Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. október 2020

Keď sa dočasné stane trvalým

Neverím, že keď sa otestuje celý národ na koronu – spoločne a zodpovedne – že sa vírus zľakne a okamžite sa stratí. Neverím, že rúška sú tu len dočasne. Mám obavy z toho, čo nám hrozí a preto všetci – chráňme si to najzraniteľnejšie a najvzácnejšie, čo máme – našu slobodu.
Keď sa dočasné stane trvalým

V prvom rade chcem zdôrazniť, že nie som popierač. Verím, že existuje korona-vírus (odpusťte, že neuvádzam jeho presné označenie, ale všetci viete, o ktorom hovorím). Verím, že spôsobuje ochorenia – pre niekoho vážne, pre niekoho menej vážne a pre niekoho žiadne. Verím, že sa proti nemu treba chrániť. Zároveň ale považujem mnohé tzv. protipandemické opatrenia za zbytočné, prehnané až kontraproduktívne.

Vírus tu je a bude. Aspoň v najbližších rokoch. Zdá sa, že je veľmi životaschopný, keďže za pár mesiacov ovládol celú zemeguľu a spôsobil kolaps v mnohých odvetviach. Môžeme ho pribrzdiť, ale nie vykynožiť. Je nový, skôr či neskôr sa s ním stretne každý z nás a je na nás a našej imunite, ako sa s ním vysporiadame. To máte ako s preplnenou priehradou. Keď „priškrtíte kohútik“, voda vyteká po kvapkách – raz vytečie, ale bude to trvať strašne dlho. Keď to pustíte bez obmedzenia, tak sa všetka voda vyvalí naraz a môže narobiť škody. Keď nastavíte kohútik tak akurát (u nás hovoríme „přiměřeně“), voda vytečie relatívne rýchlo a bez veľkých škôd.

Korona tu je a bude –  tak ako množstvo iných vírusov. Všetky z nich sme zatiaľ zvládli k relatívnej spokojnosti aj bez rúšok a hromadného testovania. Áno, viem – korona je najzákernejšia z nich – šíri sa bezpríznakovo. Nuž pred dvoma rokmi sa u nás v rodine šírila bezpríznakovo chrípka a poviem vám, nebola to veru žiadna „chrípôčka“. Škoda, že vtedy za mnou neprišiel žiaden novinár spraviť reportáž, ako som prežila chrípku, to by bola iná story! A na dôvažok – o mesiac neskôr bola chrípková sezóna v plnom prúde a celá naša škôlka mala veľký program v kultúrnom dome. V nasledujúcich dňoch celá škôlka zľahla. Nikto vtedy nepočítal mŕtvych.

Korona je vôbec zaujímavý vírus. Všimli ste si v tom rýchlom behu udalostí jednu zaujímavosť? Je to jediný vírus na svete, pri ktorom vieme presné miesto a čas jeho vzniku (podotýkam vzniku, nie objavenia). Samozrejme, hovorím teraz o vírusoch prírodných – pri tých umelo vytvorených je samozrejmosťou poznať ich rodný list. Možno odborníci – virológovia majú na to logické vysvetlenie a možno je už veda na takom stupni vývoja, že ďalší vírus objaví ešte predtým než vôbec vznikne...

Korona je zároveň vírus s najlepším PíÁr. Krátko po jeho vzniku mu vytvorili webovú stránku s počítadlami. Mapa sveta a na nej rastúce farebné kruhy znázorňujúce počet infikovaných v tom-ktorom štáte. Pravidlá na počítanie korona-pacientov, či korona-obetí síce neboli stanovené jednotne a každý si počítal ako chcel, ale to vôbec neprekážalo. Panika sa šírila rýchlosťou blesku.

„Pandémia“ ešte len začínala a už sme vedeli, že nás zachráni jedine vakcína... vakcína, ktorá ešte nebola ani vyvinutá, ani otestovaná.

Korona je jediný vírus, pri ktorom bola pandémia vyhlásená skôr, než vôbec vznikla. Čo sa týka Slovenska, tu de facto dodnes nemáme žiadnu epidémiu. Kolabujú (našťastie) len úrady verejného zdravotníctva, pretože nestíhajú dohľadávať kontakty. (!!!) Kiež by sme mali len takéto starosti.

Skrátka – celá korona aj s protiopatreniami je dosť diskutabilná. Akurát je problém, že u nás sa nediskutuje. Bez diskusie sa pravda hľadá ťažko. Prečo elitní odborníci na pandémiu nejdú do diskusie s názorovými oponentami? Pokiaľ sú naozaj elitní a pokiaľ všetky svoje tituly nadobudli poctivo, nemajú dôvod odmietať odbornú diskusiu. Ja si ešte pamätám  časy, keď sa nediskutovalo a bola určená jediná pravda. Volalo sa to totalita.

Korona-hystéria spôsobila, že ľudia si ani nevšimli, že sa vďaka mnohým (nie všetkým) nezmyselným protipandemickým opatreniam plíživým krokom blíži totalita. Každým dňom prichádzajú opatrenia, ktoré vážnym spôsobom zasahujú do našich ľudských a občianskych práv.

