Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. október 2020

Donald Trump verzus Joe Biden: Sú prijateľní pre kresťanov?

Americké prezidentské voľby, naplánované na 3. novembra, sú hlavnou politickou udalosťou tohto roka. Sú dôležité a zaujímavé aj pre Nie-američanov, pretože rozhodnutia, ktoré vychádzajú z Bieleho domu, ovplyňujú prakticky celý svet. Prinášam pohľad katolíckeho kresťana a trochu aj optiku učenia katolíckej Cirkvi.
Donald Trump verzus Joe Biden: Sú prijateľní pre kresťanov?

Tradične, aj tento rok si budú Američania vyberať z dvojice kandidátov. Prvý z nich je kandidát Republikánskej strany a úradujúci prezident USA, Donald Trump. Joe Biden, bývalý viceprezident za Obamovej vlády je kandidátom Demokratickej strany. Už na prvý pohľad diváka upúta vysoký vek oboch kandidátov. Kým Donald Trump má 74 rokov, jeho oponent Joe Biden bude mať čoskoro 78 rokov. Keby bol Biden zvolený, v čase uvedenia do úradu by mal toľko rokov, koľko mal prezident Ronald Reagan v čase, keď odchádzal z Bieleho domu v roku 1989. Tieto fakty privádzajú niektorých k úvahe, či Biden bude vôbec schopný vykonávať tento mimoriadne náročný úrad. Ak odhliadneme ich vek, akí sú to vlastne kandidáti? A sú prijateľní aj pre kresťanov? 

Donald Trump, ktorý bol zvolený do úradu v roku 2016, je zrejme jedným z najkontroverznejších prezidentov (ak nie vôbec najkontroverznejší) v dejinách USA. Na jednej strane tu máme muža, ktorý má často spôsoby hulváta a grobiana, čo dokázal napríklad v prvej prezidentskej debate neustálým skákaním do reči a útokmi voči Bidenovi. (Mimochodom, túto debatu hodnotím ako najhoršiu politickú debatu, akú som kedy videl a to som si myslel, že som vďaka slovenskej politickej scéne videl všetko.) Český politický komentátor Roman Joch vníma Trumpa ako „človeka, ktorý kvôli svojmu charakteru nie je hodný byť prezidentom Burkina Faso, a nie ešte Spojených štátov amerických.“ A vplyvný americký kresťanský magazín Christianity Today v decembri 2019 dokonca vyzval Trumpa k rezignácii. Donald Trump je typický príklad facebookového politika s „autentickým prejavom“ - neblahý jav, ktorý je veľmi dobre známy aj z našich končín.

Na strane druhej, je prekvapujúce, že dvakrát rozvedený Trump napriek všetkým svojim výstrelkom dokaže robiť pomerne solídnu politiku, prijateľnú aj pre konzervatívneho kresťana. Uvediem aspoň niekoľko príkladov. Trump ako prvý úradujúci prezident v dejinách USA vystúpil na pochode za život vo Washingtone, kde prehlásil: „Každé dieťa je vzácny a posvätný dar od Boha.“ A do Najvyššieho súdu, kde sa prakticky rozhoduje v dôležitých kultúrno-etických otázkach, nanominoval konzervatívnych a kresťanských sudcov. Trump sa síce deklaruje ako kresťan, no u neho je možné vidieť zvláštnu schizofréniu: na jednej strane škandalózny človek, na strane druhej aspoň v istej miere zástanca konzervatívnych hodnôt. 

Podobnú (aj keď v inom zmysle) schizofréniu badať aj u jeho demokratického oponenta Joea Bidena. Biden sa síce deklaruje ako katolík, no počas svojej politickej kariéry kráčal v tragickom duchu mnohých ďalšich západných „katolíckych“ politikov - viera je vraj čisto súkromná záležitosť, ktorú je možné oddeliť od politiky a verejného života. A Biden napriek tomu, že je v súkromí katolík, jeho politický program je plný protirečení s náukou katolíckej Cirkvi. Biden kedysi síce zastával názor, že manželstvo by malo byť len medzi mužom a ženou, dnes je tomu inak - podporuje manželstvá pre osoby rovnakého pohlavia. Biden je obhajcom feminizmu, multikulturalizmu, práv LGBTI ľudí, gender ideológie a umelých potratov. Posledná skutočnosť vyprovokovala istého katolíckeho kňaza k tomu, že pri jednej bohoslužbe odoprel Bidenovi sväté prijímanie. Ďaleko väčšou výzvou pre konzervatívne krídlo pravdepodobne bude Bidenova potencionálna nástupkyňa a demokratická kandidátka na viceprezidentku - Kemala Harris, ktorá je považovaná za jednu z najliberálnejších politikov v USA. 

Samozrejme, že politika nie je len o kultúrno-etických témach, ale je na veľké zváženie či by mal katolík voliť človeka, ktorý sa síce deklaruje ako katolík, no v tak kľúčovej otázke ochrany života obhajuje umelé potraty, ba aj ich financovanie. Bidena (ktorý je bezpochyby kultivovanejší človek ako Trump) by som určite nevolil. Nad Trumpom v mojom prípade visí otáznik. Trump mi je v istom zmysle sympatický, nielen vďaka jeho krokom v niektorých hodnotových otázkach, ale už len tým, že na neho neustále, až obsesívne útočia liberálne média, ktoré sa akoby nezmierili s tým, že Trump vyhral voľby v roku 2016. 

Americký slušný, konzervatívny kresťan však stojí pred neľahkou voľbou, dilemou, ktorá pramení z rozkladu západnej, kresťanskej kultúry: Zvíťazí Trumpov aký-taký konzervativizmus so značným populisticko-vulgárnym nádychom alebo sa naplno presadí kultúra smrti v podaní dvojice Biden-Harris? Nezabúdajme na to, že aké myšlienky vládnu v Bielom dome, také budú prevládať (alebo presadzovať sa) aj kdekoľvek inde vo svete. 

Titulný obrázok - https://www.bloomberg.com/features/2019-trump-or-biden-quotes-quiz/

 

Inzercia

Zaujímam sa o kresťanskú vieru vo vzťahu k spoločnosti, rozumu a vede. „Každý človek sa môže stať kresťanom, ale iba ten, kto sa ním skutočne stane, je bratom.“ (Joseph Ratzinger, Úvod do kresťanstva) Kontakt: bloger.kc@gmail.com

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Pamiatka sv. kniežaťa Rastislava a deň vzniku ČSR

Pamiatka sv. kniežaťa Rastislava a deň vzniku ČSR

Pravoslávna cirkev ako jediná v Čechách a na Slovensku v roku 1994 kanonizovala významného veľkomoravského panovníka – sväté knieža Rastislava Moravského. Ako historická osobnosť a pozývateľ svätých apoštolom rovných Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu stojí tento svätec na začiatku slovanských dejín. On položil základy našim slovanským národom, aby sa mohli vyvinúť do dnešnej podoby. Кrásnоu symbolikou je stanovenie hlavného sviatkovania pamiatky svätého Rastislava na deň 28. októbra, kedy je zároveň spomienka na Vznik prvej Československej republiky. Tento dátum je dňom oslavy spoločného štátu Čechov a Slovákov, ešte stále zjednotených v jednej miestnej Cirkvi, na ktorých území sa rozprestierala Veľkomoravská ríša ako pravlasť všetkých Slovanov.