisícročia!

My to už neakceptujeme. Vraj sme už dosť zrelí na to, aby sme žili tie najvyššie ideály aj bez náboženstva. Výsledok? Pokus o zákaz kresťanstva, lebo kresťanstvo je ideológiou nenávisti. Vraj nenávidí LGBT. V USA požiadali aktivisti LGBT Obamu, aby vyhlásil kresťanstvo za nenávistnú ideológiu. Obama podmienil úvahy o takejto myšlienke tým, že sa pod túto iniciatívu podpíše 25 tisíc občanov. Za dva mesiace sa podpísalo 1800. Dosť málo. Ale z druhej strany aj celkom dosť. Podľa môjho názoru Schuman bude žalovať s Mojžišom u Ježišovho Otca na Ježišových protivníkov. U Obamu nie som si celkom istý.

Aj viacerí vynikajúci športovci dosahujú svoje výsledky s jediným dopingom -  s vierou v Boha. Ale FIFA odporúča, aby sa futbalisti po strelenom góle neprežehnávali. Aký je na to dôvod? Jediný. Nenávisť voči kresťanstvu.

Inzercia

Ale za nenávistnú ideológiu je vyhlasované práve kresťanstvo. Mimochodom, viete koľko ľudí poškodili futbalové majstrovstvá sveta v Brazílii? 250 tisíc ľudí prišlo kvôli stavbe nových štadiónov pod záštitou FIFA o strechu nad hlavou. Ich odškodnenie je na zaplakanie. Ale FIFA ja vraj morálne správna inštitúcia, lebo propaguje šport, ktorý vychováva ľudí.

A k čomu? K tomu, že treba kvôli športu obetovať osudy najchudobnejších rodín, ktoré majú smolu, že si postavili bývanie na mieste, ktoré sa hodí pre futbalový štadión? Brazília na tomto šampionáte prežila obrovskú potupu od Nemcov. 7:1. Päť gólov za prvých tridsať minút hry. Najlepší obrancovia Brazílie a (asi najdrahší kluboví obrancovia) hrali ako bez futbalového rozumu. Akoby im čosi zatemnilo mozog. Tlačí sa mi na jazyk, že pýchu a spupnosť brazílskych politikov voči 250 tisícom chudobným potrestala akási vyššia spravodlivosť tým, že národný mančaft sa rozpadol v najdôležitejšom a najsledovanejšom zápase. Kto videl slzy a zúfalstvo brazílskych fanúšikov, vie, o čom hovorím. To nebola iba hanba futbalového mužstva. To bol výprask pre celý národ. Priamo v Brazílii, na vlastnom území.

Ako je to možné, že kresťanstvo je tak nenávidené?

Odpoveď nám dal Kristus v Mt 5, 10-11 alebo v Jn 15, 18. On bol tiež prenasledovaný. Bol vyhlásený za nespravodlivého, za rúhača, za človeka s chorými názormi, za človeka, ktorý šíri nenávisť (napríklad voči Rímu). Bol vysmievaný, mučený a ukrižovaný. Nevybral si to, nerobilo mu to dobre. Ale nezastavil to.

        A s najväčšou pravdepodobnosťou to v mnohých konkrétnych prípadoch prenasledovania kresťanov tiež nezastaví. Je to súboj Dobra a zla. Pokus zla zničiť nezničiteľné Dobro. Alebo aspoň tých, ktorí stoja na strane Boha.

Odporúčame

Blog
Čo kresťanovi napadne pri čítaní evanjelia o súde?

Čo kresťanovi napadne pri čítaní evanjelia o súde?

Na nedeľu Krista Kráľa sa číta tento rok pri sv. omši notoricky známy text s obraznou scénou o súde. Evanjelium slávnosti Mt 25,31-46 predstaví Ježiša v úlohe sudcu, pastiera a kráľa. Rezolútna scéna o jednom kritériu jeho súdu a jeho dvojitom výsledku nás drží v pozore a napokon umlčí. No v tichu sa derú na povrch určité otázky a neistota. Naozaj bude stačiť iba altruizmus? Aký význam má viera a hlásanie evanjelia pre večnosť?

Blog
COVID – 12 / Konzervatívne médiá sa topia v asfalte. Aj na dušičky.

COVID – 12 / Konzervatívne médiá sa topia v asfalte. Aj na dušičky.

Slovo bulvár nesie v sebe negatívny obsah, alebo také vnímanie by malo mať. Aspoň v konzervatívnej časti spoločnosti. Napriek tomu je tu toto slovo použité oprávnene. Informovanie o epidémii je poplatné mediálnym vzorcom bulváru. Bombastické nadpisy povrchných článkov nezodpovedajúce obsahu. Nereflektujú realitu na Slovensku. Stratených sedem rokov života na jedného zomretého nie je málo.

Denník Svet kresťanstva