Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. september 2020

Moc vyžaduje zodpovednosť

Tento týždeň sme sa v parlamente venovali obdobiu komunistickej totality. Opäť. A opäť sa našli aj takí, ktorí sa pýtali, či sa musíme komunizmom a jeho zločinmi zaoberať ešte aj 30. rokov po páde tohto režimu. Podľa mňa áno. Preto som jednou zo spolupredkladateliek tohto zákona.
Moc vyžaduje zodpovednosť

Moc vyžaduje zodpovednosť

(k návrhu novely zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému)

Dnes sme sa v parlamente venovali obdobiu komunistickej totality. Opäť. A opäť sa našli aj takí, ktorí sa pýtali, či sa musíme komunizmom a jeho zločinmi zaoberať ešte aj 30. rokov po páde tohto režimu. Podľa mňa áno. Preto som jednou zo spolupredkladateliek tohto zákona. 

Je totiž dôležité, aby sme do pamäte nášho národa vryli utrpenie tisícov občanov. A aby sme nikdy nezabudli na obetu, ktorú museli priniesť. Je to dôležité najmä preto, aby sa totalita na našom území už nikdy nezopakovala. Je dôležité, aby sme jasne pomenovali, že Komunistická strana Československa a Komunistická strana Slovenska boli zločinnými a odsúdeniahodnými organizáciami. Je dôležité, aby sme jasne pomenovali, že Komunistická strana Československa a Komunistická strana Slovenska sú zodpovedné za úmyselné porušovanie ľudských práv a slobôd, za justičné zločiny vykonané v politických procesoch a za teror vykonávaný proti nositeľom iných názorov než aké zodpovedali učeniu marxizmu-leninizmu.

Nemenej dôležitá je aj personalizácia zodpovednosti. Návrh zákona deklaruje, že komunistický režim a tí, ktorí ho aktívne presadzovali, systematicky a trvalo porušovali ľudské práva a slobody, pričom obzvlášť závažným spôsobom utláčali niektoré politické, sociálne a náboženské skupiny občanov.

 

Obete, ale aj zadávatelia a páchatelia majú mená

Novela je dôležitá aj pre súčasnosť a budúcnosť, pretože hoci 70 rokov od pádu jedného totalitného režimu a 30 rokov od pádu druhého totalitného režimu už žije len niekoľko desiatok obetí, symbolické zadosťučinenie má pre nich a ich rodiny zmysel.

Dôležitý je však podľa môjho názoru aj iný odkaz tohto zákona, a to predovšetkým pre verejných činiteľov dnešných dní a aj pre všetkých do budúcna. Na mysli mám predovšetkým prezidentov, poslancov, členov vlády, sudcov, prokurátorov, policajtov a príslušníkov ďalších bezpečnostných zložiek. Za utrpenie a obete oboch totalitných režimov boli totiž zodpovední konkrétni verejne činní ľudia. Tí, ktorí mali a majú utrpenie a potláčanie základných práv a slobôd počas nacizmu a komunizmu na svedomí, boli pri moci. Boli to prezidenti, poslanci, členovia vlády, sudcovia, prokurátori, policajti a príslušníci ďalších bezpečnostných zložiek. Považujem za veľmi dôležité, aby sme okrem mien obetí konkrétne pomenovali aj páchateľov. A aby sme im, nedaj Bože, nestavali pomníky alebo po nich nepomenovávali naše ulice či námestia!

Inzercia

 

Verím, že nezostaneme len pri pomenovaní zadávateľov, schvaľovateľov a priamych páchateľov zločinov počas obdobia nacizmu a komunizmu. Verím, že jedného dňa spoznáme aj mená ľudí zodpovedných za vraždu Róberta Remiáša. Nielen vrahov, ale aj tých, ktorí si jeho vraždu objednali. A je možné, že v budúcnosti tento parlament prijme zákon, v ktorom sa vyjadrí ku nemorálnosti toho, čomu v skratke hovoríme „mečiarizmus“. Verím, že jedného dňa spoznáme aj mená objednávateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. A verím, že sa jedného dňa na Slovensku vrátime aj ku menám zodpovedným za zneužívanie moci v polícii, tajných službách, na prokuratúre a v súdnictve, ale aj na finančnej správe a pri správe nášho spoločného štátneho majetku.

