Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. september 2020

Ján 2,23 Keď bol cez veľkonočné sviatky v Jeruzaleme,

mnohí uverili v jeho meno, lebo videli znamenia, ktoré robil. 24Ale Ježiš sa im nezdôveril;

 on poznal každého 25a nepotreboval, aby mu niekto vydával svedectvo o človeku. Sám totiž vedel, čo je v človeku.

Ježiš poznal každého a o každom vedel všetko. Nepotreboval sa s ľuďmi rozprávať, aby ich spoznal, aby zistil, čo je v nich. A predsa sa s každým vedel porozprávať. Ján o tomto píše z vlastnej skúsenosti s Bohom.

Je tu opis Božej vlastnosti - vševedúcnosti, ale aj opis Božej lásky. Boh všetko o každom vie, napriek tomu každého miluje, na každého si nájde čas, nikoho neodvrhuje, nikoho nevyčleňuje zo Svojho spoločenstva.

V tomto sa mám stále čo učiť. Keď sa s niekým rozprávam a počas rozhovoru nadobudnem pocit, že už viem, o čom mi druhý hovorí, začnem ho prerušovať, skákať mu do reči, dopĺňať jeho myšlienky; alebo vypnem. Prestanem venovať partnerovi pozornosť a vidieť na mne nezáujem o jeho tému. Robím to, hoci si uvedomujem, ako tým druhého ponižujem. Je to hnusný zlozvyk a musím to zmeniť. Chcem to zmeniť.

Aj od nás kresťanov Boh vyžaduje takúto lásku. Nielen lásku k nepriateľom ale lásku ku každému, v každej chvíli. Lásku, ktorá dokáže načúvať, nájde si čas pre každého, nikoho nesúdi. Čo však môže byť nepríjemné, Boh bude mať na každého jedného z nás čas aj po našej smrti. Celú večnosť sa nám bude venovať. Ak niekto nepríde k Nemu pripravený na takýto strašne dlhý rozhovor, čiže ak niekto odmieta Boha ako možný pôvod a cieľ života, bude to pre neho asi nepríjemné. Nie že by bolo nepríjemné stretnutie s Bohom. Nepríjemné bude stretnutie s Bohom ako Pravdou a Spravodlivosťou. Mám úplne čisté svedomie?

Často počujem niektorých ľudí hovoriť: Ja v Boha neverím, ale nikoho som nezabil, nikoho neokradol - tak som dobrý. Dnes sa však zabúda, že aj embryo je človek. Naozaj si ho nezabil ani si nežiadal jeho smrť? Keď si sa rozviedol a neplatíš alimenty, nechávaš svoje deti žiť len na minimálnych dávkach, necítiš to ako krádež?

Boh presne vie, čo je v človeku. A čo je fakt nepríjemné, On nezachováva politickú korektnosť. On určil pravidlá, On sa bude pýtať, ako som ich dodržiaval. Môžem mu odvrknúť, že ma Jeho pravidlá nezaujímali, že ja som žil v dobe, kedy si ľudia určovali vlastné pravidlá, kedy parlamenty schvaľovali zákony aj proti Jeho pravidlám. Budeme si to veľkú časť večnosti vysvetľovať. Pokiaľ neprídem na stretnutie s Ním naladený na pokorné vyznanie toho, že som Jeho pravidlá porušoval a pripravený ľutovať toto porušovanie, bude to veľmi nepríjemné.

Ale v opačnom prípade, teda po úprimnom vyznaní a ľútosti, to bude veľmi príjemné. Veď čo môže byť príjemnejšie ako objatie milujúcej Osoby?

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ján     2,18 Židia sa ho opýtali: „Aké znamenie nám ukážeš,

Ján 2,18 Židia sa ho opýtali: „Aké znamenie nám ukážeš,

že môžeš toto robiť?“ 19Ježiš im odpovedal: „Zborte tento chrám a za tri dni ho postavím.“ 20Židia povedali: „Štyridsaťšesť rokov stavali tento chrám a ty ho postavíš za tri dni?“ 21Ale on hovoril o chráme svojho tela. 22Keď potom vstal z mŕtvych, jeho učeníci si spomenuli, že toto hovoril, a uverili Písmu i slovu, ktoré povedal Ježiš.

Blog
 17. Kalvárske olympijské hry v Nitre

17. Kalvárske olympijské hry v Nitre

KOVID nezabránil KOV (Kalvársky olympijský výbor), aby nezasadol v Nitre pri príprave 17. KOH. Uskutočnili sa v sobotu 5.9.2020 na Kalvárii. Odvtedy ma účastníci bijú, pretože o tejto súťaži, na ktorej pretekali tri generácie, som ešte nič nenapísal.