Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. október 2020

COVID – 6 / Mutácie korona vírusu SARS-CoV-2 sú infekčnejšie

RNA vírusy mutujú častejšie ako ich DNA kolegovia, ale zdá sa, že tento korona vírus zatiaľ mutuje veľmi pomaly. Existuje viacero mutácií, pôvodný a jeho zmenení potomkovia. A tí sa zmenili k horšiemu. Zdá sa, že sú infekčnejší a rýchlejšie sa šíria.

Pôvodný vírus (divý) má označenie D614, mutanti D614G alebo iba G614. Aký je medzi nimi rozdiel? Na infikovanie a prienik do bunky vírus používa hrotový proteín (Spike protein S), reťazec pozostávajúci z 1273 amínokyselín. Na 614 pozícii bol pôvodne proteín označený D (kyselina asparágová) a mutant tam má proteín označený G (glycín).

Pôvodná forma D614 sa začiatkom roku rýchlo šírila vo Wuhane, juhovýchodnej Ázii a po celej zemeguli. Neskôr sa šírila zmutovaná forma D614G. Pred 1. marcom 2020 prakticky všetky analyzované vzorky v JV Ázii, Austrálii a Severnej Amerike boli s variantom D. V Európe už vtedy začal prevažovať mutovaný variant G. V dňoch 11. až 20. marca sa pôvodný variant D prestával šíriť a prevahu všade získal variant G. V apríli a v júni tohto roku sa šíril prakticky už iba variant G. Skutočnosť, že začal prevažovať zmutovaný variant G, a to aj tam, kde pôvodne prevažoval variant D, znamená, že je infekčnejší – má výhodu oproti pôvodnému vírusu D.

Zo sledovania výskytu jednotlivých mutácií vírusu v čase a lokalite sa dá odvodiť aj to, že napríklad do USA bol vírus najprv zavlečený z JV Ázie a až v priebehu marca a apríla sa tam dostal mutant G, pravdepodobne z Európy, kde sa masívne šíril už pred 1. marcom.

Vírusový mutant G spôsobuje vyššiu vírusovú nálož v horných dýchacích cestách. Štúdie totiž ukazujú, že vzorky s touto mutáciou majú nižší prah detekcie pomocou RT PCR testov, stačí menší počet cyklov. Vyššia infekčnosť vyplýva aj zo štúdií na bunkových kultúrach.

Zaujímavý pokus na zvieratách bol urobený na pároch škrečkov. Dve skupiny po ôsmich pároch, zvieratá v páre boli v susediacich klietkach. Vždy jedno zviera z páru bolo infikované. V jednej skupine D vírusom a v druhej G vírusom. Na piaty deň boli všetky zvieratá v oboch skupinách infikované. Rozdiel však bol ten, že v skupine s vírusom G bolo päť zvierat pozitívnych už na druhý deň pobytu s infekčným jedincom. To znamená, že mutácia G sa rýchlejšie množí a rýchlejšie dosahuje množstvá v dýchacích cestách, ktoré môžu spôsobiť šírenie ochorenia. Zároveň je infikovaný infekčný oveľa skôr, ako sa predpokladalo a zistilo (4-6 deň od infikovania, ešte pred nástupom príznakov).

Napriek tomu, že mutácia G sa rýchlejšie množí v horných dýchacích cestách a dosahuje vyššie vírusové nálože v nich, nie je preukázané, že spôsobuje ťažší priebeh ochorenia. Ťažšie priebehy ochorenia sú spojené s masívnym šírením vírusu v dolných dýchacích cestách (pľúca). Vyššie množstvá vírusu v horných dýchacích cestách môžu spôsobiť rýchlejšiu odozvu imunitného systému. To by však mohlo znamenať posun k menej príznakom, menej vážnym príznakom a nižšej úmrtnosti, na druhej strane vyššie množstvo v horných dýchacích cestách môže znamenať rýchlejší prenos do dolných dýchacích ciest – ako to v skutočnosti je, však musia ukázať ďalšie štúdie.

Slovenské dáta

Zaujímavá je stránka www.gisaid.org/epiflu-applications/phylodynamics/ - z ktorej sa dajú vyčítať rôzne dáta. Dá sa zistiť, že z celkových 3743 analyzovaných a zozbieraných genómov nCov bolo 23 dodaných so Slovenska. Z nich je jedna vzorka s variantom D (z 8.3.2020), všetky ostatné (od 6.3. do 16.9.2020) boli variant G. D variant bola z Martina, infekcia nastala v Martine. Pri ďalších, ktoré sú z variantu G, sa uvádzajú krajiny expozície Taliansko, Francúzsko, Rakúsko, Veľká Británia alebo expozícia nastala na Slovensku. Aj tieto údaje ukazujú, že v súčasnosti je vysoko prevažujúcim D614G.

Záver

SARS-CoV-2 má malý výskyt mutácií, oveľa nižší ako vírus chrípky alebo HIV-AIDS.

Inzercia

Mutácie, ktoré v súčasnosti prevažujú vo svete sú infekčnejšie a ľahšie prenositeľné. O to väčší dôvod nosiť rúška a dodržiavať sociálny odstup.

Klinické dáta ukazujú, že pacienti s variantom G napriek vyššiemu počtu kópií vírusu nemajú vážnejšie priebehy ochorenia v porovnaní s pôvodným divým vírusom.

V tejto oblasti bude potrebné veľa ďalších údajov.

 

Zdroje a ďalšie čítanie:

Korber et al., 2020. Tracking Changes in SARS-CoV-2 Spike: Evidence that D614G Increases Infectivity of the COVID-19 Virus. Cell 182, 1–16 (2020).

Odporúčame

Blog
Vieš, kto vlastne si?

Vieš, kto vlastne si?

Žijeme v hektickej dobe plnej vierovyznaní, ideológií, myšlienkových smerov a ideálov. Od mladého veku ich určitým spôsobom konfrontujeme v snahe nájsť naplnenie šťastného života alebo v snahe nájsť miesto v tomto preplnenom svete. V dnešnom svete sme obklopení rôznymi činiteľmi našej spoločnosti. Občas mi to pripadá ako každodenný súboj o našu myseľ. Človek nikdy nemal takú možnosť plnohodnotne sa rozvíjať v rôznych stránkach ľudskej existencie. Máme zdanlivo neobmedzené možnosti, no napriek tomu sa niekedy nevieme nájsť. Čomu veriť? Kde je naša cesta? Kto sme?