Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. október 2020

Vieš, kto vlastne si?

Žijeme v hektickej dobe plnej vierovyznaní, ideológií, myšlienkových smerov a ideálov. Od mladého veku ich určitým spôsobom konfrontujeme v snahe nájsť naplnenie šťastného života alebo v snahe nájsť miesto v tomto preplnenom svete. V dnešnom svete sme obklopení rôznymi činiteľmi našej spoločnosti. Občas mi to pripadá ako každodenný súboj o našu myseľ. Človek nikdy nemal takú možnosť plnohodnotne sa rozvíjať v rôznych stránkach ľudskej existencie. Máme zdanlivo neobmedzené možnosti, no napriek tomu sa niekedy nevieme nájsť. Čomu veriť? Kde je naša cesta? Kto sme?
Vieš, kto vlastne si?

V prvom rade začnime spoločnými črtami. Každý z nás je človek. Hriešny človek plný nedokonalostí a slabostí. Robíme chyby, ubližujeme sebe aj ostatným. Je však toto naozaj naša definícia? Určite nie. Sme nádherné bytosti plné krásy a za určitých okolností sme prenášači pozemského šťastia. Tieto plusy aj mínusy definujú našu primárnu podstatu ľudskosti. No stále je tu niečo viac, čo nás individuálne ako osoby charakterizuje. Začnime povahou. Súbor našich špecifických znakov, podľa ktorých môžu ľudia očakávať typy našich reakcií v rôznych situáciách. No je tu ešte jedna oblasť, ktorá môže prekonať našu povahu. Naše duchovno, respektíve to, čomu veríme. Žijeme v otvorenej spoločnosti, no samozrejme tu dochádza k prirodzenému škatuľkovaniu, ak človek prejaví svoju religiozitu alebo ideológiu či myšlienkový smer, podľa ktorého smeruje svoj život. Podľa môjho názoru to, či nás bude charakterizovať naše náboženstvo alebo ideológia závisí od toho, do akej miery to budeme právoplatne žiť. Môžeme byť na papieri kresťan, moslim, hinduista alebo iné náboženstvo. No pokiaľ to nebudeme žiť autenticky a nebudeme svedkami živej nádeje, je naša snaha márna. Budeme žiť v bubline nášho zidealizovaného náboženstva. Podľa môjho názoru nám naše duchovno dáva možnosť vyššej definície. Človek ju môže alebo nemusí mať. Myslím si, že je to niečo, čo môže vybudovať našu identitu. Vie nám to dodať vyššie ciele, ktorých napĺňanie bude zároveň napĺňať šťastie. Viem to z vlastnej skúsenosti. Náboženstvo a spiritualita dali môjmu životu obrovskú kopu šťastia. Exkluzívneho šťastia, ktoré prevyšuje emócie. Ak mám na túto tému odpovedať osobne, to, čomu verím, mi dodalo identitu a dalo to vyšší zmysel môjmu životu.

 V globále vidím odpoveď na tieto dilemy nie ako povinnosť , ale ako príležitosť. Vo vodách napĺňania šťastia dnes existuje veľmi veľa možností, každý má šancu a prístup k nájdeniu svojho šťastia. Možno kvôli takému počtu ponúkaných možností sa vieme v tomto svete o to ľahšie stratiť. A možno nie, je to ťažké globalizovať. Vidím tu však riziko straty identity, ak človek jasne nevyjadrí cestu svojho života. Môže sa stať, že keď zanedbáme svoje duchovno a necháme sa unášať prúdom ako mŕtve ryby, môžeme zistiť, že zrazu nevieme kto sme. Sociológovia to nazývajú rizikom straty identity. V takýchto prípadoch je takmer nemožné nájsť dlhodobé šťastie. Nedá sa žiť len pre okamih, tak to predsa nefunguje. Pseudonapĺňanie sa prázdnotou nebude mať za následok nič iné ako ešte väčšiu hmlu v hľadaní nášho šťastia.

Na záver by som to len v krátkosti zhrnul. Na túto tému by som dodal, že to nevnímam ako nutnosť, ale ako jednu nádhernú príležitosť nájsť a vyjadriť svoju identitu a ukázať tretí rozmer svojej osobnej definície. Jednoznačne môžeme zosobniť to, čomu veríme a naplniť svoj život niečím vyšším ako je len momentálne krátkodobé šťastie. Starostlivosťou o dušu a ducha môžeme objaviť oveľa väčšiu hĺbku aj v zjavne jasných veciach. Tento čas je ideálny na tieto účely, pretože sa svet zastavil a my máme príležitosť pozrieť sa svojmu srdcu do očí, pozrieť sa s nadhľadom na svoj život a staré, choré vymeniť za nové a zdravé. Na každého čaká jeho identita, každý má špeciálnu možnosť ju nájsť. Každý môže zistiť, kto v skutočnosti je a kam smeruje jeho život.

 

 

 

Benjamin Kardis

Inzercia

Odporúčame

Blog
Celoštátne testovanie – môžeme si dovoliť také plytvanie?

Celoštátne testovanie – môžeme si dovoliť také plytvanie?

Neprajem si pád súčasnej vlády.  Nepodceňujem pandémiu COVID-19.  Už mesiac robím cielené odbery v zariadeniach sociálnych služieb.  Ak bude treba, pôjdem robiť odbery aj na celoštátne testovanie.  Nie preto, že by som ho schvaľovala, ale aby som odbremenila aspoň jedného zdravotníka, ktorý medzitým bude zachraňovať životy.