Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. september 2020

17. Kalvárske olympijské hry v Nitre

KOVID nezabránil KOV (Kalvársky olympijský výbor), aby nezasadol v Nitre pri príprave 17. KOH. Uskutočnili sa v sobotu 5.9.2020 na Kalvárii. Odvtedy ma účastníci bijú, pretože o tejto súťaži, na ktorej pretekali tri generácie, som ešte nič nenapísal. 
 17. Kalvárske olympijské hry v Nitre

Aj keď niektorí kuvikali, že „nikto nepríde, zrušme to, nakazíme sa“, mýlili sa. Prišlo  veľa ľudí, ktorí sa nakazili - priateľstvom a spomienkami na mladosť v tieni Misijného domu. Od 10 do 18 sa tu premlelo vyše stovky ľudí, ktorí súťažili, fandili, popíjali, jedli guláš a iné dobroty. Prišiel aj farár kalvárskeho kostola Igor Kráľ, ktorý požehnal guláš a ďalší kňaz SVD, výborný detský kazateľ Tomáš Gerbóc. Bola fatimská sobota, do kostola chodili  ľudia na autách, aj svadba bola - nám to nevadilo.  Iba Formula 2 na káričkách sa musela otvoriť až vtedy, keď medzi autami vznikol koridor. 

Vekový priemer účastníkov sa blížil k 75-ke. Najstarší bol Vojo Valent (92), s ním mám na facebooku dobrý rozhovor. Ďalší nestori boli Milan Tankovič Maspoli (85), ktorý tentokrát prenechal rozhodcovskú píšťalku Sakymu Steszkálovi (82). Ten nerušil hru, občas zapískal, mrkvu nepotreboval. Laco Petrovič (85), víťaz mnohých súťaží v hode diskom, nebol s nami dlho, mal konkurenčnú atletiku. Učňajovci neprišli, Lakyho lietadlá, majstra Európy v akrobacii, niekde súťažili, a Tibor (86) mal asi volejbalové alebo hokejové termíny? Koco Felix, rektor s mnohými titulmi, volejbalista a výškar, prišiel so psom. Europoslankyňa Miriam Lexman rýchlo vypadla, zo šlajdra si strieľala iba do prstov. Peter Rečka došiel až z Gbeliec a nevyhral nič, královia trogárov Saky Steszkál, Filip Vinohradský a Ivan Kačír tiež zhoreli. Pri guláši sa popíjala, aj nejaká priezračná tekutina, asi voda. Bratia Billichovci, Laco a Peter, boli sklamaní, že pingpong nebol. Spevák Pišta Guba (88) nespieval, Fero Mikloško neprišiel, bál sa konkurencie, jeho brat Marián sa bál Kovidu, ktorý tiež neprišiel.

Futbal bola hlavná disciplína, tentokrát Kalvária, jadrom ktorej boli Mikloškovci a  Hudákovci, natrepala Stračiu cestu 6:3 (góly Dano 2, Jožo ml. 2, Jogo 1, Hudák 1), góly Stračákov sme neidentifikovali. Putovný pohár nebol, lebo Rudo Guba ho zabudol doma na klavíri. Nemohol prísť, lebo ho boleli kríže. 

Král strelcov sa stal za účasti 20 pretekárov MUDr. Marián Bielich, strieborný bol Pavol Guba, bronzový Jožo Mikloško, ml., štvrtý bol Dano Mikloško (8 ročný). Prebehlo 5 kôl, stále z väčšej diaľky sa kopalo do hokejovej brány. Víťaza ešte po roku bolia kríže, keď sa vysypal na káričkách, ako to vidno na titulnej fotke..

V hode na basketbalový kôš súťažilo 27 závodníkov, štyri kolá stačili na určenie víťazov. Zlatá bola Sáša Miklošková,st., strieborný Juraj Strnisko a Miro Feranc z Oravy bol bronzový.

V šipkách bolo 25 pretekárov, štyri kolá určili víťazov. Zo štyroch rán sa hodnotili tri najlepšie - zvíťazil Fero Látečka, druhý bol Jožo Strnisko a tretia Saša Miklošková, st.

Guľky na dorgy mali veľa podmienok. Hralo sa s gramorkami, harkerka nesmela byť vajcovka, cikerka mohla byť, išlo sa bez kroku, šotol neplatil, naťahovať sa sme zabudli zakázať. Vyhral ich po piatich kolách Jožo Hoľka, Dano Mikloško  (8) bol druhý, Jozef Strnisko tretí.

