Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. október 2020

COVID - 5 / Vtáčkovia, siroty a blázni. Nie! Politici, médiá a blázni.

Opozícia a médiá sa správajú ako malé deti, ktoré sa nevedia zmestiť do kože a nevedia s tým prestať. Neustále spochybňujú čokoľvek s čím príde pandemická komisia, krízový štáb a vláda. Tým robia živnú pôdu pre šírenie epidémie. Aký máme očakávať výsledok? Plač a škrípanie zubov.

Babylon názorov

Česká republika padá do špirály spôsobenej exponenciálnym rastom počtu ochorení. Dnešné správy: Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka (22.10.2020) od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se základním sortimentem. Omezila také volný pohyb.

Kvůli covidu se už české nemocnice zaplnily na 80 procent. „Máme připravený model odsunu pacientů, kteří nevyžadují urgentní péči do hotelů,“ uvedl Prymula. Podobně chce využít i lázně.

Stále však oveľa horšiu realitu v Česku ako zatiaľ u nás nechcú pochopiť a pripustiť si mnohí. Objavia sa však aj iné hlasy a dovolím si zacitovať z blogu s názvom Otevřená výzva všem autorům otevřených výzev: Přestaňte otevřeně vyzývat!:

„Svoboda projevu je zcela nezpochybnitelná. Mnozí si ovšem tu svobodu vysvětlují jako povinnost se vyjadřovat, a tak se vyjadřují. Moudře, hloupě, erudovaně, naivně, zajímavě i nudně. Aktuálně však především kontraproduktivně.

Týká se to prakticky všech. Politiků, odborníků, pseudoodborníků, novinářů, publicistů, aktivistů, blogerů, internetových žvanilů. Prostě všech. Politici se předhání v tom, kdo dřív a kdo barvitěji nastíní budoucí scénář, aniž by k tomu měl mandát a takový scénář byl schválen, odborníci napadají politiky, že je neuposlechli, ale sami mezi sebou nenachází názorovou shodu. Politici sice výborně věští, ale zříkají se odpovědnosti, které se zříci nemohou, protože oni musí rozhodovat, a ne celé spektrum různých znalců, a už vůbec ne hlas nějakých celebrit nebo ulice.

Jsme svědky názorového Babylonu a zmatení jazyků je nadosah. Už není ani prostor ověřovat, co je pravda, co je lež, co je názor, co je konsenzus a co jenom tak někdo ze sebe chrlí, protože může a cítí se být aktuálně povolán chrlit.“

(Zdroj: https://turnerjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=759329)

Názorovému Babylonu nie sú schopní odolať politici a aj tí najzodpovednejší majú v súčasnosti veľmi ťažkú úlohu. Totiž to, čo vidíme dnes, dnešné počty pozitívne testovaných, sú obrazom šírenia infekcie spred 7 až desiatich dní. Dnes nakazení sa objavia v súčasnom systéme testovania najskôr za týchto sedem až desať dní.

Tu stojí výzva pre politikov – reagovať s predstihom, lebo dnešné opatrenia sa prejavia až o niekoľko dní a tie opatrenia majú byť nie reakciou na aktuálne počty infikovaných, ale na počty, ktoré budú v období za 7-10 dní. Vieme, že aj pri úplnom lockdowne budú počty infikovaných rásť ešte približne dva týždne.

Bláznivý list

Do tejto problematickej situácie prichádzajú naviac bláznivé hlasy amerických a anglických vedcov. Zverejnili otvorený list, kde žiadajú iný prístup – založený na izolácii kritických skupín a starších vekových skupín. Tieto ich názory však majú zásadné nedostatky, ktoré sa prejavili už v prvej vlne. Ide o to, že sa nepodarí ich izolácia.

Okrem toho takáto nútená izolácia na niekoľko mesiacov, zákaz návštev príbuzných vedie k stavu podobnému väzeniu. A čo personál? Izolácia spolu s dôchodcami tiež. To by sa týkalo aj tých, ktorí nie sú v domovoch dôchodcov., avšak ako by sa realizovala izolácia vo viacgeneračných rodinách, to nikto nevysvetlí.

Inzercia

Ako by sa určili kritické skupiny mladších, ako by sa čo i len teoreticky izolovali? A ďalšia zásadná otázka – do kedy??? Tzv. kolektívna imunita je zatiaľ efemérny pojem, pretože zatiaľ pre tento vírus nebola nikde nenastala a nie je teda preverená, že by mohla fungovať.

