Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. september 2020

Mimozemský život očami vatikánskeho astronóma

Mimozemský život očami vatikánskeho astronóma

O tom, ako sa kresťanstvo pozerá na potencionálny život mimo našej planéty som napísal niekoľko článkov (odkazy prikladám v závere tohto článku). V tomto blogu sa zameriam na vyjadrenia jezuitu, astronóma a súčasného riaditeľa Vatikánskeho observatória Guya Consolmagna k tejto téme. Mimochodom, Consolmagno je odchovancom prestížneho MIT (Massachusetts Institute of Technology) a Arizonskej univerzity. 

Problematika mimozemského života nie je zaujímavá iba pre svetoznámych astronómov a fyzikov typu Carl Sagan alebo Michio Kaku. Je zaujímavá aj pre astronómov z Vatikánu. Perlička na okraj: Americký satirik Bill Maher natočil v roku 2008 film Religulous, v ktorom zosmiešňuje (či lepšie povedané snaží sa zosmiešniť) náboženstvo. Počas rozhovoru s vtedajším riaditeľom Vatikánskeho observatória Georgom Coynom, Maher hovorí, že slovné spojenie „vatikánsky astronóm“ znie rovnako protirečivo ako výraz „gej-republikán.“ Coyne sa nad Maherovou poznámkou len pousmeje. Nie každý hneď chápe to, že aj kňaz môže byť vedec, nehovoriac o tom, že mnohí ani netušia, že Vatikán môže mať a aj má vlastné observatórium. 

Guy Consolmagno na tému možnosti mimozemského života napísal doteraz dve knihy: Intelligent Life in the Universe? a Would You Baptize an Extraterrestrial? Názov poslednej knihy je názvom aj verejnej prednášky z roku 2014 od rovnakého autora (je dostupná aj na Youtube). Načrtnem niekoľko Consolmagnových myšlienok, ktoré tam odzneli. 

Consolmagno je presvedčený, že skôr či neskôr objavíme mimozemský život vo vesmíre. Pre Consolmagna je to však iba tušenie, ktoré zatiaľ nevie empiricky dokázať. Doteraz nemáme žiadne presvedčivé dôkazy o existencii mimozemského života, prípadne inteligentných bytostí vo vesmíre. Consolmagno však pripomína, že katolícka teológia počíta s nie-ľudskými inteligentnými bytosťami a nazýva ich anjeli.  

Pátranie po mimozemskom živote je veľmi staré. Už v roku 160 po Kristovi napísal Lucian novelu o cestovaní na iné obývané planéty. Paradoxné je, že hoci sa novela volá Pravdivý príbeh, Lucian už v úvode tejto knihy vysvetľuje, že všetko, čo je tam napísané je iba jeho výmysel. Lucianovu story by sme mohli zaradiť medzi najstaršie sci-fi príbehy. 

„Mimozemská otázka“ bola na stole aj počas stredoveku. V 15. storočí Mikuláš Kuzánsky uvažoval o obývaných svetoch roztrúsených vo vesmíre. Kuzánsky určite nebol marginálna postava. Bol nielen biskupom a neskôr aj kardinálom, ale aj človekom pozoruhodného rozhľadu od filozofie a teológie až po astronómiu, matematiku a právo. 

Consolmagno hovorí, že uvažovanie o mimozemskom živote nás vracia k základnej otázke: „Čo to znamená byť človekom?“ A uvažovanie o nesmiernom priestore vesmíru nás vracia k rozjímaniu nad Božou múdrosťou a kreativitou. Consolmagno dodáva: „Veda je spôsob uctievania Boha. Moja viera mi hovorí, že vesmír má zmysel a že nepovstal z náhodného chaosu.“ 

Prírodná veda predpokladá určité filozofické predporozumenie a vedecké objavy majú svoje filozofické závery. Prípadný objav inteligentných mimozemšťanov nebude iba vedeckým objavom, ale bude mať zásadný dopad na chápanie nášho miesta vo vesmíre. Ernan McMullin píše, že „objav mimozemšťanov by inšpiroval teológov vynájsť nové cesty, ako premýšľať o pôvodnom hriechu, nesmrteľnosti duše alebo zmyslu Kristovej vykupiteľskej smrti.“ 

Inzercia

Katolícka Cirkev však nemá žiadne oficiálne stanovisko k možnosti existencie života mimo planétu Zem. Consolmagno vysvetľuje, že pátranie po existencii mimozemšťanov leží na pleciach vedcov. Až potom budeme schopní vyvodiť jednoznačnejšie stanoviská v otázke interpretácie tohto objavu. Dovtedy sa musíme uspokojiť skôr s hypotetickými otázkami a odpoveďami. 

Odkazy na články o viere v Boha a otázke mimozemského života: 

https://blog.postoj.sk/38917/boh-mimozemstania-a-my

https://blog.postoj.sk/51781/zachranil-by-jezis-et-mimozemstana

https://dennikn.sk/blog/1954457/astroteologia-ake-su-postoje-nabozenstiev-k-moznosti-mimozemskeho-zivota/

Titulný obrázok - https://www.sciencemag.org/news/2015/09/talking-science-and-god-popes-new-chief-astronomer

 

Odporúčame

Blog
Ťažká alebo žiadna diskusia s liberálmi.

Ťažká alebo žiadna diskusia s liberálmi.

Pohľad na citlivé témy o interupciách, antikoncepcii, umelom oplodnení, manželstve je vždy konfrontačný zo strany liberálov a ľavicových marxistov. Konzervatívne strany majú v tejto otázke jasno, vedia kedy začína v živote ženy nový život, či možno ukončenie života umelo chápať inak ako zabitie. Príkladom môžu byť vymyslené nepravdy, že do určitej doby to nie je živé dieťa, ale embryo je vraj bez charakteristík živého organizmu. Ako je to?