Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. október 2020

Ivana Takáčová: Po liečbe v IVF centre som bola na dne. Pomohla Naprotechnológia

Zdalo sa, že jediným riešením bude umelé oplodnenie, ale nebolo to tak
Ivana Takáčová: Po liečbe v IVF centre som bola na dne. Pomohla Naprotechnológia

Manželia Takáčovci sú dnes šťastnými rodičmi malej dcérky. Po prvotnom neúspešnom snažení viedli ich kroky do IVF centra, odkiaľ odchádzali so slzami v očiach, že sú beznádejný prípad. Tie ďalšie smerovali k odborníkom v Naprotechnológii, kde ich prekvapil individuálny prístup a uistenie, že stratený prípad nie sú ani zďaleka. 

Kedy ste začali pociťovať, že je niekde problém? 

Ako mladí ľudia sme nedostali nič zadarmo, preto sme ako mladomanželia hneď nepomýšľali na dieťa, ale skôr, ako sa zabezpečiť. Po štyroch rokoch manželstva však prišiel zo dňa na deň pocit, že – chceme deti a teraz hneď. Samozrejme, ako to býva: keď niečo veľmi veľmi chceme, nejde to hneď a tak to bolo aj u nás. Po pol roku neúspešného snaženia sme sa začali zamýšľať, čím to bude.

Vaša cesta smerovala do IVF centra, čo konkrétne vám ponúkli? Akú pomoc?

Moja gynekologička bez toho, aby to začala nejako inak riešiť, nás hneď poslala do miestneho IVF centra, ktoré je dosť vychýrené. Vybrali sme si „doktora roka“, s tým, že sme v dobrých rukách. V testoch vyšlo, že manžel je v poriadku, problém bude teda u mňa. Začala sa hormonálna liečba v tabletovej forme a hneď medzi 14.-17. dňom kontrola, či zabrala a či prebieha ovulácia. Toto sa opakovalo, a dokonca gradovalo injekciami do brucha. Aj napriek otázkam, ktorých som mala neúrekom, mi nebolo absolútne nič vysvetlené. Na opakované otázky, čo robím zle alebo prečo nemám ovuláciu aj napriek hormónom, mi na moje naliehanie pani doktorka odpovedala, že možno by bolo dobré schudnúť. Z každého jedného vyšetrenia v strede mesiaca som odchádzala sklamaná a všetky moje nádeje v to, že budeme rodina, boli zlomené. Keď sa nám nepodarilo vyvolať ovuláciu jeden mesiac, tak sme nasadili hormóny, a zase nič a zase nič a zase nič... Takto vyše 7 mesiacov. Vyzeralo to tak, že budem musieť podstúpiť insemináciu (platený zákrok), drilling vaječníkov a umelé oplodnenie. V podstate sme len čakali na moje plodné dni, aby sme mohli podstúpiť zákrok. Každý jeden mesiac prinášal sklamanie a mne pocit, že som neplodná, že mám problém, že z toho aj tak nič nebude. Z posledných vyšetrení, po zavedení hormónov, som odchádzala so slzami v očiach a s pocitom, že som beznádejný prípad.V čom je Naprotechnológia iná? 

Priznám sa, keď som sa dozvedela o Naprotechnológii, nebola som hneď úplne nadšená. Ale po tom, ako mi bolo všetko dôkladne vysvetlené, veľmi som ocenila konečne iný prístup. Pochopila som, ako funguje ženské telo, pochopila som, že nie som stratený prípad, len jednoducho moje plodné dni nemusia byť práve v 14.-17. deň cyklu. Tiež, že moje cykly môžu byť oveľa dlhšie ako u iných žien a je to stále v poriadku. Páčilo sa mi, že sa absolútne individuálne ku mne pristupovalo, že som mala svojho poradcu, ktorý sa mi venoval, že sme všetko spolu preberali. Ocenila som tiež veľmi ľudský prístup. A čo bola moja najväčšia radosť, zistila som, že ovuláciu v skutočnosti mávam. V centre mi pomohli pochopiť, ako funguje moje telo. Zaznačovali sme môj cyklus, potom som išla k vyškolenej Napro-gynekologičke, ktorá mi všetko vysvetlila. Tiež ma upokojila a dodala mi veľkú vieru, že som zdravá, že to celé snaženie len potrebuje svoj čas. A presne o 1 a pol mesiaca od nášho stretnutia som bola tehotná. A to len vďaka pochopeniu, že som plodná, skvelému prístupu a správnemu hormonálnemu nastaveniu.

Po vašej skúsenosti, čo by ste poradili iným párom?

Poradila by som ostatným, aby rodičovstvo zbytočne neodkladali, aby sa radšej poponáhľali. Dieťatko nám úplne zmenilo náš doterajší život. Som neskutočne rada, že som odišla z IVF centra. Naše kroky, nebyť Naprotechnológie a ľudí, ktorých sme tu spoznali, by asi viedli k umelému oplodneniu s pocitom, že nie je iná možnosť. Myslím, že Naprotechnológia je tu pre všetky páry, a vysvetlenie, ako funguje telo, by sa malo vyučovať na školách. 

Inzercia

Aké sú vaše pocity z prežívania rodičovstva dnes? Predpokladám, že cítite veľkú radosť a vďaku.

Sme veľmi vďační za to, že sme rodina, užívame si to. Všetko je inak a prispôsobujeme všetko našej dcérke. Starostlivosť nám opláca čistou láskou, začína sa smiať a krásne rastie. Odporúčam nečakať a radšej skôr ako neskôr zakladať rodinku. Ale určite nečakať roky. 

Pozn.: Viac o Naproliečbe na Slovensku sa dozviete na stránke www.plodar.sk. PloDar, o.z.

Zuzana Rigdová

Autorka rozhovoru je mama štyroch zázrakov, manželka svojho Ľuba, absolventka Manažmentu ľudských zdrojov, oblasti, ktorej sa aj profesionálne venuje, momentálne na materskej s najmladším. Školiteľka Creightonského modelu. Fanúšik dobrej kávy, mora, kníh, svojej rodiny a čokolády :-) a Boha.

Foto: pixabay.com

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.