Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. november 2020

A čo ak majú v niečom pravdu?

Že volajú proti premiérovi a proti vláde? To je úplne v poriadku, volá sa to sloboda prejavu. Že porušujú zákaz zhromažďovania? Nepamätám si, žeby v dobe formovaní opatrení zaznela z dnešného demokratického koaličného zoskupenia nejaká myšlienka, ktorá by navrhovala nejaký spôsob zachovania slobody prejavu pri politických zhromaždeniach, podobne ako majú napríklad vo Švajčiarsku.
A čo ak majú v niečom pravdu?

Pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou. Počas tohtoročného výročia nežnej revolúcie mali v centre Bratislavy napriek platným protipandemickým opatreniam svoje stretnutia smeráci aj kotlebovci. Ja si myslím, že je v poriadku, ak uskutočnili svoje stretnutia, aj keď by som sa nezúčastnil ani jedného z nich a nesúhlasím s okydávaním účastníkov a s prekrúcaním dôvodov ich prítomnosti. Stačí sa opýtať, čo ak majú v niečom pravdu.

Že volajú proti premiérovi a proti vláde? To je v poriadku, volá sa to sloboda prejavu. Že porušujú zákaz zhromažďovania? Nepamätám si, že by v dobe formovaní opatrení zaznela z prostredia koalície myšlienka, ktorá by navrhovala nejaký spôsob zachovania slobody prejavu pri politických zhromaždeniach, podobne ako majú napríklad vo Švajčiarsku.

Premiér si dáva nekončiaci sa egotrip, kde niet priestoru pre protirečenie. Jediný, kto môže Matovičovi protirečiť dnes, je Matovič zajtra. V mnohých krajinách sa už v prvej vlne pandémie viedla diskusia o vzťahu vlády, obmedzeniami práv a nárokmi subjektov na odškodnenie. Na Slovensku? Premiér sa povyhráža majiteľom fitiek, predsedovi SaS, a diskusia je skončená. Za ľudí sú vo vleku liberálnych médií a jediná strana schopná korigovať nedemokratické prejavy majiteľa súkromnej spoločnosti OĽANO je Sme rodina, lenže jej druhý najvýraznejší predstaviteľ si pred zrkadlom skúša maskáče a predseda s horúcou linkou na Salviniho a Le Penovú, ktorý by vedel prejaviť sympatie hocakej luze, hlavne nech sú proti migrantom, je v nemocnici.

Pán premiér, zodpovednosť je na Vašej strane. Akúkoľvek vecnú kritiku beriete nie vecne. Bolo by čestné povedať napríklad: Milý odborník XY. Vážim si Vaše nasadenie a schopnosti a uvedomujem si Vašu kritiku ohľadom krokov A, B, C. Pre krok D som sa nerozhodol kvôli nedostatočnej rozlišovacej schopnosti, ale v globálnom meradle sme dosiahli úspech. Možno keby sme mali viac času, poznania atď, boli by sme dosiahli väčší úspech. Analyzujte ďalej, radi zlepšíme politické rozhodnutia v budúcnosti. Akokoľvek, zodpovednosť je na mojich pleciach, voliči vo voľbách rozhodnú.

Alebo, milý nespokojný občan XY, vnímam to, že v pandemických časoch naša vláda oklieštila právo na zhromažďovanie. Prosím vás o pochopenie a o nájdenie iných spôsobov vyjadrenia politickej nespokojnosti. Hlboko si vážim demokratické pravidlá a ustanovizne, deľbu moci a slobodu prejavu. Zriaďujem linku na takého podnety, ktorými  sa bude zaoberať pracovná skupina, ktorá o mesiac predstaví možné spôsoby posilňujúce občiansku participáciu v čase pandémie.

Zaznela ponuka na dialóg z úst predstaviteľov moci? Nezaznela. Je 17. novembra. Je čas si uvedomiť, že suverénom sú občania, a občan Igor Matovič je len predsedom vlády.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Prvotriedny pretekár Formuly 1 preteká v traktore!

Prvotriedny pretekár Formuly 1 preteká v traktore!

Myslím, že strana, za ktorú niekto kandiduje, je dôležitá. Branislav Škripek a Anna Záborská sú výborní kandidáti do europarlamentu, lenže tým, že nekandidujú za KDH, budú mať iba zlomok politického výtlaku, aký by mohli mať ako členovia EPP.

Blog
Prvýkrát v slobodnom svete

Prvýkrát v slobodnom svete

Autor spomína na svoju prvú cestu na Západ - tri mesiace pred novembrom 1989. Je to zároveň smutno-veselá komparácia toho, ako sme žili pred a po tomto predele, ktorý si dnes pripomíname.