Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. september 2020

Bielorusko – Lukašenko a Putin proti demokracii a Cirkvi

Niektorí slovenskí kresťania, podobne ako ruská propaganda a niektoré špeciálne weby, šíria názory, že Rusko je záchranou našej kresťanskej kultúry a svetlým protikladom skazeného Západu. Každú kritiku Putinovho Ruska odmietajú ako nepriateľský výplod mainsteamových médií. Opak však dokazujú aktuálne udalosti v Bielorusku, porovnanie Putina a Lukašenka, aj ich skutky, ktoré sú v rozpore nielen s demokraciou, ale aj s názormi a postojmi Katolíckej cirkvi.
Bielorusko – Lukašenko a Putin proti demokracii a Cirkvi

Biskup Šášik o Rusku a Ukrajine

V júli 2020 zomrel ukrajinský biskup Milan Šášik, Slovák, ktorého za biskupa vysvätil, a za administrátora Mukačevskej eparchie v r. 2003 menoval Ján Pavol II. Postoj vtedy uverejnil rozhovor s ním z leta 2018. Šášik tam okrem iného hovoril o tvrdom prenasledovaní najmä Gréckokatolíckej Cirkvi na Ukrajine, keď bola táto súčasťou z Moskvy riadeného Sovietskeho Zväzu. „Uväznených spolu so zabitými bez súdu sme mali na Zakarpatsku stodvadsať diecéznych kňazov a osem rehoľných.“ (Zakarpatsko = Podkarpatská Rus, ktorá bola do r. 1946 súčasťou Československa) Zo 450 chrámov „ktoré tu boli pred nástupom komunizmu, bolo päťdesiat zbúraných a zo zvyšných štyristo sa nám ich vrátilo len niečo viac ako sto.“ A tak ďalej.

Povedal, že po rozpade Sovietskeho Zväzu až po súčasnosť je viera, úroveň náboženského života, aj morálka podstatne lepšia v tých častiach Ukrajiny, ktoré pôvodne patrili k Poľsku alebo ČSR, než v tých, ktoré patrili od začiatku k sovietskemu Rusku. Čím bližšie k Moskve, a čím dlhšie tam vládli komunisti, tým je to horšie. „Na Zakarpatsku je najmenej umelých potratov aj najnižšie čísla, čo sa týka užívania drog.“ 

Vo veľkej chudobe žijú na Ukrajine ľudia aj Cirkev. „Vrátených nám bolo len 30 % chrámov a farských budov. V dôsledku toho nemáme vlastné zdroje financovania. Sme odkázaní len na milodary veriacich a pomoc zo zahraničia.“ Tá prichádza zo Západu, najmä z Nemecka a Rakúska, na stavbu chrámov aj charitu.

K tomu, že Rusko sa tvári ako ochranca kresťanských hodnôt Šášik povedal: „To je v rozpore s realitou. Keď sa pozriete na štatistiky ukazovateľov ako účasť na bohoslužbách či denná modlitba, tie čísla sú v Rusku veľmi nízke. Sám zo svojej skúsenosti viem, že úroveň duchovného života v Rusku je biedna....“     .. „Na druhej strane, je tu aj politická rovina. Ruskí politici sa na­ozaj deklarujú ako podporovatelia a ochrancovia kres­ťans­kých hodnôt, čo je v kontraste so západnými politikmi, z ktorých mnohí dnes na tieto hodnoty útočia. To v ľuďoch spôsobuje zmätok. Považujem to z ruskej strany len za politický manéver, ktorý ne­zodpovedá skutočnosti. Tá je taká, že ruská spoločnosť je existenčne ohrozená zlou demografiou, vysokým počtom potratov a rozvodov. ...Rusko sa určite nestane záchrancom kresťanských hodnôt.“ Celý rozhovor tu: https://www.postoj.sk/58188/mam-pocit-ze-nas-niekto-zahana-do-kuta

Strom poznať po ovocí a skutky sú viac než reči. Skutočný vzťah Ruska a jeho prezidenta Putina k slobode, demokracii aj kresťanstvu sa ukazuje aj v súvislosti so súčasnou krízou v Bielorusku.

