Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. október 2020

Áno, potrebujeme kostol, aby sme sa mohli modliť

Inými slovami: "Milujem, keď nás ateisti idú poučovať o tom, čo potrebujeme a nepotrebujeme v duchovnom živote" :)
Áno, potrebujeme kostol, aby sme sa mohli modliť

Však a nemôžeš sa modliť doma? Áno, môžem. Aj sa to snažím robiť. Zmyslom kostola však nie je LEN modlenie. V kostole sa dejú iné veci, nepochopiteľné a rozumom neobsiahnuteľné veci. Sám Boží Syn - Kristus koná znova a znova svoju obetu, lež nekrvavým spôsobom. To je omša. 

O čo v kostole ide?

Centrom "kostola", ako sa hovoro povie, je, pochopiteľne, Eucharistia. A k Eucharistií sa človek nedostane len tak. Jedine kňaz a biskup má moc konsekrovať hostie a zmeniť ich podstatu na Božie telo a víno na Kristovú krv. Nikto iný. Deje sa to pri každej omši. Takže, až budeš mať, milý ateista, schopnosť konsekrovať hostiu, potom nebudem chodiť do kostola. Do tej chvíle však kostoly a kňazov v nich, potrebujeme. 

Eucharistia a ostatné sviatosti (Sviatosť zmierenia napríklad), by samozrejme, mali byť stredobodom života každého kresťana (alebo aspoň katolíka). To sa však nedá, keď príde istý Trnavský "panpremjer" a zatrhne to. Možno nepostrehol slová písma "Nemal by si nado mnou nijakú moc, keby ti to nebolo dané zhora" (Jn 19:11). Mal by na to pamätať, vo vlastnom záujme... 

Krčmy môžu

Krčmy byť otvorené môžu. To mi dajako hlava neberie. Kde je väčšia šanca sa nakaziť? V kostole, kde sú všetci dezinfikovaní, s rúškami, sedia od seba v rozostupoch, alebo v krčme, kde rúška bokom, chlastajú, chrchlia, rigajú, oblapjajú sa a "co ja znam co všicko"? 

Áno, ale krčmár, keď zavrie, tak skrachuje...

Aha. Čiže to, že krčmár skrachuje, je dostatočným dôvodom k tomu, aby sa tam mohli ľudia nakaziť veľmi smrteľným kovidom. Gratulujem k logickému opatreniu. V kostole sa ešte nikto nenakazil, resp. o tom nevieme. V kostoloch sa dodržiavajú pravidlá veľmi striktne, a to práve preto, lebo dnes je moderné si obtierať hubu o Cirkev a každé aj to najmenšie porušenie nariadení, by nejaký expert hneď hlásil, minimálne na 112. Pokuty sú to, čo farnosti potrebujú najmenej, keďže ledva prežívajú. 

A to ani nehovorím o tom, že aj kostol môže skrachovať, lebo v kostoloch je zavedená minimálne elektrina a voda, za ktoré sa platia preddávky. A zrazu nie je z čoho. 

Inzercia

Naozaj potrebujeme kostoly?

Možno by sme mohli byť troška "ústretovejší", mohli by sme "pochopiť situáciu" a pod. Áno, mohli.

Položme si teda inú otázku - potrebujeme kúpaliská? Veď sa môžu ľudia kúpať doma vo vani. Alebo v jazere, či v potoku v prírode. Prečo teda kúpaliská môžu byť otvorené? Potrebujeme kaderníkov a holíčov? Však s mašinkou sa každý muž vie doma pred zrkadlom ostrihať. Potrebujeme vlastne otvorené obchody? Však každá dobrá gazdina vie doma napiecť chlieb. A takto môžem pokračovať do rána. Toto však očividne nie je správny prístup...

50 ľudí je výsmech

Áno, lepšie ako nič. Ako organista sa na omšu rozhodne dostanem, takže by som teoreticky mal byť ticho. Ale nemôžem. "Ak my budeme mlčať, budú kričať kamene." (Lk 19:40). 50 ľudí je totálny výsmech. Nelogický blud, ktorý mohol skrsnúť iba v nezdravej hlave. Hádam je trošku rozdiel, či bude 50 ľudí v nemocničnej kaplici s rozmerami 4x4 metre, alebo či bude 50 ľudí v dóme sv. Alžbety, kde si ani nevšimneme, že tam vlastne niekto je. Trošku logiky do tých opatrení, keď už sú tak potrebné. 

V našom meste máme podľa sčítania obyvateľov cca 3500 katolíkov, z toho ich, mojím odhadom, chodí cca 2000 do kostola každú nedeľu. Och, aký to ústretový krok, že z 2000 veriacich až 150 ľudí (lebo máme v nedeľu 3 omše) bude môcť prísť na bohoslužbu! Ďakujeme. Naozaj ďakujeme a veríme v skorú zmenu zmýšľania k lepšiemu... 

 

Ilustračný obrázok pochádza, ako vždy, z premium accountu www.freepik.com 

K viere ma od malička viedli rodičia. V puberte som ju začal zveľaďovať, študovať a skúmať do hĺbky a vtedy som sa pre ňu aj sám rozhodol. Od roku 2006 pôsobím ako chrámový organista a verím, že túto službu budem konať až do smrti. Som obdarený (alebo potrestaný?) naturálnym spôsobom vyjadrovania, čo sa premieta aj do mojej blogerskej činnosti. Vo svojich blogoch sa venujem téme kresťanstva, ale aj iným témam, ktoré ma zaujímajú.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.