Kráľ súťaží je vždy šlajder. Každý  si mal doniesť svoj, ja som si kúpil v modelárskom obchode gumy 5-ky, ani nová rázcocha ma nezachránila. Spolu s manželkou Máriou sme šlajder pripravili, ale nestál za veľa. Ako Dávid, by som Goliaša porazil, ale na kalvárskych trogárov som s takýmto prakom nestačil. Vyhral v troch kolách pri 25 pretekármi Fero Látečka, Peter Blickling bol druhý a Miro Fiantok bonzový. Stále platí, že žena, fajka a šlajder sa nepožičiava. 19-ti vypadli už v prvom kole, aj ja, ostatných nebudem radšej menovať, nechcem im kaziť kariéru.

Inzercia

Káričky bez bŕzd doniesol Igor Furka, museli mať čerstvé STK. Súťaže káričiek u mladých vyhrala Saša, druhý bol Dano a tretí Ďuro, všetko Mikloškovci z Dunajskej Lužnej. Starí mali poradie Fero Látečka, Dano Mikloško a ja, dobre som bol poistený.

Igor Furka navaril guláš, trocha štípal, obsahoval vraj tri mäsá, aj jeleňa. Zabezpečil aj pivo, kofolu a sedenie. Pivové bedničky boli ťažké, naspäť sa niesli ľahko. Celý deň sme jedli mastné chleby s cibuľou, koláče a pagáče. Doniesol som víno od Markovicsa z Vinosadov, tam mávame Pi-klub, minulo sa. Nestihli sme para-glajding z Kalvárie, boli iba para-dajky z trhu. Ani bungidžamping z veže kostola nebol, bola práve svadba a pristáť v nevestinom náručí by bolo nefér. Bicyklový slalom, kamienky a vojnu gangov sme odložili, keď sa vekový priemer zvýši.

Najstarší účastník bol Vojo Valent (92), dal mi na facebook perfektné interviev. Neoficiálna súťaž v počte užívaných liekov sa zrušila, minulý víťaz odišiel do večných lovísk. Najlepší pretekár bol Fero Látečka - 3 zlaté (šipky, šlajder a káričky), druhý bol Strnisko 2 strieborné a 1 bronzovú, zo žien Sáša Miklošková st. - 1 zlatá a 1 bronzová. Najlepšie rodina boli Mikloškovci z Dunajskej Lužnej: získali 2 zlaté medaile, 3 strieborné a 2 bronzové. Jogova rodina tentoraz nestačila, iba mladý Jožo získal bronz v kráľovi strelcov a zaťko Miro Ferianc v basketbale. Jogo dal dôležitý gól vo futbale, s obidvoma nohami. Diplomy a financie organizovala Zuza Vargová. Nič nevyhrala, často sa vadila. Zaniesla 85 Euro misionárom na opravu kaplniek Krížovej cesty.

O rok budú 18. KOH. Kto neumrie musí prísť, ospravedlnením je len úradne overený úmrtný list. KOV žiada účastníkov, aby od zajtra začali tvrdo trénovať!

PS: Pred odchodom do Svätého Jura som zistil, že naša červeno-žlto-zelená futbalka z majstrovstiev sveta v JAR  sa stratila, išiel som ju preto večer hľadať  do kalvárskych priepasti. Keď som ju našiel a vrátil sa na ihrisko, o 20 hod. tam ešte pri poháriku hodnotila partia Kalvarčanov výsledky. Podporil som ich, takže domov šoférovala manželka. Dopingová kontrola neprišla, výsledky teda platia.

PS1: Keď sa naučím do textu dávať fotografie, doplním viacero.

 

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Keby Wikileaks bol skôr, komunizmus by skôr padol

Keby Wikileaks bol skôr, komunizmus by skôr padol

Dnes budeme demonštrovať za prepustenie Juliana Assangea, väzňa svedomia. Bude to o 18:00 na Panskej 16 v Bratislave. Zajtra pokračuje vydávací súd, ktorý môže zakladateľa a vydavateľa WikiLeaks poslať do USA kde mu hrozí mučenie a doživotný trest, pretože zverejnil informácie o porušovaní ľudských práv v USA.