Lukašenko ako Putin

Ruský prezident V. Putin, bývalý komunista a dôstojník KGB, jeden z najbohatších mužov na Zemi. Ako predseda vlády alebo prezident je pri moci už 20 rokov, a v r. 2020 už druhý krát presadil zmenu Ústavy aby mohol vládnuť ďalších 16 rokov. V Rusku za jeho vlády zavraždili už viacerých kritikov, politikov i novinárov. Najnovšou obeťou je A. Navaľnyj, otrávený nervovo-paralytickou látkou novičok. Ruský prezident Putin pri telefonáte s francúzskym prezidentom Macronom nadhodil hypotézu, že si kritik Kremľa Alexej Navaľnyj sám mohol vziať jed zo skupiny novičok. Píše to francúzsky denník Le Monde. https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/563639-putinova-teoria-navalnyj-sa-mohol-novickom-otravit-sam/?utm_source=pravda&utm_medium=box-sidebar-links&utm_campaign=mostread

Pripomína to Mečiarovu teóriu o samoúnose syna prezidenta Kováča. Niektorí Slováci však takéto fakty a informácie odmietajú s tvrdením, že média („mainsteamové“, západné či liberálne) manipulujú čitateľov aj výberom uverejňovaných správ. To niekedy robia. V slobodných a demokratických štátoch, kde rovnoprávne funguje opozícia a slobodné média si konkurujú, to však robia podstatne menej než v diktatúrach a štátoch, kde vládna moc médiá monopolizuje a obmedzuje ich slobodu. Preto uvediem všeobecne dostupné fakty, a informácie najmä z kresťanských zdrojov a médií.

Bieloruský prezident Lukašenko, bývalý komunista, v r. 1991 podporoval puč proti prezidentovi Gorbačovovi, a bol proti rozpusteniu Sovietskeho zväzu. Stúpencov bieloruskej nezávislosti označoval za agentov západného imperializmu. Od r. 1994 je prezidentom samostatného Bieloruska. V r. 1996 presadil predĺženie funkčného obdobia a rozšírenie prezidentských právomocí. Dvaja bývalí predstavitelia štátneho zastupiteľstva, Dmitrij Petruškevič a Oleg Sluček, ktorí odišli do USA, podali dôkazy, že na Lukašenkov rozkaz zavraždili 30 predstaviteľov opozície, vrátane bývalého ministra a predsedu Najvyššieho Sovietu.

Bielorusko 2020

Začiatkom roka 2020 Putin po neúspešnom rokovaní s Lukašenkom o spoločnom zväzovom štáte spustil odvetné opatrenia vrátane zvýšenia cien energetických zdrojov, od ktorých je Bielorusko závislé. Nástup pandémie koronavírusu Lukašenko bagatelizoval, tvrdiac že stačí piť viac vodky, chodiť do sauny a pracovať na poli, aby sa človek uzdravil. Štátne média o situácii pravdivo neinformovali. Lukašenko namiesto karantény zorganizoval 9. mája veľkú vojenskú prehliadku. Bielorusko sa stalo najpostihnutejším štátom regiónu. Vzrástla nespokojnosť ľudí, ktorá sa chcela vyjadriť v prezidentských voľbách. Režim niektorých kandidátov vyradil pseudoaférami a administratívnymi prekážkami. Nezávislé prieskumy ukazovali krátko pred voľbami Lukašenkovu podporu medzi 10-30 %.

Keď režim ohlásil 80 % pre Lukašenka, hneď začali masové pokojné protesty ľudí presvedčených, že režim voľby zmanipuloval. Režim ich brutálne rozprášil nasadením polície, tajnej služby a armády. Stovky ľudí skončili vo väzení či nemocnici. Niektoré nezávislé hlasy ušli, alebo ich vypovedali z krajiny.

P. Havlíček, analytik Asociácie pre medzinárodné vzťahy v komentári spolu s vyššie uvedenými informáciami pre Katolický týdeník. 34/2020 varuje že týmto vývojom je ohrozená Bieloruská samostatnosť a integrita, a najviac to uškodí občanom, ktorí nebudú mať ani požadovanú demokraciu. KT to publikoval 18. 8. 2020. A čo sa dialo potom?

Bratská pomoc Putinovho Ruska

Lukašenko, ktorý vládne už 25 rokov, a zmanipulovaním volieb si zabezpečil šieste obdobie prezidentovania, reagoval na desaťtisíce protestujúcich občanov hrubým násilím. Lukašenko potvrdil plány na posilnenie spojenectva s Ruskom. Rusko na jeho žiadosť vytvorilo záložnú policajnú jednotku na použitie v Bielorusku. „Zároveň sme sa dohodli, že použitá bude iba v prípade, že sa situácia (v Bielorusku) vymkne spod kontroly,“ povedal Putin. (TASR, ČTK 27.08.2020) Zrejme spod kontroly exkomunistu Lukašenka. Akému Vodcovi a režimu to chce pomáhať Putin, ktorého niektorí na Slovensku považujú za záchrancu kresťanskej kultúry? Nepripomína vám to „bratskú pomoc“ komunistickej Moskvy Československu 21. augusta 1968?

