Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. október 2020

Čo je za nečakane zlými číslami alebo kto je naším bohom

Keď vo svete vrcholila prvá vlna epidémie, položil si Ľudovít Ódor vo svojom blogu "Ako oživiť ekonomiku" otázku, čo je za prekvapivo dobrými číslami na Slovensku. Dnes, keď naplno prepukla druhá vlna aj na Slovensku, je teda na mieste pýtať sa, čo je za nečakane zlými číslami?
Čo je za nečakane zlými číslami  alebo  kto je naším bohom

Jasnú odpoveď nám dáva Richard Sulík. Ekonomika je prioritou. I keď denne pribúdajú desiatky obetí a zdravotníctvu hrozí kolaps, pre fungovanie spoločnosti  sú nevyhnutné otvorené nákupné centrá, reštaurácie, športoviská a teplé rožky v nedeľu ráno. Domnievam sa, že príčinou zlých čísel sú priority dnešnej doby: obchod a spotreba bez akýchkoľvek obmedzení. Povedané inak - ideály ekonomického liberalizmu.

Už v knihe Exodus si Izraeliti  urobili zo zlata liate teľa, klaňali sa mu, priniesli mu obetu a vykrikovali: »Toto je tvoj boh, Izrael, čo ťa vyviedol z egyptskej krajiny.« Kto je naším bohom dnes? Je biznis a obchod prioritou skutočne za každých okolností?

Epidémia covidu a udalosti posledných mesiacov jasne ukazujú, že odpoveď na túto otázku je dnes hlavnou deliacou čiarou našej spoločnosti.  V sporoch, a to nielen okolo protiepidemických opatrení, ale aj otvorených obchodov v nedeľu či návrhu na obmedzenie potratov, stoja na jednej strane liberáli, progresívci, kotlebovci a komunisti všetkých smerov a hlasov. Podporovaní sú mohutnou kampaňou rovnako z mainstreamových i konšpiračných médií, neraz dokonca aj niektorými predstaviteľmi cirkvi. Na druhej strane stojí časť súčasnej vládnej koalície a (donedávna) aj jeden internetový denník. To čo ich rozdeľuje je práve postoj k otázke, či sú našim bohom peniaze? A naša odpoveď na ňu je primárnou príčinou nečakane zlých čísel.

 

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kotleba v base, komunisti v parlamente – nedemokraticky nespravodlivé

Kotleba v base, komunisti v parlamente – nedemokraticky nespravodlivé

Špecializovaný trestný súd odsúdil predsedu parlamentnej strany ĽS NS Mariána Kotlebu za údajnú propagáciu fašizmu na 4 roky väzenia. Kotlebovci však nepropagovali fašizmus, ale nacionálny socializmus, skrátene nacizmus. Rozsudok je nedemokraticky nespravodlivý, keď zároveň v parlamente a vysokých štátnych funkciách sedia bývalí budovatelia a súčasní propagátori komunizmu, ktorý bol rovnako zločinným totalitným režimom ako nacizmus.