Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. október 2020

Nie je nutné sa desiť vysokých čísel

Na prvý pohľad máme vysoké čísla. Skúste ešte druhý a tretí pohľad a nepríde nám to vôbec také hrozné.
Nie je nutné sa desiť vysokých čísel

3000 pozitívnych testov. Hrozivé číslo? Na prvý pohľad áno. Človek si nejako automaticky vsugeroval predstavu, že 3000 pozitívnych testov za deň rovná sa tritisíc novonakazených ľudí. Aby toho nebolo málo, "sugerácia" pokračuje tým, že je to vlastne 3000 nových ľudí napojených na umelú ventiláciu. Skutočnosť je však o čosi menej dramatická.

Druhý pohľad

Keď týmto informáciám venujeme druhý pohľad, pochopíme základnú vec - tu nejde vôbec o novonakazených ľudí. O novonakazených ľuďoch sa nepíše nič. Píše sa o vykonaných PCR testoch a o tom, koľko z nich bolo pozitívnych. 

Podsúva sa nám tu otázka - kto sa vlastne testuje? 

Testujú sa UŽ chorí ľudia, ktorí už covid mali v minulosti potvrdený. Testujú sa preto, aby sa mohli vyhlásiť za vyliečených z covidu. Takže ak sa nakazíš covidom, si niekoľko dni v karanténe a potom ideš znova na testy. Buď ti vyjdu negatívne, alebo pozitívne a ešte sa musíš liečiť. A to je podstatná časť tohto hrozivo vyzerajúceho čísla. Štatistiky asi neexistujú, alebo nie sú verejné, ale myslím si, že minimálne polovica výslednej hrozivej cifry sú tieto prípady - ľudia, ktorí sa ešte nevyliečili, nie noví pacienti. 

Testujú sa ľudia, ktorí boli v kontakte s pozitívnou osobou. Samozrejme, že otestovať sa nedajú všetci, ale niektorí sa dajú. Opäť - sú buď pozitívni, alebo negatívni. To je ďalšia časť hrozivo vyzerajúceho čísla. 

Po tretie sa testujú ľudia, ktorí majú príznaky podobné koronavírusu. A opäť - sú pozitívni, alebo negatívni. Idú normálne žiť, alebo sa idú liečiť do karantény. 

Inzercia

Tretí pohľad

Pri treťom pohľade si posvietíme na pozitívnych ľudí. To, že je niekto pozitívny, zďaleka neznamená, že bol nad ním podpísaný ortieľ smrti. Vlastne bol. Ale ten bol podpísaný nad každým už vo chvíli počatia. Každý, kto sa narodil, vie naisto, že zomrie. Ale poďme späť k veci. 

Faktom zostáva, že väčšina ľudí má mierne príznaky. Osobne poznám odhadom tak 30 ľudí, čo si covidom prešli, piati o tom ani nevedeli, ďalší desiati pokašliavali a pár známych malo vysoké horúčky a šli si pľúca vykašľať. Pre väčšinu obyvateľstva covid nie je nejako extra nebezpečný. Samozrejme, treba myslieť na starých a chorých, pre ktorých môže byť covid príčinou smrti. Ja sa niekedy len tak zamýšľam, že poznám pár ľudí, čo keby dostali pozitívny výsledok testu, tak umru skôr zo strachu ako z covidu. Bez srandy. 

Záverom

Takže ak sa zamyslíme nad vysokou cifrou a nezačneme hneď bezhlavo stresovať, uvedomíme si, že z 3000 ľudí je možno tak 15, ktorí zomrú na covid... a ďalších 100, alebo možno 1000, ktorí zomrú na následky nelogických opatrení. A nemyslím tým rúško... 

 

Ilustračné foto pochádza z premium accountu na freepik.com

K viere ma od malička viedli rodičia. V puberte som ju začal zveľaďovať, študovať a skúmať do hĺbky a vtedy som sa pre ňu aj sám rozhodol. Od roku 2006 pôsobím ako chrámový organista a verím, že túto službu budem konať až do smrti. Som obdarený (alebo potrestaný?) naturálnym spôsobom vyjadrovania, čo sa premieta aj do mojej blogerskej činnosti. Vo svojich blogoch sa venujem téme kresťanstva, ale aj iným témam, ktoré ma zaujímajú.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.