Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. september 2020

Sú len dva tábory

Mám pocit, že existujú len dva tábory... a ja.
Sú len dva tábory

Poslednú dobu vnímam vo svojom okolí, ale aj na šírom internete dva tábory:

1. Rúškouctievači

2. Rúškohejteri

Rúškouctievači

Typ ľudí, ktorí by najradšej s rúškom hádam aj sexovali. Boja sa nákazy ako čert kríža, bezhlavo dezinfikujú, nikam nechodia, ledva raz za týždeň do obchodu na rýchly nákup. Ľudí, čo nemajú rúško, by najradšej zniesli zo sveta. Sú uvedomelí a "bezrúškavcov" považujú za hrozbu spoločnosti, nenávistníkov všetkých starých a chorých a nekonečných egoistov. 

Rúškohejteri

Naproti tomu tu máme tábor rúškohejterov. Tí si rúško nedajú, ani keby mali ísť robiť exhumáciu  týždeň po pohrebe. Lebo im sa nemôže nič stať. Lebo oni sú zdraví. Lebo nie sú ovce. Lebo oni nebudú počúvať "Fit Mikasa". Oni sa neboja. No, a teraz, babo, raď!

Ja

Napokon je tu kategória "Ja". Som si istý, že nie som jediný, ale zároveň sa tak trošku bojím, že nás je málo. Chrániť treba seba aj iných, áno, opatrenia sú potrebné. Ale mali by byť efektívne. Nie som síce odborník, no myslím, že treba použiť trocha rozumu a nie len bezhlavo pritakávať jednému, či druhému táboru...

Fakty

Či už patríme k nejakému táboru, alebo nie, povedzme si fakty:

Rúško pred koronou neochráni. Vírusy sú oveľa menšie, ako štruktúra akejkoľvek látky, z ktorej je rúško vyrobené. Tisíce vírusov súčasne sú schopné prejsť cez rúško ako nič. Navyše rúško nie je nepriedušné, neprilieha tesne na tvár. Ľudovo by sa dalo povedať, že "prepúšťa". Ak chceš dokonalú ochranu, plynová maska je to, čo hľadáš. Nepriedušná guma, tesne priliehajúca na tvár. Nasaď si, vyzeraj divne, ale ochrana je zaručená. Keď masky dokázali odfiltrovať chlór, alebo yperit, ktorý je oveľa menší ako vírus, tak dokážu odfiltrovať aj vírus.

Rúško však chráni pred šírením nákazy. Lebo korona sa šíri kvapôčkami. Čiže keď človek rozpráva, zakašle, kýchne, alebo mu vyletí sopeľ, rúško zabráni aspoň časti kvapôčok, aby sa šírili voľne do prostredia. Najmä v uzavretých priestoroch (vlaky, obchody,...) tak chráni ostatných ľudí, ak by náhodou kašlajúci a kýchajúci človek mal koronu. Značná časť týchto telových tekutín ostane vnútri rúška. Mňam. 

Nezomrieš na otravu CO2, ak budeš nosiť rúško. Áno, CO2 je jedovatý plyn bez pachu a farby a pri určitej koncentrácií môže spôsobiť smrť. Takú koncentráciu však pod rúškom nikdy nedosiahneš. Práve preto, že rúško "prepúšťa". Za bežných okolnosti, keď nakupuješ v obchode, ti rúško nijako neublíži. Iné by to bolo počas brutálnej fyzickej aktivity, trebárs pri maratóne. Ale ani tak by človek nezomrel. Pod rúškom nemá šancu sa nahromadiť toľko CO2, aby zabilo človeka.

Inzercia

Na koronu môže človek zomrieť. Asi tak, ako môže zomrieť na chrípku, angínu, poštípanie osou, alebo na škrabnutie vetvičkou v lese. Áno, ľudia zomierajú. Nevyhnutnou príčinou smrti je totiž život. A netvárte sa, že ste o tom nevedeli. 

Pre priemerného človeka je však korona porovnateľná s chrípkou. Trošku pokašleš, trikrát kýchneš, deň ti tečie z nosa a si ani rybička. 

Pre starého, alebo chorého človeka môže byť koróna smrteľná, no dodnes som nenarazil na oficiálnu vedeckú štúdiu, ktorá by potvrdila koronu ako príčinu smrti. Je to ťažké, ak 90 ročný deduško má 3 bajpasy, jeho kŕvny tlak má hodnoty asi ako suma na mojom účte, prekonal infarkty... u takých ľudí je naozaj veľmi ťažké určiť, či ich zabila koróna, alebo či iba pôsobila ako "katalyzátor" (chemický, nie ten v aute) a urýchlila ich smrť. Osobne sa prikláňam k tomu, že korona nezabíja, len komplikuje už existujúce choroby. Ale je to len môj názor, ničím nepotvrdený (teda posledné dve vety nepovažujte za fakt).

V pripravovanej vakcíne nebudú nanočipy, ktoré sa v krvi spoja do jedného čipu. Milujem tieto sci-fi. Som síce neúspešný študent fyziky, chémie a biológie, no nejakú takúto nanotechnológiu ešte nevymysleli ani v Holywoode, nieto v realite. Takúto fantáziu môže jeden skoro až závidieť (v dobrom myslené). Čítal som pred pár rokmi čosi o tej nanotechnológií, koncept je to fajn. Namiesto relatívne veľkých elektrotechnických súčiastok sa ako dióda, alebo tranzistor budú využívať len dva, alebo tri vedľa seba uložené atómy, či molekuly. Ale neviem o tom, že by to už reálne existovalo. 

Ak sa nedáme všetci zaočkovať, ľudstvo vyhynie. Áno, možno vyhynie, možno nevyhynie, ale určite nevyhynie na koronu. Boli tu horšie pandémie (mor, španielská chrípka a pod.) v časoch, keď o liekoch ani chýru, ani slychu a ľudstvo stále existuje. To by musel prísť nejaký filmový vírus, že by sa po infikácií ľudia do 10 minút menili na zombíkov a nie tuto trápny sopeľ. Ja sa proti korone nedám očkovať. Nie preto, že sa bojím nanočipov, som očkovaný ešte aj nad rámec povinných očkovaní (proti hepatitíde A a proti kliešťovej encefalitíde). Ale očkovať sa proti korone, to vtedy prestávaš byť chlap. Nie, na mňa smrteľný mužský soplík naozaj neplatí... :)

A čo z toho vyplýva?

Jednoducho. Dodržiavaj opatrenia, ale dodržiavaj ich s rozumom. V obchode ťa tých 15 minút rúško nezabije. Ale keď si ideš zabehať do lesa, rúško nechaj doma. Dopraj svoju telu čerstvý vzduch, nech ti naplní pľúca. A najmä - sústreď sa na ten jediný najuniverzálnejší a najlepší liek proti všetkým chorobám sveta - vlastnú imunitu

 

Ilustračný obrázok pochádza z premium accountu na www.freepik.com

K viere ma od malička viedli rodičia. V puberte som ju začal zveľaďovať, študovať a skúmať do hĺbky a vtedy som sa pre ňu aj sám rozhodol. Od roku 2006 pôsobím ako chrámový organista a verím, že túto službu budem konať až do smrti. Som obdarený (alebo potrestaný?) naturálnym spôsobom vyjadrovania, čo sa premieta aj do mojej blogerskej činnosti. Vo svojich blogoch sa venujem téme kresťanstva, ale aj iným témam, ktoré ma zaujímajú.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.