Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. september 2020

Zostaňme verní Božiemu slovu

Zostaňme verní Božiemu slovu

Zostaňme verní Božiemu slovu

30. septembra sa konči rok Božieho slova 1.12. 2019 - 30.9. 2020 ale Sväté písmo nech ma pokračovanie v našom živote  môžeme ho čítať ďalej. Sv. Hieronym povedal: „Kto nepozná Sväté písmo, nepozná Krista.“ Ak nebudeme pravidelne čítať Sväté písmo nebudeme hlbšie spoznávať Krista ani ho milovať. Diabol nám závidí to najcennejšie, čo mame od Boha. Sú to tri veci: 1.Božie slovo, 2.eucharistia, 3.sviatosť zmierenia.

My si často ani neuvedomujeme ako skryto a nenapadne Zlý duch dosahuje svoj cieľ počas niekoľkých rokov. Niektorí možno mate skúsenosť, že ste kedysi viacej prečítali zo Svätého písma a potom na dlhy čas ste Bibliu nechali na pokoji. Prečo diabol chce z nášho duchovného života odstrániť Božie slovo? Aby naša viera postupne zoslabla až ju nakoniec celkom stratíme a v konečnom dôsledku žili život bez Boha. Svätý Ambróz píše: „Božie slovo je vitálnou podstatou našej duše, ktorá ju živí, dáva jej vzrast, vedie ju. Neexistuje nič iné, čo môže oživovať rozumnú dušu, iba Božie slovo.“ A ďalej píše: „Keď čítame Písmo, počúvame Krista!“ Sv. Ján Zlatoústy napísal zaujímavé slova: „Diabol sa neodváži vstúpiť do domu, kde je evanjelium. Duša, ktorá si osvojí myšlienky zo Svätého písma, tej sa nedotkne diabol ani hriech.“ A ďalej píše: „Nemysli si, že iba mnísi potrebujú Sväté písmo, ale veľmi ho potrebujú aj tí, ktorí žijú vo svete.“ „Všetkých hriešnych myšlienok sa duša zbavuje vtedy, keď číta Sväté písmo.“

Keď Ježiš uzdravil posadnutého duchom nečistého démona v Kafarnaume (Lk 4,31-37) ľudia žasli nad jeho učením, lebo jeho slovo malo moc.  Keď Zlý duch vyšiel z posadnutého ľudia vraveli: „Čo je to za slovo, že mohutnou silou rozkazuje nečistým duchom a oni vychádzajú?“ (Lk 4,36). Už tu vidíme v tomto úryvku, že Kristovo slovo ma moc uzdraviť chorých a posadnutých. Apoštol Jakub hovorí: „...prijmite zasiate slovo, ktoré ma moc spasiť vaše duše“(Jak 1,21). Vieme že, diabol pokúšal Ježiša na púšti. „Tu pristúpil pokušiteľ a povedal mu: Ak si Boží Syn, povedz, nech sa z týchto kameňov stanu chleby. On odvetil: Napísané je: Nie len z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst“ (Mt 4, 3-4). Ježiš na každé pokušenie odpovedal diablovi citátmi zo Svätého písma. Ak budeme pokúšaní spomeňme si na Ježišove slova v evanjeliu a to nám môže pomôcť v boji proti Zlému.

Keď Ježiš vyrozprával Podobenstvo o rozsievačovi (Lk 8,12) dal aj vysvetlenie svojim učeníkom. Všimnime si, čo Ježiš hovorí o semene, ktoré je Božím slovom a padlo na kraj cesty: „Na kraj cesty, to sú tí, čo počúvajú, ale potom prichádza diabol a vyberá im slovo zo srdca, aby neuverili a neboli spasení“(Lk 8,12). Podobenstvo nás upozorňuje na dôležitú vec aby sme nezanedbávali pravidelne čítanie Božieho slova. Ježiš prišiel na svet aby nás spasil (Jn 3,17).

Apoštol Ján v Prvom Janovom liste píše: „Napísal som vám, mládenci: Ste silní, Božie slovo ostáva vo vás a premohli ste Zlého“ (1Jn 2,14). Ján napísal pravdivé slova lebo ak Božie slovo ostáva v nás v našom srdci, ktoré sme čítali a rozjímali Zlý nemá nad nami moc.

Všetkých povzbudzujem k pravidelnému čítaniu Svätého písma každý deň aspoň jednu kapitolu. Vtedy naša viera môže rasť a naše priateľstvo s Ježišom sa bude upevňovať.

Poďakujme Bohu za tento požehnaný rok Božieho slova, nech Pán otvorí naše srdce pre jeho Slovo aby sme sa nim živili, v ňom hľadali silu a svetlo, čoraz lepšie chápali a podľa neho žili.

Otázky na zamyslenie

- Konči sa rok Božieho slova chcem aj naďalej čítať Božie slovo?

- Ježiš povedal: „Ak ostanete v mojom slove, budete naozaj mojimi učeníkmi“(Jn 8,31).

Inzercia

- Chcem ako Ježišov učeník Božie slovo čítať, modliť sa a učiť sa z neho žiť?

- Ktoré knihy Svätého písma som v roku Božieho slova prečítal?

 

Štefan Kónya, 2020

 

Použitá literatúra:

TRSTENSKÝ,F.: Rozprávaj mi o Biblii. Tlačiareň Kežmarok GG s.r.o., 2019

TRSTENSKÝ,F.: Vezmi a čítaj Sedem pravidiel čítania Svätého písma. Verbum – vydavateľstvo Katolíckej univerzity v Ružomberku Ružomberok, 2018

 

 

Venujem svoj čas čítaniu Svätého písma a píšem zamyslenia. Skončil sa rok Božieho slova ale v našom živote môžeme aj naďalej čítať Pánovo slovo. Som pevne presvedčený, že Sväté písmo nám môže „dať poučenie na spásu skrze vieru, ktorá je v Kristovi Ježišovi“ (2Tim 3,15).

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
V úcte k pravde...

V úcte k pravde...

K tomuto blogu ma inšpirovalo posolstvo pápeža Františka o kultúre skartácie. Šíri sa aj u nás a nie iba v hlavných liberálnych médiách, ale aj v tzv. konzervatívnych ako je Postoj. Úpadok verejnej debaty je veľkou hrozbou pre Slovensko a jeho zmysluplný rozvoj.

Blog
Vláda vulgárnosti, amaterizmu a pokrytectva

Vláda vulgárnosti, amaterizmu a pokrytectva

Po stále sa opakujúcich kauzách novej vlády a vďaka správaniu premiéra Matoviča, predsedu parlamentu Kollára a niektorých vládnych poslancov, najmä za stranu SME RODINA už nie je otázkou dňa to, ČI sa vráti vláda SMERU, respektíve HLASU podobného SMERU, teda vláda mafie a korupcie. Už je len otázkou KEDY sa tak stane. Dlho som bol ticho. Ale už sa na to skutočne nevládzem pozerať.