Lukašenko nariadil 22.8 armáde, aby na ukončenie pokusov o údajné zvrhnutie jeho vlády a ochranu teritoriálnej integrity krajiny používala „čo najprísnejšie opatrenia". Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na bieloruské štátne médiá.

Bieloruská asociácia novinárov (BAJ) v sobotu vyhlásila, že bieloruskí predstavitelia obmedzujú prístup verejnosti k spravodajským médiám, informovala agentúra DPA. Polícia zadržala približne 7000 osôb. Mnohí z prepustených uviedli, že ich vo väzbe mučili. Viacerí demonštranti zomreli za nevyjasnených okolností. (TASR, https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/560807-lukasenko-armade-nariadil-aby-pouzivala-co-najprisnejsie-opatrenia/

Ruský prezident Putin, ktorý sa začiatkom roka pričinil o zhoršenie ekonomickej a sociálnej situácie v Bielorusku, teraz vyjadril podporu Lukašenkovi, a dal mu obrovskú finančnú podporu - pôžičku 1,5 miliardy USD. Lukašenko sa Putinovi poďakoval a prisľúbil, že sa bude držať bližšie k „staršiemu bratovi“ – Rusku. Stalo sa to 14. 9. pri ich stretnutí v Soči, deň po tom ako v Minsku 150-tisíc ľudí žiadalo odstúpenie Lukašenka. https://www.startitup.sk/putin-dal-lukasenkovi-obrovsku-financnu-pozicku-rusko-je-vraj-starsi-brat/

Postoj bieloruskej cirkvi

Keďže ruská a Lukašenkova propaganda aj niektorí slovenskí kresťania budú tieto protesty interpretovať podobne ako ukrajinský Majdan – že ide o skreslené informácie liberálnych médií a snahu Západu destabilizovať Bielorusko, treba pripomenúť postoj cirkví, ako o ňom informoval aj Katolický týdeník 35/2020:

Do Kurapatského lesa, kde ležia desaťtisíce obetí stalinského teroru z 30.-tych rokov, prišlo 21. augusta asi 10-tisíc veriacich vrátane starších a rodín s malými deťmi, na protest proti diktátorovi Lukašenkovi. S tichou modlitbou utvorili ľudskú reťaz dlhú 13 kilometrov, až k väznici na ulici Akrestsina, kde sú mnohí zo stoviek zadržaných demonštrantov. Tí, ktorých prepustili svedčia o brutálnom týraní, bití a ponižovaní. Niektorí nemajú ani 18 rokov. Pred bránou väznice sa bol modliť aj predseda bieloruskej biskupskej konferencie, 74-ročný arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Informovali o tom nezávislé médiá, vrátane katolíckeho webu Catholic.by.

Inzercia

Podobné akcie sa konali aj inde. Napr. v Minsku sa k dvom tisícom katolíkov v „Červenom“ kostole k modlitbe za vlasť pripojili vyznávači iných denominácií, aj judaizmu a islamu. Bieloruskí biskupi pred voľbami vyhlásili, že sa neidentifikujú so žiadnou politickou silou, ale slúžia všetkým. Zároveň zdôraznili že volebná účasť je prejavom zodpovednosti a zrelosti, a vyzvali k vzájomnému rešpektu voči oponentom, a rešpektovaniu vôle ľudu. Manipulovanie výsledkov volieb označili za „verejný hriech“. Odsúdili násilie proti demonštrantom, a žiadali jeho ukončenie. „Vďaka Bohu, cirkev nemlčí, aj keď si tak možno do budúcnosti pripravuje problémy“ povedal pre KT P. Viktor Žuk SJ, farár vo Vitebsku.

Arcidiecézna charita v Minsku aj inde pomáha obetiam policajného násilia a ich rodinám. Arcibiskup Jaszewski žiadal prepustenie zadržovaných, medzi ktorými sú aj duchovní.

