Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. október 2020

Zbormajster / Akými hodnotami človek žije, takú hudbu si vyberá

Rozprava o krásnej hudbe nemá konca, pretože jej alfou a omegou je jej Tvorca - preto je tak očarujúca a fascinujúca! Podľa pápeža Františka spievať, hrať, komponovať, dirigovať, robiť hudbu v Cirkvi patrí medzi najkrajšie veci na slávu Božiu. Je to privilégium, Boží dar, vyjadrovať sa hudobným umením a pomáhať spoluúčasti na Božích tajomstvách. Krásna a dobrá hudba je privilegovaným prostriedkom priblíženia sa k nadprirodzenu.
Zbormajster / Akými hodnotami človek žije, takú hudbu si vyberá

Ako vníma toto hudobné tajomstvo zbormajster speváckeho zboru Piarissimo, hudobný pedagóg - učiteľ spevu na ZUŠ a organista Martin Holúbek, prezradil v rozhovore.

Kedy a prečo ste sa rozhodli, že sa budete venovať hudbe?

Rozhodli za mňa moji rodičia, keď ma prihlásili ako prváčika do Ľudovej školy umenia. To dalo môjmu životu smerovanie. V živote som stretol veľa skvelých ľudí, ktorí ma formovali, či už to boli učitelia hudby, organisti, kňazi, hudobníci, umelci alebo priatelia, ktorí sa venovali hudbe.

Ako vás ovplyvnila prítomnosť týchto hudobníkov vo vašom živote?

Hudba sa pre mňa stala každodennou súčasťou, ktorá až tak veľmi neovplyvnila môj život, skôr vyplnila priestor, v ktorom sa pohybujem. Okrem hudby mám rodinu, ktorá ma podporuje, rád športujem, chodím do prírody, na prechádzky so psom, záhradkárčim atď. Aj toto sú veci, ktoré ovplyvňujú môj život. (úsmev)

Akú hudbu počúvate?

Mám rád vážnu hudbu, samozrejme zborovú - akýkoľvek žáner, či interpretov, ale v podstate si až tak nevyberám, počúvam všetko, čo sa počúvať dá... Rád počúvam aj spev vtákov, alebo cvrlikanie v prírode, šum lístia na stromoch, alebo aj rôzne iné zvuky prírody vždy, keď práve nepočujem žiadnu hudbu. A páči sa mi aj beat box, ktorý by som sa chcel niekedy naučiť aspoň trocha. (úsmev)

Čím je pre vás hudba?

Pre mňa je hudba mojim povolaním a koníčkom zároveň. Robím ju rád a napĺňa ma. Neviem si predstaviť, že by som v živote robil niečo iné a každý deň bez nej sa mi zdá zvláštnym.

Akým zvláštnym; aký by bol život a vôbec svet bez hudby?

Podľa mňa by bol smutný a asi nikto z nás si to nevie predstaviť. Hudba tu vždy bola, je a verím, že ešte dlho aj bude. Je to niečo, čo sa nedá len tak vymazať zo sveta.

Vždy záleží na nás, čím alebo kým sa chceme nechať v živote viesť a ovplyvňovať Zdieľať

Tým ste už naznačili, aký vplyv má hudba na človeka; poukážte aj na konkrétnosti

Hudba nás častokrát vie rozveseliť, potešiť, upokojiť, ale aj dojať k slzám. Vie nám dodať silu a „naladiť“ nás vždy, aj keď si to možno ani neuvedomujeme, alebo nevnímame. Život ovplyvňuje asi tak, ako aj iné veci, ktoré sú okolo nás. Vždy záleží na nás, čím, alebo kým sa chceme nechať v živote viesť a ovplyvňovať.

Talent sa vždy prejaví a nájde si vlastný spôsob, ako sa rozvinúť Zdieľať

Aký vplyv má hudba na formáciu a rozvoj osobnosti?

Inzercia

Hudba môže formovať a rozvíjať osobnosť človeka po stránke mentálnej, rozumovej, citovej, či ľudskej. Dáva ľuďom veľa. Každopádne pokiaľ má byť hudba cestou daného človeka, tak na nej vytrvá. Talent sa vždy prejaví a nájde si vlastný spôsob, ako sa rozvinúť.

Aký účinok má hudba na duchovný život človeka?

Na túto otázku sa mi ťažko odpovedá. Snažím sa žiť duchovný život, čo najlepšie v dennom kontakte s Bohom cez modlitbu a sviatosti. Samozrejme pokiaľ spievam duchovné skladby, alebo ich interpretujem so zborom, posilňuje ma to rovnako, ako modlitba. Spev by mal vždy vychádzať z hĺbky srdca. Vnútorné naplnenie, radosť, pokora - jednoducho čo cítim ja, by mali cítiť aj tí, čo ma počúvajú.

Aká hudba dokáže skvalitniť život človeka?

Akákoľvek zmysluplná hudba. Každý inteligentný človek si vie vybrať. Niekto má rád folklór, niekto operu. Niekto zase klasiku či gospel. Takto by sa dalo pokračovať ešte dlho. Podľa mňa, aké hodnoty človek v živote má, takú hudbu si vyberá. Ale určite zvlášť by som v týchto súvislostiach rád vyzdvihol hlavne klasickú hudbu.

Klasická hudba je nadčasová;
skladali ju duchovní velikáni.
Kto hľadá v klasickej hudbe Boha, nájde ho. Zdieľať

Môže klasická hudba priblížiť človeka k Bohu?

Určite áno. Klasická hudba je nadčasová. Bola tu dávno pred nami a myslím si, že bude dlho aj po nás. Velikáni ako Mozart, Bach, Vivaldi, Beethoven, či ktokoľvek zo svetoznámych hudobných skladateľov boli duchovne na výške a mali obrovský dar komponovať hudbu, aby sa ľudia mohli zastaviť, vypočuť si ju a vnútorne premeditovať. Možno to nedokázal každý poslucháč, ale ten, kto v nej hľadal Boha, ho určite našiel.

Vnímate svoje hudobné poslanie ako svoj osobný spôsob evanjelizácie?

Nikdy som sa nad tým takto nezamýšľal. Skôr by to o mne mohli povedať tí, s ktorými sa stretávam a poznajú ma. Ale ak by niekto povedal, že teraz choď evanjelizovať a vyber si spôsob, tak by som mu povedal, že si vyberám hudbu
- môj spev, moju hru.

Viac o skúsenostiach a hudobných pohľadoch Martina Holúbka sa dozviete v relácii Doma je doma na tému: Boh medzi notami.

-

Titulná a foto 1.: z koncertu v Piaristickom kostole v Trenčíne 3. júla 2020
Foto 2.: zo spoločného koncertu Medzinárodného stretnutia školských speváckych zborov Trenčín - Krakov - Ľubľana v r. 2019 v Trenčíne 
Foto 3.: zo svätej omše v kostole Narodenia Panny Márie v Trenčíne
Foto 4.: z koncertu v Kostole sv. Jána Nepomúckeho v New York City, USA 6. decembra 2019

Odporúčame

Blog
Pandémia: Zombie apokalypsa v priamom prenose?

Pandémia: Zombie apokalypsa v priamom prenose?

Istými subkultúrami sa už dávnejšie šíril mýtus o tom, že svet raz zničí zombie apokalypsa, že príde vírus, ktorý všetkých zmení na živé mŕtvoly. Neviem ako vy, ale ja si myslím, že ju zažívame v priamom prenose. Dokonca sme hlavnými postavami.