Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. október 2020

Prečo by sa kresťania mali zaoberať umelou inteligenciou

Prečo by sa kresťania mali zaoberať umelou inteligenciou

Kresťanstvo je veľmi rozmanitý jav a svojim vyznávačom pomáha určitým spôsobom interpretovať svet. Kresťania sa aktivizujú v rozličných oblastiach spoločnosti od politiky cez ekológiu až po vedu. Angažujú sa preto, lebo zakladateľ kresťanstva Ježíš Kristus povzbudzoval (a povzbudzuje) svojich učeníkov k tomu, aby boli soľou zeme. V Markovom evanjeliu hovorí: „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému stvoreniu.“

Každý kresťan by mal prispieť svojimi talentami k budovaniu Božieho kráľovstva. 

Z tejto základnej optiky vyvstáva nasledujúca úvaha: Kresťan nie je niekto, kto mysli iba na súčasnosť, na to ako dnes môže zveľadiť náš spoločný domov-planetu, ale aj niekým, kto pozerá s vierou dopredu. 

Téma umelej inteligencie nie je iba témou budúcnosti. Kým pred pár rokmi to bola ešte viac-menej okrajová záležitosť, ktorá patrila skôr do žánru science fiction, dnes ide o mainstreamovú tému. Tejto téme sa venuje nielen armáda technikov a vedcov, ale vyjadrujú sa k nej aj politici a významní podnikatelia. 

Umelá inteligencia nepochybne zasiahne (a už teraz zasahuje) oblasť priemyslu a služieb. Poznačí nás rozsiahla automatizácia. Zasiahne aj náš každodenný život, ovplyvni naše vzťahy aj vnímanie seba samých.

Technológie umelej inteligencie nepochybne zvýšia efektivitu práce a ešte viac uľahčia náš život. Nástup týchto technológii je spojený aj s určitými obavami (napr. stratou prace), no veľa záleží aj od toho, ako sa k tejto problematike ľudstvo postaví.

Inzercia

S pokrokom v oblasti umelej inteligencie a jej zavádzaním do priemyslu vyvstávajú aj početné filozofické otázky. Asi najdôležitejšou bude večná, antropologická otázka: Kto je človek? V dejinách sme sa na ňu pozerali rôzne. Kým po kopernikovskom obrate sme sa zaoberali tým, že kto je človek v rozľahlom vesmíre, po darwinovskom obrate sa dilema točila okolo toho, ako chápať človeka v prírode. 

V rámci ďalšej revolúcie by sa mali filozofovia a teológovia pýtať: Kto je človek (alebo kym je človek) v zajatí technológii a strojov. Aký je morálny status stroja vybaveného umelou inteligenciou? Je inteligencia určujúcou konštantou ľudského bytia?

Problematiku umelej inteligencie dobre vníma aj Vatikán, ktorý na začiatku tohto roka usporiadal na túto tému veľkú konferenciu. V médiách som zachytil správu o tom, že pápež František sa o túto tému aktívne zaujíma a dokonca sa chystá o tom napísať samostatný dokument. Ak to nie je len novinárska kačica, mohlo by ísť o prevratný a veľmi zaujímavý text, ktorý povzbudí kresťanov angažovať sa ešte viac v oblasti technológií.

Titulný obrázok - forbes.com

Odporúčame