 

Nastolenie spravodlivosti a pomenovanie zadávateľov a páchateľov má zmysel aj po rokoch. Pre obete a ich rodiny, ale aj pre nás ako spoločnosť. Vrátiť ľuďom vieru v spravodlivý štát je jednou z našich kľúčových povinností. Preto potrebujeme tento zákon. Má byť mementom pre nás všetkých, ktorí sme verejne činní. 

 

Moc vyžaduje zodpovednosť. Ak niekto moc zneužije, musí počítať s tým, že si jeho meno história zapamätá ako meno zločinca. Lebo to je v koreni slova zločinec. Ten, ktorý činí zlo. História je učiteľkou života. Aj toho verejného. Ak si bude história naše mená pamätať, nech si ich pamätá ako tých, ktorí so zverenou mocou zaobchádzali zodpovedne, nie ako mená zločincov. 

https://www.youtube.com/watch?v=Z4D3so8gfTM

Viera v Boha a sloboda patria k najdôležitejšiemu v mojom živote. Preto sa aj ako poslankyňa parlamentu budem venovať slobode prejavu, ochrane života od počatia po prirodzenú smrť, podpore rodín, bezpečnosti našej krajiny a jej obyvateľov, vymožiteľnosti práva a nastoleniu spravodlivosti na Slovensku. Myslím si, že 30 rokov po Nežnej revolúcii by nemali byť v žiadnych vysokých štátnych funkciách bývalí komunisti a najmä nie príslušníci ŠTB. To by sa malo týkať aj sudcov a prokurátorov, ktorí sa podieľali na politických procesoch pred rokom 1989. Slobodu vnímam ako veľmi vzácny dar a s obavami sledujem jej obmedzovanie. Týka sa to najmä slobody prejavu a slobody vierovyznania, pokusov o neoprávnené zásahy do rodinného života najmä v oblasti výchovy detí či obmedzovania práva vlastniť majetok pokiaľ ide o legálnu držbu zbrane. Tendencie obmedzovať niektoré základné slobody, žiaľ, prichádzajú 30 rokov po páde komunistických totalitných režimov tentokrát zo západoeurópskych krajín, často z európskych inštitúcií. Sloboda je hodnota, ktorú treba chrániť. Budem sa o to usilovať aj ako poslankyňa parlamentu. Študovala som politológiu a právo. Profesijne som sa venovala tiež komunikácii s médiami a verejnosťou. Som členkou hnutia NOVA. S Danielom Lipšicom som spolupracovala na ministerstvách spravodlivosti a vnútra, neskôr ako jeho poslanecká asistentka. V predchádzajúcom volebnom období som pôsobila ako poslanecká asistentka Gábora Grendela a Igora Matoviča. Na poslednom Národnom pochode za život bola dobrovoľníčkou pre oblasť vzťahy s médiami. Vo voľbách 2020 som bola zvolená za poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky za OĽANO - NOVA - KÚ - Zmena zdola.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Konkrétna pomoc tehotným ženám, matkám a ich deťom

Konkrétna pomoc tehotným ženám, matkám a ich deťom

Verím, že každý, kto sa uchádza o verejnú funkciu tak robí preto, lebo chce pomôcť ľuďom. Aj cieľom návrhu novelizácie viacerých zákonov, ktorý sme posunuli do druhého čítania, je pomoc konkrétnym ľuďom – narodeným aj nenarodeným. Konkrétne tehotným ženám, matkám a ich deťom. Podstatu predloženého návrhu najlepšie vystihuje v Čechách používané: Nesúdime, pomáhame.

Blog
Manželství a naše společnost I

Manželství a naše společnost I

V několika následujících článcích se chci věnovat tomu, jak manželství chápe dnešní společnost, v níž žijeme a křesťanské učení. Nikdy v minulosti by mě asi nenapadlo, že to bude téma, kterému se bude tak moc věnovat pozornost.