Začalo sa to rúškami – povinnosť nosiť ich vždy a všade a všetci sa prieči zdravému rozumu. Pre mňa doktor, ktorý nariadi žiakom celý deň byť v škole v rúškach, a to niekoľko týždňov či mesiacov, nie je doktor. Keď vidím človeka kráčajúceho po prázdnej ulici v daždi s rúškom na nose – je mi ho strašne ľúto. Keď vidím moderátora s rúškom na tvári, ktorý je sám v štúdiu, je mi zle. Keď počujem redaktorku RTVS, že si niektorí poslanci v parlamente odmietli nasadiť rúško, pretože je to v rozpore so slobodami a keď pani redaktorka povie, že je to úsmevné (!), pretože žiadne právo na slobodné dýchanie v ústave nie je, tak ma až striasa (https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14028/239817). Sám premiér v jednom zo svojich mnohých statusov priznáva, že bez rúška sa cíti slobodnejšie:

Neviem, či si uvedomujete, že keď teraz akceptujete rúška takpovediac „vždy a všade“, tak tie rúška budete mať doživotne. Nie je to žiadna konšpirácia, toto odznelo z úst elitného odborníka. Pretože korona tu bude vždy a rovnako tu budú aj slabší a ohrození spoluobčania. Uvedomujete si, že odložením rúšok môžete niekomu spôsobiť smrť?! A keď tu nebude korona, bude tu iný vírus – chrípka to vždy istí, tá tiež zabíja.

Inzercia

Asi takto nejak sa dočasné stáva trvalým. Niečo podobné sa už stalo v našich končinách v minulom storočí, keď k nám prišli vojská Varšavskej zmluvy a zostali tu „dočasne“. Ďalší symptóm začínajúcej diagnózy zvanej totalita. Pozor – na Covid-semafore svieti oranžová – sloboda je v ohrození a nastupuje totalita.

Jednu totalitu som už zažila a myslela som, že sme za ňou dali definitívnu bodku v 89-tom. Vtedy sme si zvolili slobodu a demokraciu a jej právny základ ukotvili v ústave o tri roky neskôr. V tej ústave, z ktorej si dnešná garnitúra robí trhací kalendár. Tí, ktorí skladali sľub na Ústavu SR, nepochopili, že môžu prijímať len také opatrenia, ktoré sú s ňou v súlade. A nie meniť ústavu tak, ako sa im to hodí.

Mnohým to nevadí – v strachu o holý život sú ochotní akceptovať akékoľvek obmedzenia. Nuž, poviem tak, že dá sa žiť aj v totalite. Naozaj, dá sa žiť celkom šťastne a spokojne, stačí akceptovať všetko, čo je zhora dané a nepokúšať sa používať vlastný rozum.  Keď vám povedia – nechoďte do kostola – nepôjdete. Keď vám zakážu spievať, nevadí. Keď vám dajú rúško – však, dá sa v tom dýchať celkom obstojne. Keď povedia – všetci nástup na test – pôjdete. Keď povedia – bude lockdown, lebo ste boli nezodpovední – poslušne zostanete doma.

Ako prežiť túto šialenú dobu? Nie každý má guráž vzoprieť sa a postaviť sa na námestie. Prevenciou pred vírusom je známe ROR (ruky – odstup – rúško). Na zachovanie zdravia (fyzického i duševného) odporúčam RVHP.

Čo je RVHP? Všetko to, čo potrebujete k prežitiu:

R – rodina, komunita blízkych priateľov. V ťažkej dobe musíme držať spolu. Nevravím, že treba organizovať veľké rodinné stretnutia každú nedeľu, ale rozhodne sa nesmieme izolovať. Kto je sám, neprežije. Našťastie nepoznám nikoho vo svojom okolí, kto by poslúchol premiérovu šialenú výzvu – nenavštevujte svojich starkých, lebo ich zabijete.

V – viera. Viera v Boha, alebo pre ateistov jednoducho hodnoty tvoriace náš základ, našu identitu. Je to dedičstvo našich otcov – tradície a hodnoty, v duchu ktorých nás vychovávali a ktorých sa máme držať, aj keď sa pokúšajú zakázať nám omše a zrušiť Vianoce.

H – hudba. Možno zdanlivo nepodstatná vec, v skutočnosti veľmi dôležitá pre duševnú pohodu. Hudba je liek, hudba spája, pri hudbe si oddýchnete, odreagujete sa – či už spievate, alebo ju len počúvate. Hudba vám dáva radosť do života, ktorú v aktuálnej situácii potrebujete ako soľ.

P – práca. Poctivá, zmysluplná, napĺňajúca, prinášajúca radosť. V dnešnej dobe je to pre mnohých luxus, ale aj keď ste nezamestnaný, alebo máte prácu, ktorá vás až tak nenapĺňa, stačí porýľovať záhradu alebo poupratovať okolo paneláku. Ideálne vo dvojici alebo v partii, aj keď epidemiológovia by z toho asi nemali radosť.

Je na nás, ako budeme žiť. Ja si želám spoločnosť, kde sa dá slobodne dýchať.

"Pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou" - jednoduché a výstižné. A nanajvýš aktuálne v každej dobe.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.