Pápež František a Justitia et Pax

Pápež František 16. 8. po nedeľnej modlitbe Anjel Pána: „... Moje myšlienky smerujú aj k drahému Bielorusku. Pozorne sledujem povolebnú situáciu v tejto krajine a apelujem na dialóg, odmietnutie násilia a na rešpektovanie spravodlivosti a práva. Zverujem všetkých Bielorusov pod ochranu Panny Márie, Kráľovnej pokoja.“

Európsky výkonný výbor Pápežskej rady Justitia et Pax, na ktorého čele je Mons. Noel Treanor, biskup severoírskej diecézy Down and Connor, publikoval svoje vyhlásenie  16. augusta. Medzi siedmimi signatármi je aj člen výkonného výboru Marek Mišák zo Slovenska.

Justitia et Pax píše: „Potláčanie práv a občianskych slobôd sa zintenzívnilo. Táto alarmujúca situácia predstavuje závažné ohrozovanie pre spravodlivosť a pokoj nielen v Bielorusku, ale i v celom regióne“, píše vo svojom vyhlásení Výkonný výbor Justitia et Pax, ktorý zároveň odsudzuje „akékoľvek násilie“, „používanie mučenia zo strany bieloruských autorít proti zadržaným protestujúcim“ a žiada o „okamžité prepustenie všetkých, ktorí boli zadržaní bez akéhokoľvek odôvodnenia“. Bieloruské autority, vyzval aby „pristúpili k demokratickým princípom a plne rešpektovali ľudské práva, vrátane práva na život, zákaz mučenia.“ https://www.vaticannews.va/sk/cirkev/news/2020-08/justitia-et-pax-spojme-sa-v-modlitbe-za-bielorusko-18-augusta.html

Svätá stolica v OSN

Na zasadaní Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve ohľadom situácie v Bielorusku vystúpil 18. septembra aj stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Mons. Ivan Jurkovič: „Pri hľadaní pokojného riešenia aktuálnej krízy Svätá stolica považuje za nevyhnutné, aby demonštranti prezentovali svoje požiadavky pokojným spôsobom. Je tiež nevyhnutné, aby vládne autority prejavovali zdržanlivosť a načúvali hlasom svojich občanov a zostali otvorené ich oprávneným ašpiráciám, zaistiac plné rešpektovanie ich občianskych a ľudských práv.“ https://www.vaticannews.va/sk/vatikan/news/2020-09/vatikan-sa-vyjadril-v-zeneve-k-situacii-v-bielorusku.html

Podporu vyjadrujú aj kresťania v susednom Poľsku a iných krajinách vrátane Česka. Bola aj nejaká podpora od slovenskej Cirkvi?

Putin a Lukašenko versus Cirkev

Metropolita Kondrusiewicz 18. augusta požiadal úrady, aby umožnili kňazom navštevovať vo väzniciach väzňov a demonštrantov, a pred minskou väznicou sa modlil ruženec za väzňov a dozorcov. 21. 8. sa spolu s pravoslávnym metropolitom Bieloruska stretli s ministrom vnútra. Tam ich vyzvali aby sa „venovali modlitbe, nie demonštrantom“, inak budú znášať dôsledky. Na druhý deň Lukašenko povedal: „Moji drahí kňazi, kroťte sa a starajte sa o svoje veci. V kostoloch sa treba iba modliť: pravoslávne a katolícke chrámy nie sú určené pre politiku... štát nebude stáť bokom a ľahostajne sa prizerať.“ (podobne podráždene reagoval premiér Fico, keď biskup Lach kritizoval situáciu v zdravotníctve, roky riedenom stranou SMER)

Keď potom Kondrusiewicz navštívil susedné Poľsko, 31. septembra mu na hranici zabránili vrátiť sa do vlasti. Lukašenko oznámil, že po dohode s ruským prezidentom Putinom: metropolita „skončil na zozname nežiaducich osôb v Rusku, v Bielorusku“. ( https://www.christianitas.sk/lukasenko-moji-drahi-knazi-krotte-sa-a-starajte-sa-o-svoje-veci/  )

