Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. november 2020

Nenechajte sa oklamať developermi!

Iste ste si všimli, že v posledných rokoch nastal na celom Slovensku obrovský, ba priam šialený developerský ruch. Vrcholom tohoto fenoménu je Bratislava, kde sa developerské projekty šplhajú k miliardám eur.

Keďže mám viaceré developerské projekty pred očami, vidím ako sa "tvoria", rozprávam sa so stavbármi, ktorí na nich pracujú, keďže poznám aj ľudí, ktorí v ich "nádherných" projektoch neskôr žijú, ponúkam vám priame výpovede a názory na kvalitu spomínaných "stavieb". A tá je viac ako mizerná. V Bratislave pôsobí viac developerských skupín: neslávne známe finančné skupiny, mečiarovsko-ficoidní privatizéri, bývalí veksláci, tunelári Bratislavy. Samozrejme, existuje tu aj malá skupinka tých serióznych, ale tá je takmer zanedbateľná. Lebo aj k kvalita stavieb tých serióznejších je nie je nič úžasné. Ak si pamätáte ako sa v minulosti stavali napríklad rodinné domy, kde zavedené pravidlá boli základom kvality stavby, tie sa dnes takmer nikde nedodržujú. Chcete mať napríklad steny domy pospájané montážnou penou - nie je problém! Developeri v Bratislave tento postup preferujú! Chcete mať sádrokartonové steny ako priečne steny medzi bytmi? Bývalý bratislavský vekslák zo Skalice vám toto zabezpečí! Chcete mať steny pokryté machom? Aj to je v ponuke. 

Ale teraz vám ponúkem priamy názor ľudí, čo si v  takomto projekte kúpili predražený byt. Ide na prvý pohľad pekný bratislavský projekt, v tej najkrajšej z lokalít. O bytových domoch pod bratislavskou Kolibou - Gansberg sa môžete dočítať v masívnej, veľmi zavádzajúcej reklame, len v superlatívoch. Tiché byty. Určite! Nie sú tiché. A "výhľad"? Ten čoskoro stratia masínou výstavbou, ktorá bude v okolí pokračovať ešte roky rokúce. Obrovské okolité pozemky o rozlohe desaťtisícov metrov štvorcových totiž podivným spôsobom získali "členovia" jednej z tých slávnych finančných skupín a jeden z najskorumpovanejších starostov v histórii slovenského komunálu Richard Frimmel v spolupráci z najskorumpovanejším zastupiteľstvom Bratislava Nové-Mesto zmenili charakter územia z vinohradov na výstavbu sídliska. Všetko sa to odohráva na starej ceste, ktorá vedie na Kolibu, tej jedinej, ktorá bola pred pár rokmi opravená - ale už je opäť zaplátaná ako nevkusný pačvork. 

Ale späť k "peknému" projektu Gansberg. Kde si už ľudia, vo vraj dokončenom projekte kúpili byty. Priamo pod oknami bytov im dennodenne prejde približne 10 domiešavačov betónu a pravidelne tam parkujú nákladné i osobné autá, keďže tu absentujú parkovacie miesta pre verejnosť či pre ťažko zdravotne postihnutých občanov. Tento stav nie je krátkodobý, keďže sa tu chystá ďalšia a ďalšia výstavba.

Byty v Gansbergu sú v Bratislave jedny z najdrahších, ale kvalita ich prevedenia nedosahujú úroveň,vo vzťahu cena a reklama. A to už vôbec nespomínam, čo všetko nasľubovali, nádherné chodníky, skrášlenie okolia. Aj na toto im naletel nejeden novomeský poslanec. 

Vlastníci bytov už teraz musia riešiť mnohé reklamácie: poškodené okná a to tak, že je potrebná ich výmena, zle položená drevená podlaha, po šiestich mesiacoch nedoriešené nastavenie teplej a studenej vody, často sa kaziaci výťah, nedostatočná tepelná a zvuková izolácia rozvodov teplej a studenej vody a vykurovania (prestupovanie tepla a hluku bytov), problematicky riešený odtok dažďovej vody, absencia rýn - voda steká po oplechovaní a fasáde na balkóny a terasy až do bytov. A mnoho a mnoho nepodarkov zostavených v nekonečnom rade.

Problém spočíva aj vo výbere územia, kedysi tam boli vinohrady, ktoré z blízkeho lesa zachytávali vodu a tá vsakovala a zároveň ich vyživovala. Developer však celý kopec odkopal, všetka zeleň zmizla a iste tušíte kde končí všetka tá voda, ktorá pri dažďoch, už nie potôčikmi, ale riečkami steká na toto územie. Izolácia? Áno, nejaká tam je, ale tieto opatrenia sú oproti búreniu sa prírody smiešne.

Aby informácie boli objektívne, je potrebné upozorniť aj na cynizmus investora, firmu ITB. Táto firma hneď po kolaudácii rozpredala súkromným osobám zákonom určený počet parkovacích miest pre verejné parkovanie, vrátane parkovacích miest pre ťažko zdravotne postihnutých. A tak to, čo je skolaudované a má služiť určenému účelu, mu neslúži. Vzťah investora k zdravotne postihnutým osobám a verejnosti je minimálne cynický. Podľa prílušného stavebného úradu jediná možnosť, ako daný stav napraviť je požiadať o znovuotvorenie kolaudačného rozhodnutia. A toto jediné, by som všetkým majiteľom spomínaných bytov doporučil - som zvedavý, ktorý úradník mestskej časti Bratislava Nová Mesto bude riskovať návštevu Národnej kriminálnej agentúry. Napriek tomu, že na úrade pracujú aj veľmi slušní ľudia a poznám ich roky, úrad je celý presiaknutý korupciou ako špinavá špongia. Čierne stavby, zmeny charakterov území podľa priania developerov, predražené projekty - to je bežnou praxou vedenia mestskej časti, ale aj časti zastupiteľstva mestskej časti Bratislava Nové Mesto. Že niektorí noví poslanci bojujú? Niektorí ešte prednedávnom projekt obhajovali. Iní bojujú, ale novomestskou chobotnicou, ktorú štedro platí tá developerská, je to nerovný a zdá sa - na dlhé roky - prehratý boj. 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Keď príde chvíľa Pravdy

Keď príde chvíľa Pravdy

Evanjeliový úryvok slávnosti Krista Kráľa (Mt 25, 31 - 46) hovorí o príchode Syna človeka, keď zasadne na trón svojej slávy a oddelí jedných od druhých. Pán Ježiš uvádza aj kritéria, ktorými sa bude pri oddeľovaní riadiť.