Okrem toho teoreticky – uvoľnenie šírenia vírusu by znamenalo rapídny nárast vážnych a smrteľných prípadov ochorenia v mladších vekových skupinách, ktoré zdravotnícky systém rovnako nemusí byť schopný zvládnuť. Rodiny by strácali otcov a matky. Nikto nevie určiť, kto je rizikový a kto nie, kto zomrie, kto prežije s ťažkými následkami a kto bez nich.

Cypriánov mor – epidémie ako príčina pádu Rímskej ríše?

Cypriánov mor bol jednou z troch veľkých epidémií, ktoré zasiahli Rímsku ríšu medzi 2. a 6. storočím a prispeli – a mnohí by pridali, že zásadne – k jej vnútornému rozkladu. Takzvaný Antonínovský mor (165 – 180) bol podľa všetkého epidémiou kiahní. V 6. storočí zasa zasiahol Rímsku ríšu tzv. Justiniánov mor (541 – 542), nazvaný podľa cisára Justiniána, ktorému epidémia zahatala plány na opätovné obnovenie veľkosti a slávy ríše. Len nedávno potvrdil rozbor DNA obetí Justiniánovho moru, že patogénom, ktorý bol zodpovedný za vlnu umierania, bola Yersinia pestis, baktéria, ktorá sa vrátila do Európy v 14. storočí ako čierna smrť. Cypriánov mor mohla byť podľa popísaných príznakov epidémia eboly. Tak sa v prekvitajúcej ríši znížil počet jej obyvateľov z 60-70 miliónov na 20, prestal byť obranyschopná a dorazili ju vpády barbarov.

Najzávažnejší dopad katastrofickej epidémie Cypriánovho moru však nebol ani ekonomický, ani politický, ale psychologický. Ľudia pod náporom smrtonosnej nákazy strácali dôveru v tradičné spoločenské inštitúcie, ktoré zastrešovali život v rímskej spoločnosti a poskytovali záruku kozmického poriadku, akými boli rímske kulty.

(https://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/rimsku-risu-mohol-znicit-bratranec-eboly)

Dnes sme na tom rovnako

Takto to naše dnešné diane popisuje prof. Krčméry v aktuálnom rozhovore:

„Teraz je, žiaľ, úplne iná atmosféra. Utápame sa v žabomyších vojnách, v obviňovaní vlády a verejných zdravotníkov, podávaním žalôb, hľadaním vinníkov a uverejňovaním len negatívnych správ a chýb, čo šíri depresívnu atmosféru a deštrukciu autorít, pričom oba tieto javy sú hnacím motorom pre pandémiu.“ (https://www.postoj.sk/63526/masove-testovanie-ma-zmysel-no-sprisneniu-opatreni-sa-nevyhneme)

Ochorenie stále nevieme účinne zvládať ani liečbou ani preventívnym očkovaním. Jediné, čo máme, a máme to vo svojich rukách, je dodržiavanie protiepidemických opatrení. Tým vieme zásadne ovplyvniť počty úmrtí, lebo vieme, že pri nápore a zrútení zdravotníckeho systému sú ich počty rádovo vyššie.

Takže hor sa do celoplošného testovania a v prípade potreby aj čiastočného či úplného lockdownu.

Fyzik so širokými záujmami. Nie je dobre obklopiť sa ľuďmi, ktorí vám hovoria to, čo chcete počuť.

Odporúčame

Blog
Duchovná choroba ἀκήδια/accidia (znechutenie)

Duchovná choroba ἀκήδια/accidia (znechutenie)

Prežívame druhú vlnu pandémie a opäť izoláciu. V spoločnosti už cítiť únavu a znechutenie. Pápež František uprostred prvej vlny pandémie povedal: „Napredovali sme bezohľadne a mysleli sme si, že navždy zostaneme zdraví na chorom svete.“ Treba bojovať aj proti duchovným chorobám, lebo iba tak nájdeme silu čeliť nepriazni. Svätý Ján Kasián menuje osem hlavných nerestí: obžerstvo, smilstvo, lakomstvo, hnev, smútok, znechutenie, márna sláva, pýcha. Jedna z nich je charakteristická pre ľudí osamotených, žijúcich v izolácii: znechutenie, ktoré nazývali po grécky ἀκήδια alebo po latinsky ¨accidia¨. Vnútorne človeka paralyzuje. Potrebujeme túto chorobu diagnostikovať a liečiť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.