Kondrusiewicz, ktorý je hlavou približne milióna bieloruských katolíkov, sa ohradil proti Lukašenkovmu tvrdeniu, že si bol v Poľsku po nejaké pokyny. Uviedol, že pokyny mu „môže dať jedine pápež alebo pápežský nuncius". Povedal, že nuncia o svojom postavení informoval, a dodal, že táto situácia „neprispieva ku konsolidácii spoločnosti, zvlášť v dobe, keď treba vynaložiť všetko úsilie na dosiahnutie zmierlivého riešenia všetkých problémov, ktoré naša spoločnosť má.“ (KT č.37) Kondrusiewicz zdôraznil, že cirkev je oddelená od štátu. Dodal súčasne, že „my slúžime, samozrejme, štátu" a „ja slúžim Bielorusku". Povedal že verejne vždy vyzýva aby nedošlo k násiliu, pomste, aby došlo k odpusteniu. Lebo odpustenie „nie je prejavom slabosti, ale sily". https://www.topky.sk/cl/11/1963433/Arcibiskup-Kondrusiewicz-odmieta-Lukasenkove-tvrdenia-o-svojom-pobyte-v-Polsku

Vatikán a Rada európskych biskupov

Kondrusiewicza, aj bieloruské úsilie o dialóg, odmietnutie násilia a rešpekt k spravodlivosti a právu podporilo aj predsedníctvo Rady európskych biskupských konferencií - CCEE. (KT 37/2020)

Na dôkaz „pozornosti a blízkosti Svätého otca“ prišiel 11. septembra do Bieloruska šéf vatikánskej diplomacie arcibiskup P. R. Gallagher. Vatikán však nemá v Bielorusku stále diplomatické zastúpenie, a podľa agentúry pápežského inštitútu AsiaNews arcibiskup pravdepodobne nemohol vo veci arcibiskupa Kondrusiwicza priamo zakročiť, ani sa k situácii v Bielorusku oficiálne vyjadriť. Stránka Catholic.by zverejnila zamietavú odpoveď bieloruského štátneho výboru na Kondrusiwiczovu žiadosť o povolenie návratu, s tým, že jeho pas prehlásili za neplatný.

Charita Bielorusko v tlačovom vyhlásení informovala: „Štátne orgány každý deň na niekoľko hodín vypnú internet. Hlavné nezávislé informačné weby sú zablokované, rovnako ako oficiálny web Katolíckej cirkvi v Bielorusku. Všetky organizácie občianskej spoločnosti čelia novej vlne represií a strachu.“ Úrady znemožnili aj vysielať sv. Omše. Zároveň „sa ale zdvihla vlna solidarity a vzájomnej podpory, ktorá nemá v histórii krajiny obdobu.“ Charita pomáha aj obetiam policajných masakrov a ich rodinám. (KT 38/2020)

Čo na to Slovensko?

Dnešné Rusko a Bielorusko už nie je totalitná diktatúra ako za Stalina či Brežneva. Nie je to však ani demokratický právny štát. Dokazujú to aj vyššie uvedené verejne dostupné FAKTY. Sú to zároveň ďalšie dôkazy o tom, že Vladimír Putin a súčasné Rusko nepredstavujú žiaden morálny či kresťanský protiklad skazeného Západu.

Pripomínam, že Katolický týdeník, Vatican news a web Catholic.by nie sú mainsteamové médiá, a arcibiskupa Kondrusiewicza ani Pápežskú radu Justitia et Pax nefinancuje Soros aby rozvracali Rusko či Bielorusko.

Dôkladnú diskusiu či vedeckú konferenciu by si zaslúžila téma Ako je aj vo svetle týchto faktov možné, že na Slovensku, ktoré zažilo 40 rokov komunistickej diktatúry, dnes po 30 slobodných rokoch niektorí kresťania hovoria, že komunistická minulosť politika nie je dôležitá, a Rusko vykresľujú ako našu záchranu pred akýmsi liberalizmom a príklad hodnotovej politiky.

Odporúčame

Blog
Až sa k nám právo vráti - Spirituál Kvintet a kauza Kočner

Až sa k nám právo vráti - Spirituál Kvintet a kauza Kočner

Rozhodnutie Špeciálneho súdu o prepustení Kočnera a Zsuzsovej, obvinených zo zosnovania úkladnej vraždy novinára Kuciaka so snúbenicou, rozhorčilo mnohých čo túžia po spravodlivosti. Ukázalo tiež, že Slovensko je po 30 slobodných rokoch stále len na polceste od totality k demokracii. Že sme v mnohom viac štátom mafiánskym než právnym. Že ešte stále platia slová piesne folkovej skupiny Spirituál Kvintet, ktoré nám dávali radosť a nádej počas komunistickej diktatúry „já čekám dál, až se k nám právo vráti.“